5 inšpiratívnych prírodných dokumentov, ktoré by mal vidieť každý

Mapovanie prírodných krás, ochrana divokých zvierat, pytliactvo, či príbeh ľudí, ktorí sa rozhodli opustiť svoj život v meste a vydať sa na ťažkú, ale obdivuhodnú cestu za svojím snom vo vyprahnutej krajine. Všetky spomínané dokumentárne filmy spája sila a odhodlanie tvorcov, ktorí si za ich výnimočný postoj k prírode zaslúžia našu pozornosť.

The Cove

Film The Cove sa stal v roku 2010 víťazom v kategórii Najlepší dokumentárny film, v ktorom sa spojili aktivisti, filmári a potápači, aby odhalili skryté praktiky v zátoke v japonskom Taiji. Právu tu prichádza k odchytu delfínov do morských parkov, či k zabíjaniu na mäso. Plná verzia dokumentu je k dispozícii aj na YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=4KRD8e20fBo

Virunga

Výnimočný dokumentárny film, ktorý bol v roku 2015 nominovaný na Oscara. Film sa odohráva uprostred pralesov Demokratickej republiky Kongo, kde leží národný park Virunga. Práve ten je domovom poslednej stovky horských goríl. Filmový štáb mapuje prácu strážcov parku ohrozovanú prebiehajúcimi protivládnymi protestmi a pytliakmi. Film je možné pozrieť na Netflixe.

The Biggest Little Farm

Páči sa vám myšlienka života mimo ruchu veľkomesta? Odporúčame vám pozrieť si dokument o dvojici, ktorá žila v malom byte v Los Angeles, a ktorá sa rozhodla splniť si svoj sen o živote na farme, sen o živote v úplnom spolužití s prírodou. Príbeh sa odohráva v krajine, ktorá je pustošená suchom a mapuje reálne problémy a autentické reakcie na životné udalosti na ceste za splneným snom. Príbeh a fotografie zo života farmy je možné nájsť aj na ich stránke www.biggestlittlefarmmovie.com.

Blood lions – Bred for the Bullet

Film Krvavé levy s podtitulom Vychovaní pre guľku ukazuje v dôkladných detailoch, aký lukratívny je chov levov a ako sa úrady a najprofesionálnejšie organizácie stali súčasťou prosperity obchodu s levmi v Južnej Afrike. Za jediný rok je zastrelených viac ako 800 levov, väčšinou bohatými lovcami, za podmienok, ktoré sa považujú za čokoľvek iné, než za ľudské či športové.

Our Planet

Dokumentárny seriál, v ktorom nás hlas Davida Attenborougha prevedie snáď každým kontinentom na Zemi. V ôsmich dieloch tohto seriálu môžeme vidieť všetku krásu nášho sveta. Dokument v sebe nesie aj jednu veľkú kritiku voči samotnému ľudstvu, ktoré je tou najväčšou hrozbou pre všetku túto krásu. Dokument vznikol priamo pre Netflix, ktorý ho sprístupnil aj na svojom YouTube kanáli.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko