V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO SPRÁVY I September 2023

Na Slovensku bude sídliť prestížny úrad na ochranu unikátnych lokalít

Slovensko prevezme pozíciu lídra v riadení lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“, ktorá je aktuálne najväčšou sériovou lokalitou, zapísanou na zozname svetového prírodného dedičstva s 94 komponentmi v 18 krajinách Európy. Zriadenie Stáleho sekretariátu lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO, prvého svojho druhu, spečatili podpisom medzinárodnej dohody zástupcovia Slovenska a Rakúska. Úrad začne fungovať od 1. januára 2024.

Švajčiarsko podporí ochranu slovenských národných parkov sumou viac ako 23 miliónov eur

Slovenská republika a Švajčiarska konfederácia sa dohodli na finančnej podpore ochrany prírody a biodiverzity v chránených územiach. Na tento účel Švajčiarsko venuje príspevok vo výške 23,5 milióna eur. Financie pomôžu ochrane biodiverzity, rozvoju udržateľného turizmu a podpore ochrany ekosystémov v chránených územiach.

Dánsko predstavilo prvú zelenú kontajnerovú loď na svete

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová 14. septembra v Dánsku pokrstila „prvú zelenú kontajnerovú loď“ na svete. Laura Maersk – pomenovaná podľa dánskej spoločnosti, ktorá ju vlastní, bude prvou kontajnerovou loďou, ktorá bude poháňaná výlučne zeleným metanolom. Je to sľubný míľnik pre medzinárodný lodný priemysel, ktorý produkuje približne 3 percentá emisií skleníkových plynov a dúfa, že do roku 2050 dosiahne čistú nulu.

Svetový rekord: Veterná turbína vyrobí za deň dostatok energie na napájanie 170 000 domácností

Najväčšia veterná turbína na svete prekonala rekord v maximálnej produkcii energie vyrobenej jednou turbínou za deň. Na pobreží provincie Fujian v Číne sa nad morom týči gigant Goldwind GWH252-16MW. 1. septembra turbína, ktorá má priemer 252 metrov, vyprodukovala 384,1 megawatthodín (MWh) za 24 hodín, keď juhovýchod Číny zasiahol tajfún. To stačí na napájanie zhruba 170 000 domácností alebo 38 miliónov LED diód, či 2,2 milióna kilometrov najazdených v elektromobile.

5 rokov hnutia Fridays for Future

Tohtoročný globálny klimatický štrajk 15. a 17. septembra pripomenul piate výročie hnutia, ktoré začala švédska aktivistka Greta Thunbergová. Protesty organizované skupinou Fridays for Future zaznamenali rýchly rast. Podľa ich údajov sa prvého štrajku v auguste 2018 zúčastnilo približne 27 000 ľudí v 150 krajinách.

Výsledky výskumu: Fridays for Future inšpirovalo tretinu švajčiarskych občanov k zmene návykov

Takmer tretina Švajčiarov zmenila svoje každodenné návyky v dôsledku klimatických štrajkov Grety Thunbergovej zakladateľky hnutia Fridays for Future, zistil nový výskum. Štúdia Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Lausanne (EPFL) teraz skúmala širší vplyv týchto štrajkov na environmentálne rozhodnutia ľudí.

V Paríži zakázali jazdu na poníkoch v mestských parkoch

Francúzske hlavné mesto Paríž oznámilo zákaz jazdy na poníkoch pre deti vo svojich verejných parkoch s platnosťou od roku 2025. Rozhodnutie nasleduje po dlhej kampani ochrancov zvierat, ktorí boli svedkami zlého zaobchádzania s poníkmi. Organizácia za práva zvierat Paris Animaux Zoopolis dlho viedla kampaň za dosiahnutie tohto zákazu v mestskej správe vo francúzskom hlavnom meste niekoľkými demonštráciami a akciami na zvýšenie povedomia pred parížskymi parkmi. Výsledkom snáh bola petícia, ktorá získala viac ako 8400 podpisov, na základe ktorej parížska radnica postupne ukončí do roku 2025 licencie súkromných firiem na prevádzkovanie týchto jázd.

Odlesňovanie amazonského pralesa klesá

V auguste sa dostala miera deforestácie na najnižšiu úroveň od roku 2018. Brazílsky prezident da Silva sľúbil deforestáciu zastaviť úplne a to najneskôr do roku 2030. Satelitné údaje brazílskej agentúry pre výskum vesmíru INPE ukázali, že za mesiac bolo vyrúbaných 563 štvorcových km dažďového pralesa, čo je o 66,1 % menej ako v rovnakom období pred rokom. Zároveň sa podarilo presadiť ochranu dvoch nových oblastí, kde žije pôvodné obyvateľstvo.

Prečítajte si tiež:

Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I August 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Júl 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Jún 2023