Termín spustenia procesu zálohovania PET fliaš a plechoviek sa posúva

Kvôli koronakríze sa odkladá zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Posúvajú sa aj termíny vydávania rozhodnutí, uplatňovania finančných náhrad či žiadostí o podporu z Environmentálneho fondu, informuje o tom Ministerstvo životného prostredia.

Zálohovanie sa na Slovensku malo spustiť v roku 2022, po nastavení celého systému zálohovania, vrátane zabezpečenia vratných automatov a celkovej logistiky.  Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky 7.4.2020 v skrátenom legislatívnom konaní schválili zákon o niektorých opatreniach v pôsobnosti ministerstva životného prostredia v súvislosti s ochorením COVID-19. Zmeny sa dotknú najmä zákona o zálohovaní nápojových obalov.

So zálohovaním PET fliaš a plechoviek sa na Slovensku začne najskôr v roku 2023. Teda o rok neskôr, ako sa pôvodne počítalo. V súčasnosti, najmä kvôli koronakríze, mešká výber správcu zálohového systému. „Výber správcu, ktorý bude schopný efektívne prevádzkovať celý systém, nie je možné prerokovať v riadnom termíne tak, aby sme zálohovanie spustili v roku 2022. Na skutočne efektívnu prípravu systému treba čas, ktorý sme teraz získali. Možno aj na odstránenie nejakých zákonných nedostatkov,“ informoval minister životného prostredia Ján Budaj.

Pôvodná právna norma počíta s výškou zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku. Zaviesť zálohovanie podľa legislatívy nebude povinné pre všetky obchody či prevádzky. Povinné bude iba pre tie s rozlohou väčšou ako 300 m2. Je však predpoklad, že mnohé menšie obchody časom systém preberú.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko