Ťahák (nielen) pre veľkonočné pečenie: Ako nahradiť v receptoch maslo, mlieko a vajíčka? Ide to viacerými spôsobmi!

Maslo, mlieko a vajcia sa už po stáročia používajú ako základ v mnohých pekárenských výrobkoch. Pôsobia ako spojivá, zahusťovadlá a kypriace činidlá. Dodávajú pečivu vlhkosť, chuť, farbu a štruktúru. Takže bez týchto ingrediencií naše obľúbené zákusky, koláče a sušienky už nebudú také, aké majú byť? Nie, nemusíte sa vzdať svojich obľúbených cukroviniek, ak trpíte intoleranciami alebo ste vegán. Stačí trošku riskovať a nájsť spôsoby, ako nahradiť tieto ingrediencie.

Možno sa to bude zdať zložité, ak ste v pečení nováčik, ale ako pri všetkých veciach v živote, dá sa to naučiť a zvládnuť. Keď pochopíte úlohu masla, mlieka a vajec pri pečení, vegánske náhrady sa dajú ľahko nájsť a použiť aj vo vašom obľúbenom recepte.

NÁHRADY MASLA

Okrem toho, že maslo dodáva pečivu plnšiu chuť, robí ho jemnejším, a tiež mu pomáha kysnúť.

Náhrady masla pri vegánskom pečení môžu byť napríklad:

  • Vegánske maslo – Existuje niekoľko alternatív, ktoré neobsahujú mlieko a sú dostupné na trhu. Použite ich napríklad na sušienky a torty.
  • Kokosový olej – Má jemnú chuť a v receptoch sa dá použiť ako náhrada masla v pomere 1:1. Je obzvlášť vhodný na krehké pečivo.
  • Olivový olej – Ak si chcete pripraviť sladké pečivo, je možné nahradiť maslo extra panenským olivovým olejom alebo kukuričným olejom. Na 100 g masla bude stačiť 80 g oleja.
  • Orechové maslo – Používajte tie, ktoré sa získavajú z mandlí alebo kešu, hodiť sa môžu na výrobu vegánskych energetických tyčiniek alebo niektorých druhov sušienok. Dosiahnete príjemnú orechovú chuť.
  • Roztlačený banán alebo avokádo – Je to zdravá náhrada. Použite zrelú dužinu avokáda v receptoch, ktoré vyžadujú krémovitosť, ako je čokoládová pena alebo brownies. V prípade banánov každé vajce zodpovedá polovici rozdrveného banána.
  • Sójová smotana – Je menej kalorická a má jemnejšiu chuť: na 100 g masla budete potrebovať 125 g sójovej smotany; je možné použiť aj sójový jogurt a namiesto 100 g masla použijeme 125 g jogurtu.

Dôležité je nahradiť maslo podobnou konzistenciou. Keď recept vyžaduje tuhé alebo studené maslo, použite tuhý kokosový olej. Keď potrebujete rozpustené maslo, použite rozpustený kokosový olej, olivový olej alebo vyskúšajte jablkový pretlak.

Majte tiež na pamäti, že percento tuku a vody v náhrade ovplyvní textúru a chuť vášho pečiva. Tiež skontrolujte, či do vegánskeho masla nebola pridaná soľ.

zdroj: freepik.com

NÁHRADY MLIEKA

Mlieko v receptoch pomáha zvlhčiť suché ingrediencie, dodáva chuť, zjemňuje textúru, rozpúšťa cukor a aktivuje lepok. Dá sa však ľahko nahradiť v pomere jedna k jednej akoukoľvek vegánskou alternatívou, ako je mandľové, sójové, ovsené, ryžové alebo kokosové mlieko. Rozdiel v pečive len tak ľahko nezistíte.

Pozor, mliečne alternatívy sú často ochutené alebo majú pridaný cukor. Zvážte, ako to môže ovplyvniť váš pokrm, alebo si vyberte neochutené a nesladené druhy.

Chcete sýte koláčiky? Použite tučnejšie náhrady mlieka ako kokosové (ak vám neprekáža jeho výrazná chuť) alebo ovsené mlieko. Potrebujete iba vlhkosť do cesta? Skvelo vám poslúžia „ľahšie“ druhy mlieka, ako je napríklad ryžové mlieko. Ovsené mlieko je vhodné na prípravu koláčov, mandľové mlieko na pudingy či panna cottu.

Vyžaduje si váš recept cmar? Žiadny problém! Ak potrebujete do koláča 1 šálku cmaru, pridajte 2 polievkové lyžice jablčného octu, destilovaného bieleho octu alebo bieleho vínneho octu do 1 šálky nemliečneho mlieka a nechajte 10 minút odpočívať. Potrebujete kyslú smotanu alebo hustú smotanu? Aj toto môžete ľahko zameniť! Nesladenú kokosovú smotanu alebo kešu smotanu vyšľahajte na požadovanú konzistenciu a ak potrebujete kyslú smotanu, pridajte trochu citrónovej šťavy.

zdroj: freepik.com

NÁHRADY VAJEC

Vajcia môžu byť jednou z najdôležitejších ingrediencií pri pečení a je tiež najťažšie ich nahradiť. Prispievajú k bohatosti, štruktúre, kysnutiu, farbe a chuti a pôsobia ako zahusťovadlo a spojivo.

Keď potrebujete zahusťovadlo, napríklad do koláčovej plnky, môžete pridať tapioku, kukuričný škrob (zemiakový) alebo prášok zo šípok v pomere 1 polievková lyžica vody alebo rastlinného mlieka a 1 polievková lyžica zemiakového alebo kukuričného škrobu, pričom sa snažte vyberať čo najviac bioproduktov. Keď potrebujete spojivo (napríklad do cesta na sušienky), vytvorte gél z mletých ľanových alebo chia semienok zmiešaných s vodou. Vznikne tak gélovitá konzistencia podobná vaječnému bielku. Na každé požadované vajce zmiešajte 1 lyžicu mletých ľanových alebo chia semienok s 3 lyžicami vody a nechajte asi 5 minút odpočívať, aby zhustli. V sýtejších receptoch, ako sú banánový chlieb a mafiny, môže byť ako náhrada vajec použité – jablkové pyré a iné ovocné či zeleninové pyré. Môžu však zmeniť chuť vášho jedla, takže na to pamätajte. Na každé požadované vajce použite ¼ šálky nesladeného jablkového pyré plus štipku prášku do pečiva. V krémoch, tvarohových koláčoch či v jemných kysnutých výrobkoch nahradíte vajce pomocou tofu s krémovou a sviežou textúrou. Dodáva vlhkosť a vytvára bohatú, hladkú textúru. Dajte tofu do mixéra a použite 60 gramov na každé vajce, ktoré chcete nahradiť.

Keď potrebujete náhradu vaječných bielkov, vyskúšajte tekutinu z plechovky fazule (alebo cícera). Je vynikajúca na vegánske pusinky, makrónky a pavlovky. Na jedno vajce použite asi 3 polievkové lyžice tejto tekutiny rozšľahanej do peny. Alebo si jednoducho kúpte sušené vegan náhrady vajec, ktoré už dostať v obchodoch. Pre čokoľvek, kde potrebujete dosiahnuť krémový základ, ako sú krémy, smotanové plnky a podobne, použite obyčajný rastlinný jogurt. Bude rovnako dobre fungovať ako náhrada vajec, ¼ šálky rastlinného jogurtu = 1 vajce.

zdroj: freepik.com

Príjemné veľkonočné pečenie a tiež krásne sviatky! A nezabudnite: Nepotrebujete 20 druhov zákuskov a koláčov, dôležité je, aby ste si počas sviatkov oddýchli, načerpali nové sily a venovali sa svojej rodine či priateľom. Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho na svojich sociálnych sieťach, aby ste inšpirovali aj ostatných. 🙂