Vedci z košického startupu ekolive vynašli spôsob výroby biohnojiva, ktorý je na svete unikát. Využíva prirodzenú silu baktérií, aby sa z nevyužitých surovín po ťažbe stali prírodné biostimulanty pre pestovanie plodín. Dokážu sa postarať o výrazne viac zdravšej úrody, obnovovať zdravie pôdy a najnovšie poznatky ukazujú, že dokonca pomáhajú aj pri viazaní CO2 do zeme.
Rodinný startup ekolive sa zaoberá technológiou biolúhovania. Pôvodne išlo hlavne o čistenie pôdy a spoluprácu s firmami z banského priemyslu. Úplne náhodou však prišli s prevratným objavom. „Rodičia začali už pred 30 rokmi vyvíjať technológiu, ktorou by sa dali ekologicky čistiť nerastné suroviny alebo ťažiť kovy ekologickým spôsobom. Experimentovali pritom s baktériami, ktoré rozkladajú minerály a horniny a skvapalňujú ich,“ hovorí riaditeľka startupu ekolive Darina Štyriaková. Pri zdokonaľovaní tohto postupu došlo k vedľajšiemu účinku, ktorý nečakali: „Všade tam, kde sme vyliali tekutý zvyšok z biolúhovania, začala rásť vysoká tráva a všetko bolo zelené.“
Vznikol tak jedinečný slovenský produkt, ktorý sa stáva veľmi sľubným riešením pre globálny rozvoj ekologického poľnohospodárstva. Vedkyňa v oblasti biotechnológií a geológie priblížila tento fenomenálny objav, ktorý žne úspechy farmárov po celom svete, v poradí piatom dieli enviropodcastu Nadácie VÚB Atlas.
Životodarná inovácia v čase klimatických zmien
Tekuté biohnojivo obsahuje v jednom litri až miliardu užitočných baktérií, množstvo dôležitých prvkov, vzácnych proteínov a organických kyselín, no žiadne toxické prvky. Práve v Košiciach prišli na to, že tento „koktejl“ má mimoriadne pozitívne účinky na rast a zdravie rastlín a ich plodín.
„Produkt obsahuje probiotické baktérie, ktoré aj my konzumujeme pre našu imunitu. Dokáže tak obnoviť imunitu rastlín, netreba pri ňom používať pesticídy, zvyšuje efektívnosť klasických hnojív. Rastliny sú oveľa väčšie, majú bohatšiu a zdravšiu úrodu,“ vysvetľuje v podcaste Darina Štyriaková. Opiera sa pritom o reálne výsledky partnerov – od lokálnych farmárov až po veľkých producentov v poľnohospodárstve. Tí tento objav testujú po celom svete – od zemiakov, jahôd, viniča, až po citrusy či výsadbu trávnikov. Biostimulant nielen zvyšuje a skvalitňuje úrodu, znižuje náchylnosť rastlín, ale ich tiež dokáže lepšie ochrániť pred dlhšími obdobiami sucha, zvyšuje ich odolnosť aj pred chladom a mrazom.
Celkový environmentálny aj ekonomický prínos vynálezu biohnojiva podčiarkuje aj pohľad slovenských enviro expertov. Tím ekolive získal v roku 2023 envirocenu Atlas ako najlepší domáci ekostartup. „Veľmi si to vážime, lebo Atlas bol minulý rok jedným z prvých ocenení práve doma na Slovensku. Aj vďaka publicite spojenej s cenou si nás tu začali ľudia a partneri viac všímať. Získali sme tiež grant od Nadácie VÚB, z ktorého sme mohli zafinancovať výskumy pre náš ďalší rozvoj, čo nám tiež pomohlo,“ hodnotí vedkyňa z Košíc.
Vypočujte si celý rozhovor v podcaste Atlas
Vedci z ekolive objavujú stále nové schopnosti svojich užitočných baktérií. Čoraz viac sa ukazuje, že ich biohnojivo má obrovský potenciál pre rozvoj regeneratívneho poľnohospodárstva – a to nielen z hľadiska pestovania, ale aj pozitívneho dopadu na samotnú pôdu. „Dnes sú už pôdy veľakrát mŕtve, nefungujú v nej biologické procesy potrebné pre rastliny. Výskum z poprednej poľnohospodárskej univerzity v Turecku potvrdil, že naše zdravé baktérie zvyšujú kvalitu pôdy vo všetkých parametroch,“ približuje v rozhovore Darina Štyriaková a spomína aj ďalšie výskumy a projekty startupu, ktoré dokazujú, že používané baktérie majú aj merateľný vplyv na biologickú fixáciu CO2 zo vzduchu do zeme.
- Ako prebieha proces viazania uhlíka do pôdy vďaka novoobjaveným účinkom týchto užitočných mikroorganizmov?
- Aké úspechy pri zvýšení a ochrane úrody vykazujú poľnohospodári s týmto biohnojivom?
- Do ktorých krajín sa dostáva tento slovenský vynález a kam až siaha jeho potenciál?
- Čo sú najväčšie výzvy pri expanzií slovenských startupov na globálny trh?
- Akú podporu dnes majú vedecké inovácie zo Slovenska doma a v zahraničí?
Viac informácií ponúka piata epizóda enviropodcastu Nadácie VÚB Atlas.
Vypočuť si ju môžete na Spotify:
Titulná fotografia: Enviro aktivistka Marta Fandlová sa v ďalšej epizóde podcastu Atlas porozprávala s vedkyňou Darinou Štyriakovou. Zdroj: Nadácia VÚB