Ako (ne)nakupujem oblečenie

Často medzi mojimi rovesníčkami sledujem istý druh horúčky. Volá sa to nákupná horúčka a je to istý prežitok dnešnej konzumnej doby. A tento článok bude venovaný presne tomuto. Teda, nie mojím rovesníčkam, ktoré majú nákupnú horúčku, ale konceptu fast fashion a tomu ako to vnímam ja.

Rada by som začala postupne a to konkrétne ozrejmením pojmu fast fashion a jeho dopadu na životné prostredie.

Čo je fast fashion?

Fast fashion v preklade „rýchla móda“ je v slovníku definovaný ako fenomén dnešnej doby, kde sa lacno a vo veľkých množstvách produkuje lacné a nekvalitné oblečenie. Rýchlosť spočíva najmä vo výrobnom procese, predaji a pri rozhodovaní zákazníka o danom produkte. Oblečenie zväčša nemáva ani dlhú životnosť a vydrží pár opraní.

Aké má fast fashion negatívne dopady na životné prostredie?

Negatívne dopady fast fashion módy veľmi trefne vysvetľuje vo svojom videu na YouTube Natália Pažická za pomoci overených faktov a štatistík. Určite toto video odporúčam pozrieť.

A ako je to so mnou a „nenakupovaním“?

Nuž, ako? Pred viac ako rokom a pol som obmedzila a nakoniec úplne prestala nakupovať vo fast fashion obchodoch. Moje rozhodnutie vyplývalo najmä z faktov o fast fashion, ktoré som sa neskôr mala možnosť dozvedieť a okrem iného som objavila novú lásku. Lásku ku swapovaniu. Aj v tom sa však snažím krotiť a uplatňujem pravidlo: Jedna taška tam, jedna späť. Vďaka tomu mám v šatníku naozaj iba kúsky, ktoré vynosím.  

Preto rada navštevujem swapy, hlavne ten v Bratislave, ktorý organizuje BAGBET v Novej Cvernovke, kde som taktiež pomáhala aj ako dobrovoľník (na titulnej fotografii je náš skvelý tím). Vždy si tam nájdem pekné a pestré kúsky, ktoré patrične osviežia môj šatník. Dovolím si tvrdiť, že odkedy nenakupujem nikdy som nemala krajší a farebnejší šatník ako mám teraz. Na swapy chodí mnoho ľudí, mladí, starí, rockeri, mamičky s deťmi skrátka každí kto objavil čaro „nenakupovania“. Okrem toho sledujem aj mnoho bazárov kde rôzne ženy predávajú už nimi nechcené veci. Ale aj tak medzi môj najkrajší kúsok zaraďujem sukňu, ktorú mi ušila moja šikovná mamina.

Je množstvo spôsobov ako sa vyhnúť fast fashion obchodom, či už chodením na swapy, šitím si oblečenia, návštevou sekáču alebo podporou lokálnych predajcov zo Slovenska. Za seba odporúčam instagramové profily ako Severanka, Rivica, Vivien mihalish, La Florita a mnoho ďalších, ktorý sa venujú konceptu slow fashion.

A aký je váš obľúbený spôsob „nenakupovania“?

PS: Dúfam, že sa vám môj článok čítal minimálne tak dobre, ako mne písal.

AK by ste sa chceli o mne dozvedieť viac nájdete ma na instagrame pod profilom @erzi.krall .

Erika K.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko