V skratke: Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO SPRÁVY I Jún 2023

Výrazná podpora pre zelené projekty poputuje samosprávam, školám a nadáciám

Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom Environmentálneho fondu a Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky podporí ochranu prírody a krajiny, rozvoj regiónov národných parkov a environmentálne vzdelávanie. V rámci nedávno zverejnených štyroch foriem dotačnej podpory je pre samosprávy, občianske združenia a školy celkovo vyčlenených minimálne 3,5 milióna eur.

Čína je na ceste k dosiahnutiu cieľa veternej a solárnej energie o päť rokov skôr

Čína posilňuje svoju pozíciu svetového lídra v oblasti obnoviteľnej energie a potenciálne prekonáva svoje vlastné ambiciózne energetické ciele. Čína má do roku 2025 zdvojnásobiť svoju kapacitu a produkovať 1 200 gigawattov energie prostredníctvom veternej a solárnej energie, čím dosiahne svoj cieľ do roku 2030, teda o päť rokov skôr ako plánovala.

Emisie z lodnej dopravy by sa mohli znížiť na polovicu, naznačuje výskum

Emisie z námornej dopravy predstavujú asi 3 % celosvetových emisií skleníkových plynov. Výskumy naznačujú, že existujú spôsoby, ako využívať lode poháňané ropou efektívnejšie, vrátane lepšej údržby motorov, mierneho zníženia rýchlosti alebo optimalizácie rýchlosti podľa podmienok na mori. Lode môžu byť vybavené modernými formami plachiet alebo technológiami „wind-assist“, ktoré pri silnom vetre uľahčia prácu motorom. Využívaním experimentálnych palív, ako je vodík, biopalivá alebo formy elektrifikácie so solárnymi batériami, by sa mohli znížiť emisie z používania palív v nasledujúcom desaťročí o 36 % až 47 % v porovnaní s úrovňami v roku 2008.

Bývanie v blízkosti zelene môže znížiť biologický vek o 2,5 roka

Nová štúdia ukázala, že prístup do parkov a komunitných záhrad v blízkosti bývania môže spomaliť biologické starnutie. Španielsky a americký výskumný tím zistil, že ľudia žijúci v blízkosti zelených plôch sú v priemere o 2,5 roka biologicky mladší ako tí, ktorí to majú k parkom a prírode „ďaleko“. „Život v blízkosti väčšej zelene vám môže pomôcť byť mladší, ako je váš skutočný vek,“ povedal Kyeezu Kim, hlavný autor štúdie a postdoktorand na Feinberg School of Medicine na Northwestern University.

Nový zákon EÚ núti výrobcov smartfónov vyrábať ľahko vymeniteľné batérie

Európska únia bude čoskoro od výrobcov smartfónov vyžadovať, aby používateľom umožnili výmenu batérií. Tvrdé nové pravidlá, ktoré v júni schválil Európsky parlament, by mohli zachrániť milióny telefónov pred skládkovaním. Každý rok sa vyhodí viac ako 150 miliónov smartfónov. Uľahčenie výmeny batérií by mohlo zastaviť túto záplavu elektronického odpadu.

Olympijské hry v Paríži dajú odpadu druhý život s recyklovanými plastovými stoličkami

Diváci na olympijských hrách v Paríži v roku 2024 budú sedieť na stoličkách vyrobených z plastu recyklovaného z miestnych košov. Okrem boja proti nedostatku surovín na výrobu plastov je iniciatíva súčasťou širšieho úsilia o zníženie environmentálnej stopy olympijských hier. Približne 11 000 sedadiel bude vyrobených z recyklovaných materiálov.

Švajčiarski občania hlasovali za nový zákon s cieľom dosiahnuť čisté emisie do roku 2050

Švajčiari hlasovali za nový klimatický zákon, podľa ktorého krajina do roku 2050 zníži čisté emisie skleníkových plynov na nulu. Väčšina 59 percent voličov schválila 18. júna vládny zákon o cieľoch ochrany klímy, inováciách a posilňovaní energetickej bezpečnosti. Takmer tri štvrtiny ľudí (74 percent) ju podporili v kantóne Ženeva po rekordne teplej jari.