Sťahovanie a ekológia: Ako znížiť dopad sťahovania na životné prostredie?

Či sa nám to páči alebo nie, sťahovanie bytov a prakticky akýchkoľvek iných priestorov predstavuje záťaž aj pre životné prostredie. Od spotreby energie a paliva potrebného na prepravu až po vyhodené krabice a baliace materiály. Sťahovanie skrátka generuje odpad a emisie, no vhodným prístupom dokážete tieto negatívne dopady zmierniť. Pozrite sa spolu s nami ako na to a aké opatrenia v tomto smere prijímajú moderné sťahovacie služby.

V súčasnosti sa spolu s rastúcim povedomím o význame ochrany životného prostredia stáva téma ekológie čoraz dôležitejšou v rôznych oblastiach nášho života. Od dopravy a priemyslu až po spotrebu energií a nakladanie s odpadom. Hľadanie trvalo udržateľných riešení je v mnohých oblastiach prioritou a sťahovanie samozrejme nie je výnimkou.

Už vyššie sme spomenuli, že sťahovanie kancelárií, bytov a iných priestorov má jednoznačne negatívne dopady na životné prostredie a nakladanie so zdrojmi. Z tohto dôvodu sa oplatí pristupovať k sťahovaniu zodpovednejšie, pričom takto pomáhate šetriť nielen životné prostredie, ale aj svoju peňaženku. Prinášame vám tipy, ako byť pri sťahovaní ohľaduplnejší a šetrnejší voči životnému prostrediu.

Sťahujte iba to, čo je naozaj nevyhnutné

Kľúčom k úspornému sťahovaniu je dôkladné plánovanie a optimalizácia. Prvým krokom by preto malo byť zostavenie podrobného zoznamu vecí, ktoré budete sťahovať. Sťahujte však iba to, čo naozaj potrebujete a využijete. Vďaka tomu bude sťahovanie nielen rýchlejšie a lacnejšie, ale aj ekologickejšie, keďže miniete aj menej baliaceho materiálu a šetríte aj emisie vzniknuté pri preprave.

zdroj: PLUSIM

Baľte uvážlivo a kreatívne

Či už sa sťahujete svojpomocne, alebo uprednostníte sťahovaciu službu, zlaté pravidlo znie: neplytvať. Najmä priestorom pri balení. Oplatí sa preto baliť a následne nakladať veci do dodávky tak, aby ste využili každý milimeter priestoru. Takto zredukujete prejazdy a okrem toho ušetríte aj čas, pretože celú prepravu zvládnete rýchlejšie.

Ak chcete aby bolo vaše sťahovanie čo najviac bezodpadové, pri balení zapojte svoju kreativitu a namiesto obalových materiálov použite cestovné kufre, deky, veľké hrnce alebo rôzne škatule z pivnice.

Používajte recyklovateľné materiály

Sťahovanie bude ekologickejšie aj vtedy, ak stavíte na alternatívy umožňujúce recykláciu a opätovné použitie. Ak je to možné, vyhnúť by ste sa mali plastovým jednorazovým obalom a fóliám. Namiesto bežných kartónových krabíc a bublinkovej fólie, ktoré končia na skládkach odpadu, siahnite po už zrecyklovaných materiáloch.

Poslúžia vám, ale aj ďalším

Ďalším dôležitým faktorom pre ekologické sťahovanie je využívanie materiálov, ktoré môžete ďalej buď predať alebo ešte inak zužitkovať. Pomôže tiež, ak si baliaci materiál a príslušenstvo na sťahovanie požičiate od sťahovacej spoločnosti. Prenájom krabíc a baliaceho príslušenstva je čoraz bežnejšou praxou najmä pri väčšom sťahovaní, a najmä, oplatí sa aj po finančnej stránke!

zdroj: PLUSIM

Minimalizujte prejazdy

Zásadný podiel na negatívnych dopadoch sťahovania voči životnému prostrediu má nielen množstvo použitých materiálov a vzniknutého odpadu, ale aj spôsob prepravy.

Pri sťahovaní na kratšie vzdialenosti s menej vecami vám poslúžia aj prostriedky verejnej dopravy či bežné osobné auto. Platí však, že skôr ako kvôli sťahovaniu jazdiť niekoľkokrát hore dolu osobným autom, bude lepšie požičať si dodávku a jazdu zo starých do nových priestorov absolvovať raz, maximálne dvakrát. Okrem toho, moderné sťahovacie služby v čoraz väčšej miere využívajú dodávky s hybridným alebo elektrickým pohonom.

Pamätajte, že aj aj zdanlivé drobnosti pri sťahovaní zásadne ovplyvňujú to, či celá vaša snaha bude skôr plytvaním zdrojov, alebo naopak, negatívne dopady na životné prostredie čo najviac minimalizujete a vyskladáte si mozaiku eco-friendly sťahovania.

Titulný obrázok: zdroj PLUSIM