Kedy vybrať skleník z polykarbonátu a kedy zo skla? Najčastejšie otázky k výberu skleníkového presklenia

Jednou z hlavných otázok pri výbere nového záhradného skleníka je výber materiálu výplní. Klasické sklenené skleníky sú postupne v rebríčkoch predajnosti nahradzované skleníkmi z polykarbonátu. Kedy vybrať polykarbonát a kedy naopak zostať u desaťročiami preverenej „klasiky“ zo skla? Na najčastejšie otázky týkajúce sa výberu presklenia skleníka odpovedal Juraj z obchodu Od suseda.

Voliť skleník polykarbonátový alebo ten sklenený?

Moja babička mala sklenený skleník, ale keď sa dnes pozriem do záhradkárskych kolónií, väčšina záhradných skleníkov je oblúkových a nemajú výplň zo skla. Je to v súčasnej dobe trend mať skleník z polykarbonátu?

Z minulej doby sme zvyknutí na to, že skleníky sa robili z použitých okien či veľkých zaváraninových  pohárov na uhorky, a predsa len sklo bola ľahšie dostupná surovina. Táto doba už však pominula a v poslednej dobe sa prechádza na zdravotne nezávadný polykarbonát vyrobený z plastu. Na rozdiel od skla má polykarbonát tú vlastnosť, že sa dá ľahko ohýbať a môžeme teda postaviť skleník oblúkový, ktorý má o niečo lepšie vlastnosti v odolnosti proti vetru a snehu.

Ktoré varianty výplní existujú?

Čo sa týka skla, najčastejšie sa stretávame s hrúbkou 4 mm, ktorá je úplne dostačujúca. Pri polykarbonáte je tá ponuka širšia a máme tu na výber z niekoľkých hrúbok, a to od 4 mm až po 16 mm.

Ak si vyberiem sklo, rozsype sa na malé kúsky, pokiaľ do neho dieťa hodí napríklad loptu, alebo je tam nejaká fólia, aby sklo držalo pohromade?

Najčastejšie sa používa sklo bez fólie. Pokiaľ teda dieťa hodí na skleník loptu, vo väčšine prípadov sa sklo rozbije alebo praskne a môžu vzniknúť ostré hrany. To je jedna z nevýhod pri použití sklenenej výplne. Ako riešenie sa ponúka kalené sklo, čo je typ skla, ktoré má dlhší výrobný proces a na konci výroby je zhruba 5-6 x odolnejší výrobok ako bežne používané sklo. Samozrejme vďaka dlhšiemu výrobnému procesu sa v tomto prípade zvyšuje aj cena skla.

Tradičný skleník zo skla

Ak sa rozhodnem pre skleník zo skla, je lepšie sklo číre alebo matné?

U matného skla sa môžeme stretnúť s pojmom rozptylové sklo a je to z toho dôvodu, že sa slnečné lúče rozptýlia a dostanú sa tak ľahšie do všetkých zákutí a rastliny sa nám toľko nepália. Za seba by som zvolil sklo rozptylové. Pri čírom skle sa musí napríklad v lete, keď je silný slnečný svit, zatieňovať skleník, aby slnečné lúče nešli priamo k rastlinám. Pre ten prípad sa používa tieniaca tkanina alebo špeciálny biely náter na sklo, ktorý sa dá po skončení letného obdobia zmyť. Číre sklo by som skôr použil pri stavbe zimnej záhrady ako na pestovanie zeleniny.

Ako je na tom polykarbonát? Rieši sa tam tiež, či je číry alebo rozptylový?

Napriek tomu, že sa polykarbonát nazýva číry, má vlastnosti rozptylového skla. To znamená, že nie je úplne priehľadný. Ďalej sa používa aj mliečny polykarbonát, ktorý má rovnaké vlastnosti ako číry, len je jeho sfarbenie viac mliečnej farby. Výnimkou sú polykarbonátové skleníky od Palram. Pri skleníku Hybrid je použitý rozptylový polykarbonát, aj naozaj úplne číry polykarbonát. Kedy na streche skleníka, kam dopadá najviac slnečného svitu, je použitý rozptylový polykarbonát, a naopak na boky je použitý priehľadný polykarbonát, ktorý zaistí rastlinám dostatok svetla aj v ranných a popoludňajších hodinách, kedy slnečný svit nie je taký prudký.

Skleník z priehľadného polykarbonátu

Ako poznám, ktorá hrúbka polykarbonátu je pre mňa ideálna?

Túto otázku by som zaradil medzi top 3 otázky pri výbere záhradného skleníka. Najprv by som si mal rozmyslieť, čo budem v skleníku pestovať. Pokiaľ chcem pestovať citrusy alebo iné tropické rastliny, zvolím čo najväčšiu hrúbku polykarbonátu. Čím väčšia hrúbka, tým lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Pokiaľ by som mal teda porovnať 4 mm a 6 mm polykarbonát, tak na základe testov vychádzajú veľmi podobne, čo sa týka tepelnoizolačných vlastností. Pri variante 6 mm, a to predovšetkým pri oblúkových skleníkoch, zaisťuje tuhší polykarbonát väčšiu stabilitu skleníka.

Dutinkový/komôrkový polykarbonát

Na čo dať pri výbere presklenia ešte pozor?

Ešte by bolo dobré spomenúť aj nevýhody oboch materiálov. Polykarbonát je v súčasnej dobe oproti sklu lacnejší materiál. Nevýhodou je však jeho krehkosť a obmedzená životnosť. Výrobcovia sa však stále snažia jeho vlastnosti vylepšiť a vďaka UV ochrane sa jeho životnosť znateľne predlžuje. Stále však musíte pri likvidácii starého polykarbonátu využiť zberný dvor. Materiál sa už nedá recyklovať. Oproti tomu sklo je prírodný materiál s prirodzeným UV filtrom. Na rozdiel od polykarbonátu má horšie tepelnoizolačné vlastnosti, je krehkejšie a náročnejšie pri manipulácii a montáži. Veľkou výhodou je však lepšia priepustnosť svetelných lúčov, ľahká výmena rozbitej tabule, a hlavne ho je možné jednoducho recyklovať.

Zdroj foto: GenOMart / Shutterstock.com