V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO SPRÁVY I Máj 2024

Česko zavedie povinnú recykláciu textilu

Krajiny EÚ vyprodukovali v roku 2020 odhadom 6,95 milióna ton textilného odpadu, teda približne 16 kg textilného odpadu ročne na osobu. Ministerstvo životného prostredia ČR oznámilo plány na presadenie povinného zberu textilného odpadu od roku 2025. Stratégia zahŕňa zriadenie zberných nádob v obciach a mestách, ktoré občanom pomôžu lepšie nakladať s ich textilným odpadom.

Členské štáty schválili nové pravidlá na zníženie emisií metánu

Krajiny EÚ prijali vôbec prvé pravidlá na meranie, vykazovanie a overovanie emisií metánu v energetickom sektore v snahe znížiť objem týchto látok znečisťujúcich ovzdušie, o ktorých je známe, že sú až 30-krát nebezpečnejšie ako oxid uhličitý (CO2). Po takmer jednomyseľnom hlasovaní, proti ktorému sa postavilo iba Maďarsko, budú musieť energetickí prevádzkovatelia od roku 2025 dodržiavať nové požiadavky na zabezpečenie zmierňujúcich opatrení, ako je zisťovanie a oprava únikov metánu a meranie emisií na úrovni zdroja.

Udržateľnejšia verzia čokolády zo Švajčiarska

Dobrá správa pre milovníkov čokolády. Švajčiarski vedci našli spôsob, ako urobiť čokoládu udržateľnejšou a zdravšou. V súčasnosti sa pre výrobu čokoládových cukroviniek používajú iba kakaové bôby a dužina. Vedci z federálneho technologického inštitútu ETH Zurich však zistili, že šupku z kakaových strukov možno použiť ako náhradu za kryštálový cukor a obmedziť tak jeho používanie. Nové zloženie čokolády je šetrnejšie k životnému prostrediu, pretože využíva časť kakaového struku, ktorý inak končí ako odpad. Zostáva len škrupina, ktorá sa tradične používa ako palivo alebo kompostovací materiál.

Fosílne palivá vyrobili v apríli menej ako štvrtinu elektriny v EÚ

Táto dobrá správa pochádza od energetického think-tanku Ember, ktorý zistil, že podiel elektriny vyrobenej z fosílnych palív v rámci EÚ minulý mesiac klesol na rekordné minimum 23 percent – čo je prudký pokles o 22 percent v porovnaní s aprílom 2023. Prekonalo aj predchádzajúce rekordné minimum 27 percent z mája 2023. Rast veternej, solárnej a vodnej energie tak spôsobili pokles výroby energie z fosílnych palív a zvýšili podiel obnoviteľných zdrojov v mixe elektrickej energie na rekordných 54 percent.

Prečítajte si tiež:

Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Apríl 2024
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Marec 2024
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Február 2024