Poslanci dnes oficiálne schválili zálohovanie plastových fliaš a plechoviek

AKTUALIZOVANÝ ČLÁNOK: Termín pre spustenie procesu zálohovania PET fliaš a plechoviek sa posúva

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky dnes zahlasovali za nový zákon o zálohovaní nápojových obalov z dielne envirorezortu. Informuje o tom Ministerstvo životného prostredia SR.

Nová legislatíva nadobudne účinnosť 1. januára 2020 a prvé zálohovanie sa spustí v roku 2022, po nastavení celého systému zálohovania, vrátane zabezpečenia vratných automatov a celkovej logistiky.  Právna norma počíta s výškou zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku.  Zaviesť zálohovanie podľa novej legislatívy nebude povinné pre všetky obchody či prevádzky. Povinné bude iba pre tie s rozlohou väčšou ako 300 m2. Je však predpoklad, že mnohé menšie obchody časom systém preberú.

V súčasnosti neexistuje v Európe iný overený spôsob, ako maximalizovať mieru recyklácie PET fliaš. Zálohovanie má zavedených 10 krajín v Európe. Päť krajín dosahuje deväťdesiat a viac percentnú mieru recyklácie PET fliaš. Ďalších 5 krajín je nad osemdesiatimi percentami a na hranicu 90 % sa doťahujú. Na druhej strane, neexistuje krajina, ktorá by nezálohovala a dosahovala 90 % mieru recyklácie.


Na slovenský trh sa ročne dostane až 1 milarda kusov jednorazových obalov. Z tohto neuveriteľného čísla len 60 % vrátime do žltých kontajnerov. Kde teda končí až 400 miliónov takýchto obalov? Zostávajú už len možnosti ako regulované skládky, spaľovne, ale bohužiaľ aj možnosť, že takýto odpad skončí voľne pohodený v prírode.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so vašimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.