Ak letné horúčavy opäť udrú, buďte pripravení. Zvládnete ich s týmito trikmi

Aj keď sa aktuálne počasie podobá skôr na chladné jesenné, leto ešte nekončí a vysokými teplotami nás ešte môže prekvapiť. Buďte preto pripravení a nedovoľte, aby vás horúčavy prekvapili.

Teplé dni síce znamenajú aj zábavné letné aktivity, ale vaše telo by nemalo byť vystavené horúčave príliš dlho, pretože to môže poškodiť váš organizmus. Príroda to vymyslela šikovne a nainštalovala nám potenie ako prirodzený ochladzovací systém nášho tela, ale niekedy to nestačí. Buďte opatrní, pretože v lete hrozí zvýšené riziko vzniku prehriatia, ktoré sa prejavuje napríklad kŕčmi, opuchmi, celkovou únavou a závratmi, bolesťami hlavy, nevoľnosťou či zvracaním. V niektorých prípadoch sčervenie aj koža a zvýši sa srdcová frekvencia. Klíma do bytu, či už prenosná alebo pevne nainštalovaná na stene dokáže dokonale schladiť akúkoľvek miestnosť v byte. Ak klimatizáciu v byte nechcete alebo nemáte, tu je niekoľko spôsobov, ako viete dokonale kontrolovať teplotu a pomôcť vášmu organizmu aj bytu pred prehriatím.

Zostaňte hydratovaní

Keď ste rozhorúčení a vaša tvár sa farbou podobá zrelej paradajke, hydratácia je prvým a najdôležitejším krokom k ochladeniu. Na teplote vody až tak nezáleží, pretože vaše telo ju zohreje. Ide hlavne o to, že sa napijete. Ak vaše telo trpí prehriatím, potrebuje sa ochladiť a bez dostatočnej vlhkosti to nedokáže, pretože sa, ako už vieme, ochladzuje potením. Ak sa v noci veľa potíte, vypite pohár vody aj pred spaním, aby ste zabránili dehydratácii.

Osprchujte sa

Dajte si studenú sprchu alebo rýchly kúpeľ. Studená voda pomáha ochladiť vaše telo tým, že zníži jeho vnútornú teplotu. Pre extra chladivý nádych vyskúšajte mätové mydlo. Mentol v mätovom oleji aktivuje mozgové receptory, ktoré vášmu telu oznámia, že je vo vašej blízkosti niečo studené. Podľa jednej štúdie z roku 2019 na schladenie funguje aj teplý kúpeľ. V ideálnom prípade skočte do vane 1 až 2 hodiny pred spaním, aby vaše telo malo čas vychladnúť, kým vkĺznete do perín.

zdroj: freepik.com

Použite chladné obklady

Umiestnite si studenú vlhkú handričku na obe zápästia, prípadne slabiny a záhyby na lakťoch a za kolenami. Alebo prehoďte mokrý chladný uterák okolo krku, aby ste takto ochladili svoje telo. Tieto pulzné body sú oblasti, kde sú krvné cievy blízko pokožky, takže sa ochladíte rýchlejšie. Ak máte k dispozícii fľašu s rozprašovačom vody, môžete ju tiež použiť na schladenie svojej pokožky. 

Prevetrajte dom

Ak vysoké teploty klesnú ráno a večer, otvorte okná na oboch stranách bytu či domu a nechajte ho prevetrať. Využite dlhé letné večery a otvorte okná najmä v noci, aby ste si vychutnali príjemný vánok, ktorý vám pomôže lepšie spať. Chladnejší vzduch bude cirkulovať celú noc, čo vám umožní začať ráno svieži s chladným domovom. Potom len nezabudnite zavrieť okná, keď vyjde slnko, a následne ich otvoriť až vtedy, keď sa vonku opäť trochu ochladí.

Zaobstarajte si ventilátor

Na vetranie môžete vyskúšať aj ventilátory, ktoré pomôžu rýchlejšie ochladiť dom. Umiestnite ich smerom von z okien miestností, v ktorých trávite čas, aby vyfúkli horúci vzduch a nahradili ho studeným vzduchom vo vnútri. Ventilátory dajte napríklad do chodieb, aby ste vytvorili prievan, ktorý bude nasávať chladnejší vzduch zvonku (alebo chladnejšej časti domu) do teplých oblastí. Môžete vyskúšať aj trik s miskou ľadu. Jednoducho nádobu s ľadom postavte pred zapnutý ventilátor. Pobyt v blízkosti ventilátora sám o sebe však vašu telesnú teplotu nezníži a koledujete si o zdravotné problémy.

Zatiahnite závesy a žalúzie

Ak máte okná, ktoré sú obrátené smerom k slnku od rána do popoludnia, zatiahnite závesy alebo žalúzie, aby slnko neprichádzalo priamo do vnútra a zbytočne nezohrievalo miestnosti. Môžete tiež vyskúšať zatemňovacie závesy, aby ste izolovali miestnosť a znížili prehriatie bytu, ku ktorému dochádza počas dňa. Pred vetraním vyskúšajte závesy nastriekať vodou. Príjemný vetrík prejde cez chladnú, vlhkú látku, čo môže tiež pomôcť udržať váš dom chladný aj bez klimatizácie.

zdroj: freepik.com

Vyskúšajte izolačné okenné fólie

Okenné fólie ponúkajú množstvo výhod, od zníženia nákladov na energiu až po poskytnutie súkromia, pričom si budete stále užívať svoj výhľad a denné svetlo. Pomôžu blokovať až 50 % tepla, ktoré dopadá na vaše okná. A ako ďalšia výhoda sú tieto fólie prakticky neviditeľné a ich inštalácia je veľmi jednoduchá.

Vymeňte svoj šatník

Vaša letná garderóba by mala pozostávať zo svetlého oblečenia. Látky zohrávajú hlavnú úlohu v tom, ako dobre sa vaše telo aklimatizuje na kolísavé teploty. Niektoré materiály vám pomôžu izolovať, zatiaľ čo iné, ako napríklad bavlna, odvádzajú pot a nechávajú vašu pokožku dýchať.

Spite v priedušnej bielizni

Bavlna je jedným z najpriedušnejších materiálov, takže bavlnené obliečky alebo prikrývky vám pomôžu lepšie spať aj v teple. Čím nižší je počet nití bavlny, tým je priedušnejšia. Svetlé posteľné obliečky vyrobené z ľahkej bavlny alebo ľanu sú priedušné a vynikajúco podporia vetranie a prúdenie vzduchu. Ak ste niekedy počuli o chladení prikrývok či kusov oblečenia, nerobte to. Nedávajte ich do chladničky, ani ich nezmrazujte. Možno sa vám to zdá smiešne, ale človek zo zúfalstva vyskúša čokoľvek. Vaše telo ich ohreje priebehu niekoľkých minút, a potom by ste mali len zbytočne vlhké látky, ktoré vám poškodia matrac a zdravie.

Vymeňte páperové vankúše a periny

Ak ste zvyknutí na svoj veľký, nadýchaný vankúš, zvážte jeho výmenu za ľahšiu a menšiu verziu. Hlava má tendenciu udržiavať teplo a obklopiť ju páperím môže zabrániť úniku tepla. Zásobte sa pohánkovými vankúšmi, ktoré neabsorbujú teplo ako bavlna alebo páperie. Vyskúšať môžete aj špeciálny chladivý paplón.

Vyskúšajte alternatívy

Keď teploty stúpnu, vymeňte svoj matrac za minimalistickú slamenú alebo bambusovú rohož. Tieto, úplne prirodzené povrchy na spanie, sú zo začiatku možno menej pohodlné, ale nezadržiavajú teplo ako nafúknutý matrac potiahnutý látkou.

Skúste spať na inom mieste

Ak nemôžete spať celú noc, pretože je vám príliš teplo, skúste spať niekde mimo spálne, ak je to možné. Teplo stúpa nahor, takže ak máte vo svojom dome nižšie alebo suterénne poschodie, vytvorte si tam dočasný priestor na spanie, aby ste si v noci konečne oddýchli. Čo takto vyskúšať návrat do detských čias a spať v záhrade? Precvičte si kempingové zručnosti postavením stanu a užite si spánok pod holým nebom.

zdroj: freepik.com

Zatvorte nepotrebné dvere

Ak nikto nepoužíva miestnosť, ktorá nemá vetracie možnosti, zatvorte do nej dvere. Chladnejší vzduch z rána či večera sa potom obmedzí len na obývané priestory domu. To platí aj vtedy, ak musíte bezpodmienečne používať klimatizáciu, obmedzte chlad na miesto, kde je to najviac potrebné – do miestností, v ktorých trávite väčšinu dňa alebo do spální v noci. Zatvorte dvere do priestorov, ktoré nie je potrebné chladiť.

Zaizolujte si podkrovie a steny

Mnohé z vecí, ktoré pomáhajú udržiavať váš domov teplejší v zime, pomáhajú váš domov udržať aj chladnejší v lete. Napríklad izolácia znižuje účty za energiu tým, že udržuje chladný vzduch vo vnútri a  teplejší neprepúšťa dnu. V byte môžete vyskúšať tesniacu pásku na okná.

Nainštalujte markízu

Markízy chránia vaše okná pred slnečnými lúčmi a výrazne znižujú množstvo tepla, ktoré váš dom absorbuje. Ak sa nechcete zaviazať k tomuto riešeniu, môžete si zaobstarať výsuvné alebo odnímateľné markízy, aby ste si mohli užívať slnko v zime a tieň v lete. Vinič je markízou prírody a slúži na podobný účel. Popínavé rastliny ako je aj brečtan, rýchlo rastú a šíria sa po stenách vášho domova, aby blokovali nadmerné slnečné svetlo, takže vaše steny zostanú chladné.

Použite odsávače

Spomeňte si, že máte odsávací ventilátor vo vašej kuchyni a pravdepodobne aj v kúpeľni. Zapnite digestor vo vašej kuchyni, aby ste doň pritiahli horúci vzduch, ktorý stúpa pri varení. To isté urobte v kúpeľni, aby odvádzal paru po sprchovaní.

Nainštalujte úsporné žiarovky

Približne 90 percent ich energie odchádza vo forme tepla, ktoré vyžarujú. Staršie žiarovky generujú vyššiu teplotu ako LED žiarovky. Ak chcete prepnúť na zelenú, postupne vymeňte všetky žiarovky vo svojom dome za novšie modely. Výmena žiaroviek vám ušetrí aj peniaze za účty.

Presuňte svoje tréningy

Ukázalo sa, že cvičenie vám pomôže lepšie spať aj v lete. Ak však máte sklon byť viac aktívny neskoro večer, zvážte presun pohybovej aktivity skôr na ráno, aby ste si nepriniesli svoje horúce telo rovno do postele.

zdroj: freepik.com

Uchovávajte kozmetiku v chladničke

Nanesenie vychladeného hydratačného krému bude vašej pokožke veľmi príjemné, ale to nie je jediný účel tohto triku. Používanie studeného krému zníži aj opuchy na pokožke. Navyše účinnosť zdvojnásobíte použitím chladeného aloe vera.

Varte inak

Varte ráno, večer, v pomalom hrnci alebo vonku. Teplo z rúry sa rozšíri po celom vašom dome. Udržujte ho centralizované v jednej oblasti, ako je napríklad multifunkčný hrniec. Prípadne varte vonku na grile, ak máte takúto možnosť. Doprajte si chladné jedlá a šaláty, aby ste zabránili vytváraniu ďalšieho tepla v dome. Vaše telo potrebuje oveľa viac energie na rozklad bielkovín ako na štiepenie tukov či sacharidov. Takže vymeňte ten obrovský steak za tanier ovocia a zeleniny.

Vychutnajte si zmrzlinu

Jedenie nanukov alebo zmrzliny na schladenie môže na chvíľu pomôcť. Nepreháňajte to však s cukrom. Ten by naštartoval váš metabolizmus a začali by ste sa cítiť vnútorne ešte teplejšie. Vyrobte si napríklad domáce ovocné nanuky bez cukru. Pred spaním tiež nejedzte ťažké jedlá a zvolte si menšie, ľahšie večere, ktoré sa jednoduchšie metabolizujú.

Tak čo, vyskúšate naše rady? Ako sa vy v lete ochladzujete? Napíšte nám na naše sociálne siete, budeme sa tešiť.