V Austrálii sa podaril nový rekord. Počas 3 mesiacov obmedzili používanie plastových tašiek až o 80%

Austrália síce čelí kritike za problémy s plnením klimatických záväzkov, no na druhej strane dokáže priniesť rýchle a účinné riešenia smerované k čistejšej krajine. Za najnovším počinom stoja dva najväčšie austrálske supermarkety.

Rozhodnutie spoločnosti Coles a Woolworths prestať ponúkať jednorazové plastové sáčiky sa spočiatku stretlo s verejnou kritikou, ale netrvalo dlho a ľudia zmenu prijali. Žiadna z týchto spoločnosti nezaznamenala väčší pokles tržieb, ktorý by znamenal, že sa zákazníci presunuli ku konkurencii, ktorá zatiaľ plastové sáčky ponúka.

Opatrenie sa stretlo s úspechom a podľa Národnej asociácie maloobchodu už tri mesiace po radikálnej zmene, viedli k 80% poklesu spotreby plastových tašiek na celoštátnej úrovni. Stačilo tak iba sto dní a podarilo sa zabrániť tomu, aby sa do prírody dostalo zbytočne asi 1,5 miliard plastových sáčkov. Analýzy totiž uvádzajú, že supermakety dávali ročne do obehu asi 3,2 miliardy igelitových sáčkov.


Koniec plastových sáčkov v dvoch najväčších reťazcoch predstavuje príležitosť aj pre menšie predajne, ktoré sa zavedeniu tohto opatrenia obávali zo strachu straty zákazníkov.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so vašimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránkeNašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.