V Prievidzi budú kvitnúce trávnaté plochy slúžiť včelám

Výsadba lúčnych kvetov patrí medzi obľúbené a veľmi užitočné trendy, ktoré sú čoraz viac viditeľné aj v našich mestách. Následná redukcia kosenia pomáha zabezpečiť potravu pre včely, či iný drobný hmyz, ktorému poskytuje útočisko, zadržiava vlahu a ochladzuje prostredie.

Úlohu trávnatých lúčnych porastov v mestských parkoch si uvedomujú aj v Prievidzi. „Tam kde verejná zeleň obsahuje viac lúčnych a jarných kvetov, chceme počkať s kosením verejných priestranstiev. Prečo? Lebo kvety živia včely. Včielky sú dôležité pre prírodu aj pre nás všetkých, a aby mohli žiť, potrebujú kvety. Takáto živá príroda je nielen oku lahodiaca, ale najmä užitočná“, vysvetlila primátorka mesta Prievidza K. Macháčková.

Kosenie bude zároveň posunuté na neskoršie termíny predovšetkým na lúkach, kde kvitnú prírodne rastúce kvety. Tie sa vyznačujú svojimi nízkymi nákladmi na údržbu, bez potrebnej pravidelnej starostlivosti ako polievanie, hnojenie a kosenie. Zmesi lúčnych semien bývajú prispôsobené podmienkam, v ktorých môžu rásť, napríklad tieň, polotieň, či slnečné stanovištia.

Výsev lúčnych kvetov a ochrana včiel nie sú v Prievidzi novinkou

Na verejných priestranstvách v Prievidzi sú lúčne kvety vysievané každoročne už od roku 2017. Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov JUDr. Kolomana Nováckeho dokonca za kvetinové záhony udelila v roku 2018 mestu Prievidza vyznamenanie Zlatá včela za zásluhy o rozvoj včelárstva. „Mimoriadne nás zaujala a potešila realizácia projektu zameraného na výsev lúčnych kvetov na území mesta. Najväčším nepriateľom včiel v súčasnom období totiž už dávno nie sú choroby, škodcovia, či pesticídy, ale hlavne hlad v období vrcholného leta. Príčinou hladovania našich včelstiev je absencia akejkoľvek kvitnúcej zelene v období júl – august. Návrat kvetov do Prievidze je nádejou na lepší zajtrajšok aj pre včelárov na území mesta,“ povedal Peter Balák, z prievidzskej organizácie Slovenského zväzu včelárov.

Úlohu včiel si uvedomujú aj v Prezidentskom paláci

Prezidentka Zuzana Čaputová si uvedomuje potrebu chrániť včely, na ktorých je závislých viac ako 75% celosvetových druhov potravinárskych plodín. Od minulého týždňa má tak Prezidentský palác nových obyvateľov.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko