Parížska radnica akceptuje petíciu ochrancov zvierat. Zakáže jazdu na poníkoch v mestských parkoch

Francúzske hlavné mesto Paríž oznámilo zákaz jazdy na poníkoch pre deti vo svojich verejných parkoch s platnosťou od roku 2025. Rozhodnutie nasleduje po dlhej kampani ochrancov zvierat, ktorí boli svedkami zlého zaobchádzania s poníkmi.

„Naša asociácia požaduje, aby mesto Paríž prestalo povoľovať jazdu na poníkoch, pretože poníky nie sú hračky,“ povedala Amandine Sansivensová, spoluzakladateľka organizácie na ochranu práv zvierat Paris Animaux Zoopolis (PAZ). Zdôraznila, že poníky používané na tieto jazdy sú často vnímané ako jednoduché zábavné predmety pre deti, ktoré zvyčajne jazdia v okruhu 100 – 200 metrov a nedozvedia sa nič podstatné o zvieratách alebo ich potrebách.

Jazda na poníkoch je obľúbenou atrakciou v rôznych parížskych parkoch, ako sú Champ de Mars, Parc Monceau a v známych Luxemburských záhradách, ktoré sú zvyčajne dostupné cez víkendy a počas školských prázdnin.

Organizácia za práva zvierat Paris Animaux Zoopolis dlho viedla kampaň za dosiahnutie tohto zákazu v mestskej správe vo francúzskom hlavnom meste niekoľkými demonštráciami a akciami na zvýšenie povedomia pred parížskymi parkmi. Výsledkom snáh bola petícia, ktorá si získala viac ako 8400 podpisov, na základe ktorej parížska radnica postupne ukončí do roku 2025 licencie súkromných firiem na prevádzkovanie týchto jázd.

Spoločnosť PAZ navrhla riešenie, ktoré je prospešné pre zvieratá aj deti. Navrhujú premeniť jednu z parížskych fariem na útulok pre zachránené poníky a somáre. Týmto spôsobom sa deti môžu stále učiť o týchto zvieratách a komunikovať s nimi, ale v prostredí navrhnutom pre blaho zvierat.

Správu priniesol cbsnews.com