Veľké porovnanie rastlinných alternatív mlieka: Ktorá náhrada živočíšneho mlieka je najekologickejšia a prečo?

Donedávna bolo v kaviarňach na prípravu cappuccina alebo latte macchiata k dispozícii iba klasické kravské mlieko, maximálne sójové. Ale s nárastom potravinových alergií a intolerancií, s rozšírenou vegánskou stravou a potrebami spotrebiteľov, ktorí sú čoraz viac ekologickí a zameriavajú sa na zdravú a vyváženú stravu, rastlinných alternatív ku kravskému mlieku pribúda. Na trhu je už mnoho druhov rastlinných nápojov neživočíšneho charakteru, no niektoré sú ekologickejšie ako iné. Prečo je to tak? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Prečo je pitie mlieka eko problém?

Odhaduje sa, že mliekarenský priemysel je v celosvetovom meradle zodpovedný za 3 až 4 percentá emisií skleníkových plynov. Je to tak preto, že pestovanie obilia na kŕmne zmesi pre dojnice si vyžaduje obrovskú plochu pôdy, z ktorej veľká časť by sa dala využiť na pestovanie obilia pre ľudskú spotrebu. Farmy zamerané na veľkoprodukciu mlieka môžu prispievať k odlesňovaniu a strate biodiverzity, tiež k degradácii pôdy a eutrofizácii vodných tokov (obohacovanie vody živinami, najmä zlúčeninami dusíka a fosforu, ktoré má za následok zvýšený rast cyanobaktérií, rias a vyšších vodných rastlín, čím môže dôjsť k nežiaducemu zhoršovaniu ekologickej stability, k zníženiu biodiverzity a kvality vody). Nehovoriac o tom, že dojnice vo veľkochovoch majú často otrasný život, teľatá od matiek ihneď odoberajú, samce sú oddelené a kravy doja na maximum. Ekologické argumenty prečo prejsť na vegánske alternatívy mlieka sú teda jasné.

zdroj: freepik.com

Porovnanie rastlinných alternatív mliečnych nápojov

Keď vás zaujíma ekológia a snažíte sa žiť udržateľne, rovnako, ako v každej oblasti života, tak aj pri výbere mlieka sa oplatí zistiť, nakoľko sú jeho alternatívy ekologické.

Ovsená alternatíva

Ovsené alternatíva je bohatá na vápnik a draslík, obsahuje vitamín E, kyselinu listovú a betaglukány. Pomáha normalizovať hladinu cholesterolu a spomaliť vstrebávanie cukrov. Spomedzi všetkých rastlinných alternatív je jedno z najekologickejších. Ovsené rastlinný nápoj funguje veľmi dobre vo všetkých metrikách udržateľnosti. Ovos sa väčšinou nepestuje intenzívne, neprodukuje vysoké emisie CO2 a spotreba vody počas jeho pestovania je šesť krát menšia ako pri pestovaní mandlí. Pestovanie ovsa spôsobuje o 80 % menej emisií uhlíka ako produkcia kravského mlieka a vyžaduje menej vody ako iné obilniny. Okrem toho, odpad nahromadený počas produkcie sa využíva ako bioplyn, aj keď nie je zaručené, že to tak robia všetky značky. Ovos sa dá vypestovať aj v chladnejších, severských podnebiach. Nie je preto potrebné ho dovážať z veľkých vzdialeností.

Pozor: Ak trpíte neznášanlivosťou lepku, uistite sa, že je na obale napísané „bez lepku“: pretože aj keď ovos prirodzene neobsahuje lepok, mohol byť počas výroby ním kontaminovaný.

Kokosová alternatíva

Kokosové mlieko je tiež dobrá voľba. Je zdrojom vitamínov a minerálov a má protizápalové vlastnosti. Má príjemnú chuť a krémovú textúru. Je však vysoko kalorické a obsahuje viac sacharidov a viac nasýtených tukov ako iné alternatívy kravského mlieka. Na trh cestuje z väčších vzdialeností, no pri pestovaní kokosových orechov sa nespotrebuje veľa vody, ani chemikálií. Kokosové palmy sú po celý svoj životný cyklus dobrými absorbentmi CO2, ale v tropickom podnebí sa množia a často sa pestujú na odlesnenej pôde, čo poškodzuje biodiverzitu. Aby ste sa vyhli podpore neudržateľných praktík, vyberajte si kokosové produkty s certifikátom Fair Trade.

Konopná alternatíva

Konopný rastlinný nápoj je vyrobený z konopných semienok, obsahuje veľa proteínu a esenciálnych mastných kyselín. Tejto odolnej rastline sa darí na väčšine miest, bez použitia pesticídov a nízkou úrovňou zavlažovania. Zužitkuje sa viac-menej celá rastlina, takže aj odpad je minimálny. Konope si vyžaduje viac vody na rast ako ovos, sója alebo hrach, ale stále menej ako mandle.

Mandľová alternatíva

Mandľový rastlinný nápoj je bohatý na minerály, vlákninu a Omega 3 a obsahuje menej nasýtených tukov ako kravské mlieko. Nájdete v ňom aj veľa vitamínu E, ktorý je nevyhnutný pre zdravie a krásu pokožky. Tu sa dostávame k EKO problémom. Na vypestovanie jedinej mandle sú potrebné 3 litre vody! Zdroj (nielen) tejto informácie je knižka Žijeme zodpovedne?, ktorú sme už viackrát citovali v našich článkoch a odporúčame vám ju ako zaujímavé čítanie.

130 litrov vody je potrebných na výrobu jedného pohára mandľového nápoja! Mandľovníky musia byť celoročne zavlažované a pestovatelia z Kalifornie (kde sa nachádza väčšina mandľových fariem) sú nútení odkláňať vodné zdroje z iných miest, aby ich boli schopní zavlažovať. Okrem toho, pesticídy používané počas pestovania mandlí ohrozujú včely, ktoré ich opeľujú. Len v rokoch 2018 a 2019 kvôli praktikám v priemysle s mandľami uhynulo 50 miliárd včiel.

zdroj: freepik.com

Hrachová alternatíva

Hrachový rastlinný nápoj je jednou z novších alternatív rastlinného mlieka a je veľmi podobné sójovej alternatíve. Hrachový nápoj sa vyrába zo žltého poleného hrachu a pri jeho výrobe sa spotrebuje 25 krát menej vody ako pri produkcii kravského mlieka a až o 100 krát menej ako pri výrobe mandľového nápoja. Nutrične obsahuje veľa vápnika a proteínov. Hrach má schopnosť viazať dusík do pôdy, čo v konečnom dôsledku znižuje potrebu dusíkatých hnojív.

Sójová alternatíva

Sójové nápoj je bohatý na bielkoviny a esenciálne aminokyseliny, obsahuje vitamíny skupiny B a minerály ako horčík, fosfor a zinok. Sójový nápoj je však často spájaný s neudržateľnými postupmi v rámci priemyselného pestovania sóje. Primárnou environmentálnou nevýhodou sójového alternatívy mlieka je to, že sójové bôby sa pestujú vo veľkých množstvách na celom svete na kŕmenie dobytka, ktorý sa chová na produkciu mäsa a mliečnych výrobkov. Veľké pásy dažďového pralesa v Amazónii boli vypálené, aby uvoľnili miesto pre sójové farmy. Riešením je jednoducho urobiť si malý prieskum a prečítať si škatuľu, aby ste našli sójovú alternatívu, ktorá je vyrobená z organických sójových bôbov. Vopred si overte informácie o produkte, ktorý sa chystáte kúpiť. Ekologické pestovanie sóje má nízke emisie uhlíka. Takto pestovaná sója navyše prispieva k zúrodňovaniu pôdy, v ktorej rastie. Podľa oxfordskej štúdie je sójové mlieko víťazom na stupnici udržateľnosti. Navyše, sójové, je jediné rastlinná alternatíva mlieka, ktorá má porovnateľný obsah bielkovín ako klasické mliečne výrobky.

Ryžová alternatíva

Ryžový nápoj má nízky obsah nasýtených tukov a je prirodzene bezlepkové, takže je ideálne pre celiatikov. Je ľahko stráviteľné a bez cholesterolu. Má však len minimálne množstvo bielkovín a vysoké percento sacharidov, a teda aj cukrov. Ryžový rastlinný nápoj je zároveň tiež veľmi náročný na vodu a nie je vylúčené, že ryža bola geneticky modifikovaná. Z ryžových polí, počas rastu ryže, sa taktiež uvoľňuje veľké množstvo skleníkových plynov, metán a oxid dusný. Výskum dokonca zistil, že ryžová alternatíva mlieka produkuje viac skleníkových plynov ako akýkoľvek iný rastlinný nápoj. Aj keď je ryžová alternatíva mlieka všadeprítomné ako lacná a široko dostupná alternatíva mliečnych výrobkov, v porovnaní s inými možnosťami ponúka len málo výhod z hľadiska výživy alebo životného prostredia.

zdroj: freepik.com

Čísla na záver

  • Produkcia 200 ml kravského mlieka každý deň po dobu jedného roka si vyžaduje 650 metrov štvorcových pôdy, čo je ekvivalent dvoch tenisových kurtov! Ak si vezmeme napríklad ovos, na získanie rovnakej zásoby by stačila desatina pôdy.
  • Na výrobu pohára kravského mlieka potrebujeme cca 120 litrov vody, čo je množstvo postačujúce napríklad na tri sprchy. Ak vezmete do úvahy, že so sójou alebo ovsom dostanete rovnaké množstvo s menej ako 10 litrami…

Nesmieme zabúdať ani na vážne dôsledky pre nevinné živé tvory – kravy. Na produkciu mlieka musia rodiť nepretržite. Po narodení sú teľatá často oddelené od svojich matiek. Samce, ktoré sú často ponechané osamote v malých samostatných kotercoch, sú zabité vo veku približne 6 mesiacov a samice sú často zahrnuté do cyklu produkcie mlieka ako ich matky. S kravami sa často zaobchádza ako so strojmi na mlieko a podstupujú dve dojenia denne, 300 dní v roku. Tieto rytmy ich vyčerpávajú a už po piatich rokoch života posielajú kravy na bitúnok. Stále existuje aj mnoho krutých praktík ako pálenie rohov, umelé oplodnenie ako ajnásilie a nehumánne zaobchádzanie.

Ak používate rastlinnú alternatívu mlieka, už ste vyriešili väčšinu environmentálnych problémov, ktoré spôsoboval váš zvyk piť živočíšne mlieko. Ak chcete ešte viac posilniť svoje environmentálne rozhodnutia, vyberte si rastlinný nápoj, ktorý sa dodáva v recyklovateľnom obale. Pomôže to znížiť množstvo odpadu.

Titulný obrázok: freepik.com