Ako jednoducho vyrobiť hmyzí hotel, prečo by ste ho mali mať vo vašej záhrade a ako do neho prilákať prvých hostí?

Chcete prilákať hmyz do vášho dvora alebo záhrady? Prečo si neskúsiť vytvoriť svoj vlastný domov pre hmyz, alebo aj „hmyzí hotel“. Postačia vám materiály, ktoré už doma máte alebo môžete nájsť vo svojom dvore alebo parku. Neexistujú žiadne pravidlá, len vaša kreativita. Vyskúšajte to a chrobáčiky sa vám odvďačia za vašu prácu tak, že pomôžu kontrolovať škodcov v záhrade, alebo opelia vaše rastliny.

Existuje veľa možností, od veľkých hotelov z paliet, až po malé útulné prístrešky, ktoré nezaberajú veľa miesta a môžete ich umiestniť napríklad aj na strom. Svoj hmyzí hotel si môžete postaviť v ktoromkoľvek ročnom období, no na jeseň nájdete veľa prírodných materiálov. To je tiež čas, keď veľa zvierat hľadá cez zimu útulné miesta na zimný spánok. Na jar im zasa poslúži ako úkryt pred predátormi a pokojné miesto na výchovu mláďat. Tak poďme na to!

Čo budete potrebovať

Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mohli použiť:

  • Drevené palety (skúste sa opýtať v priemyselných areáloch a na stavbách)
  • Plastové fľaše
  • Rozbité tehly a dlaždice
  • Kamenná drť
  • Rozbité kvetináče
  • Vlnitá lepenka

Z prírodných materiálov sa vám môžu hodiť napríklad tieto:

  • Polená a vetvičky
  • Hnijúce drevo
  • Rolky trávnika
  • Suché listy
  • Kôra stromov
  • Duté stonky rastlín
  • Slama a seno

Ako postaviť hmyzí dom

Neexistuje žiadna šablóna na stavbu hmyzieho hotela. Záleží na tom, aké máte materiály.

TIPY od nás: Nepoužívajte upravené drevo – chemikálie odpudzujú hmyz. Uistite sa, že všetko drevo je prírodné a neošetrené. Ešte lepšie je získavať prírodné materiály z vašej záhrady. Vyhnite sa maľovaniu svojho hotela farbami, pretože to môže pôsobiť ako odstrašujúci prostriedok. Tiež sa uistite, že v blízkosti vášho domčeka nepoužívate žiadne insekticídy.

1. Vyberte si dobré miesto

Toto je naozaj dôležité, pretože väčšina hmyzu má rada chladné a vlhké podmienky. Ocenia tienisté oblasti vedľa živého plotu alebo pod stromom. Nájdite však miesto, ktoré má ráno dostatok slnečného svetla. Nielenže dodá vašim chrobákom dobrú náladu, ale väčšina hmyzu je chladnokrvná a potrebuje slnečné teplo, aby sa zohriala a rozhýbala. Tiež sa uistite, že ide o časť záhrady, ktorá nie je často rušená – aby sa nestalo, že domček zhodí zatúlaná loptička alebo ho bude narúšať váš pes. A na záver: vyberte také miesto, kde môže hmyz zostať aj cez zimu.

2. Vytvorte štruktúru

Uistite sa, že domček má pevnú základňu, pretože bude dosť ťažký. Budete potrebovať pevný a stabilný rám. Staré drevené palety sú ideálne pre veľký hotel, pretože sú robustné a majú hotové medzery. Položte na zem tehly ako základ a potom na ne navrstvite drevené palety na seba do takej výšky, ako vysoký by mal byť váš hmyzí domček. Väčšie palety umiestnite naspodok. Skontrolujte, či sa palety nekývajú; ak je to potrebné, zaistite každú k nižšie položenej (pomocou šnúrky či drôtu). Prípadne si môžete vytvoriť svoj vlastný rám z neošetreného dreva, ktoré má tendenciu mať štvorcový tvar s trojuholníkovou časťou na vrchole. Jednotlivé časti vytvoríte menšími kusmi dreva. Bez ohľadu na to, aký rám si vyberiete, uistite sa, že nie je vyšší ako meter. Dajte domčeku aj strechu, ktorá ochráni vašich hostí a ich izby pred dažďom a vetrom. Je dôležité zabezpečiť, aby váš hotel pre hmyz zostal suchý vo vlhkom prostredí, aby sa zabránilo vyplaveniu chrobákov z ich nových domovov. Použite staré škridly alebo staré dosky pokryté strešnou lepenkou.

3. Zdvihnite ho zo zeme

Malý hmyzí domček sa dá pripevniť aj na strom, upevniť na stôl, na cementové bloky alebo postaviť vysoko na verandu. Cieľom je sťažiť predátorom dostať sa k vašim hosťom. Uistite sa, že ostatné potreby hmyzu sú na dosah ruky. Zasaďte okolo domčeka zmes poľných kvetov a bylín, aby ste prilákali a nakŕmili hmyz a nechajte blízko trochu plytkej vody, dostupnej na pitie.

4. Údržba

Rovnako, ako v každom slušnom zariadení, pravidelná údržba je nevyhnutnosťou; našťastie to nebude trvať dlho, aby vaše hmyzie domovy boli v poriadku. Z času na čas skontrolujte, či sa drevo alebo materiály nerozkladajú. Tieto môžete jednoducho vymeniť a zničené časti odstrániť. Snažte sa nerušiť domov príliš často; jednorazové upratovanie na jar a neskoro na jeseň by malo stačiť.

5. Medzery vyplňte

Rozdeľte hotel na časti a každú vypchajte iným prírodným materiálom. Ak necháte väčšie medzery, je väčšia pravdepodobnosť, že prilákate ježkov. Neexistujú žiadne pravidlá, ako vyplniť prázdne miesta v domčeku, ale tu je niekoľko nápadov na prilákanie rôznych druhov hmyzu:

  • “Mŕtve” drevo je skvelým domovom pre drevokazné chrobáky, ako je napríklad majestátny roháč a stonožky. Hnijúce drevo a kôra je tiež miesto, kde milujú byť chrobáky, pavúky a vši. Pretože drevné vši a mnohonôžky rozkladajú drevitý rastlinný materiál, sú dôležitou súčasťou vášho záhradného recyklačného systému. Stonožky môžu výrazne prispieť k produktivite vašej záhrady tým, že pomáhajú otáčať pôdu, keď sa hrabú a pohybujú v zemi.
  • Kameň a dlaždice poskytujú chladné a vlhké podmienky pre žaby a mloky. Môžu byť nižšie, na najtienistejšej strane hmyzieho domčeka.
  • Seno, slama a suché listie poskytujú hmyzu zase vhodné miesto na zimný spánok. Môžu tu prezimovať napríklad lienky, ktoré budú skvelé na požieranie vošiek vo vašej záhrade. Lienky tiež milujú vetvičky alebo trsy trávy. Takéto miesto sa bude páčiť aj pavúkom. Jedno etiópske príslovie hovorí, že keď sa pavúky spoja, dokážu zviazať leva. Je pravda, že pavúky vám urobia veľkú službu tým, že udržia škodce, ako sú komáre a muchy, mimo vašej záhrady. (Predpokladáme, že pred levom nepotrebujete chrániť). Pavúky sú jednoduché, stačí im spomínané suché lístie, slama alebo seno. Uistite sa však, že majú prístup k takému miestu, kde si môžu vytvoriť sieť na lovenie.
  • Duté stonky, tunely, rúry a diery vyvŕtané do drevených blokov sú ideálnymi miestami pre včely samotárky na kladenie vajíčok. Tieto pomáhajú opeľovať kvety (takže pomáhajú vašim rastlinám) v záhrade. Pretože včely samotárky majú rady slnečné miesta, umiestnite ich na najslnečnejšiu stranu hmyzieho hotela.
  • Vlnitá lepenka zrolovaná vo fľaši od limonády pritiahne sieťokrídlovce, ktoré sú naozaj dobré v požieraní škodcov.
  • Väčšie otvory s kameňmi a dlaždicami, ktoré poskytujú chladné a vlhké podmienky, obľubujú žaby a ropuchy – ak ich umiestnite do stredu, poskytnete im miesto na prezimovanie (konzumujú slimáky!).
  • Zhromaždite niekoľko šišiek a zviažte ich tak, aby sa trochu spojili. Do medzier napchajte pár sušených listov. Umiestnite šišky do pokojného kúta vašej záhradnej chatky alebo garáže. Vhodné pre: lienky a sieťokrídlovce,  ktoré radi zaliezajú do štrbín a schovávajú sa medzi lístie.
  • Ak chcete prilákať ježkov, ponechajte pre nich dostatok miesta alebo dokonca vložte do domčeka vlastnú škatuľku pre ježka.

Vytvorenie hmyzieho domčeka je skvelá aktivita, do ktorej sa môže zapojiť celá rodina alebo komunita, a zároveň pomôžete drobnej zveri okolo seba, ktorá sa vám na dôvažok ešte aj odmení.