Ako na ekologický či zero waste nástup do školy?

„Hurá, hurá, škola volá.“ Veta, pri ktorej zamrzne úsmev na tvári nejednému školákovi, ale aj nám rodičom. Začiatok školského roka je pre nás spojený s povinnosťami zabezpečiť všetko potrebné. Ak sa rozprávame o ekologickej, či dokonca zero waste snahe naštartovania školského roka, tak aj tu existuje niekoľko vychytávok, ktoré môžeme spraviť, aby sme išli pozitívnym príkladom a inšpirovali aj ostatných. Bez ohľadu na to, kde a ako bude výučba prebiehať, existujú spôsoby, ako aj tento rok absolvovať o niečo udržateľnejšie.

Perá, ceruzky, zvýrazňovače…

Tento rok bude azda zo všetkých doterajších školských rokov najdôležitejšie, aby naše deti mali k dispozícii vlastné školské potreby a nezdieľali ich vzhľadom na hygienu s ostatnými spolužiakmi. Tak, ako pri všetkých činnostiach, pri ktorých hladíme na životné prostredie, tak aj pri nástupe do školy platí staré známe „využi, čo doma máš“. Popozerajme sa v odložených, či zabudnutých krabiciach a zásuvkách. Občas zostaneme prekvapení, čo všetko máme doma a na čo všetko sme zabudli. Vedeli ste, že každý rok sa len v Amerike vyhodí až 1,6 miliardy pier, ktoré stále fungujú? Dobrý dôvod prekutrať staré zásuvky, nemyslíte?

Ak sa rozhodnete pre kúpu nových písacích potrieb, zvoľte udržateľnejšie možnosti vyrobené z etických materiálov, recyklovaných plastov, či napríklad mechanické ceruzky s náhradnými náplňami alebo tekuté lepidlá bez toxických prísad. Existuje veľa produktov, ktoré sú ľahko dostupné a sú vyrobené z recyklovateľných, biologicky odbúrateľných, či znovu využiteľných materiálov. 

Školská taška

Pri zaobstarávaní školskej tašky môže byť skvelou voľbou osloviť svoju rodinu, známych alebo kamarátov, ktorí majú staršie deti a vedia nám u nich nevyužívanú školskú tašku v dobrom stave takpovediac „posunúť“.

Ak sa rozhodneme pre kúpu novej tašky, aj tu sa zamerajme na pár detailov, vďaka ktorým nám taška vydrží čo najdlhšie:

  • uistime sa, že nová taška je dostatočne veľká a dokáže rásť s našim študentom,
  • zmestí sa do nej desiatový box alebo prípadne, či má na boku priestor alebo karabínu na pripojenie napríklad fľaše na vodu,
  • v prvej/druhej triede môžu rozprávkové bytosti pôsobiť rozkošne a pre deti inšpiratívne, ale čo tak napríklad v štvrtej-piatej triede? Skúsme preto zvoliť neutrálne vzory, či farby,
  • zaujímajme sa, kde a za akých podmienok bola taška vyrobená a dajme prednosť etickým značkám.

Občerstvenie a desiatové boxy

Namiesto použitia jednorazových papierových alebo mikroténových sáčikov, využime plastové nádoby, ktoré doma máme, alebo uzatvárateľné vrecká. Ak sa rozhodnete pre kúpu, skúste siahnuť po obaloch vyrobených z prírodných materiálov. Vhodné pre balenie desiatej sú napríklad obrúsky zo včelieho vosku alebo vrecúška vyrobené z ekologicky vypestovanej bavlny. Namiesto klasických jednorazových servítkov pribaľme nášmu školákovi textilné, ktoré ľahko preperieme. Nevytvoríme tak žiadny odpad.

Mať vlastnú fľašu na vodu je základ. Deti tak nebudú nakupovať balenú vodu v školskom bufete, čo ušetrí našu peňaženku a predovšetkým prírodu nevytváraním zbytočného odpadu. Na trhu je dostupných veľa variant fliaš na vodu, ideálne môžu byť sklenené a nerezové fľaše. Sklenená fľaša má nevýhodu v tom, že sa môže ľahšie rozbiť, toto riziko však dokážu eliminovať rôzne obaly, ktoré ju ochránia pri páde. Fľaše vyrobené z nerezu sú odolnejšie a ľahšie. Či už zvolíme sklenenú alebo nerezovú fľašu, v oboch prípadoch eliminujeme zbytočné jednorazové pet fľaše, z ktorých sa časom môžu do vody uvoľňovať rôzne mikročiastice.

Obaly na knižky a zošity

Môže sa stať, že nášmu školákovi určí škola, aký typ obalu na zošity, či knižky je prípustný. Častokrát je požiadavka práve na priesvitné plastové obaly. V tomto prípade je ideálne použiť obaly vyrobené z tvrdšieho plastu, ktoré nám budú slúžiť niekoľko rokov.

Ak sa rozhodnete vyrobiť obal na knihy svojpomocne z materiálov, ktoré máte doma a neviete, ako na to, poslúžiť vám môže nespočetné množstvo inštruktážnych videí na internete, ako napríklad toto.

Environmentálne aktivity školy

Environemntálna výchova sa stáva súčasťou väčšiny škôl, ktorým záleží na výchove zodpovedných mladých ľudí. Nášho školáka môžeme prihlásiť a zapojiť do rôznych krúžkov, školských exkurzií, či prednášok. Aj my ako rodičia môžeme školu v organizovaní environmentálnych aktivít podporiť. Či už tipom na zaujímavú prezentáciu alebo aj vlastným zapojením sa do aktivít školy a dať tak pozitívny príklad aj pre ostatných rodičov a deti.

Oblečenie

Kto povedal, že náš školák potrebuje novú bielu košeľu na prvý školský deň? Oblečie si ju iba raz a potom zostane v skrini. Z košele vyrastie a o pár rokov sa vyhodí, v ideálnom prípade daruje. Všetky deti rastú rýchlo a rýchlo rastú aj deti našich známych, či rodinných príslušníkov, ktorí nám vedia oblečenie darovať. Určite nie je potrebné nakupovať nový každý kúsok oblečenia a veľa oblečenia dokážeme dostať z druhej ruky.

Samozrejme, nákupom niektorých kúskov oblečenia sa nevyhneme a preto, ak chcete podporiť férové spoločnosti, či malých slovenských návrhárov odporúčame vám náš článok Slovenské módne značky, ktoré dokazujú, že slow fashion vieme nakúpiť aj lokálne.

Repasované technológie

Elektroodpad tvorí veľké percento z celkového odpadu, ktorý nevytriedený končí na našich skládkach. Bohužiaľ, naučili sme sa veci vyhadzovať namiesto toho, aby sme sa ich pokúsili opraviť. Ak náš študent potrebuje nový počítač alebo notebook, skúsme zvážiť kúpu repasovaných zariadení. Na takéto výrobky dostaneme 12 mesačnú záruku, tak prečo im nedať druhú šancu?

Študentská izba

Nároky žiakov sa počas ich školských rokov menia. Preto môže byť ideálnym riešením nábytok, ktorý dokáže s naším študentom rásť veľa rokov. Napríklad písací stolík s nastaviteľnou výškou nám môže ušetriť nemalé peniaze a zároveň životné prostredie.

Pri zariaďovaní študentskej izby sa môžeme popozerať aj po rôznych bazároch, či skupinách na sociálnych sieťach. Zadarmo alebo „za odvoz“ môžeme zohnať naozaj krásne a hlavne praktické kúsky nábytku, ktoré už inému žiakovi nevyhovujú, no pre nás budú ideálne.


Do ktorých skupín o ekológii, zero waste, permakultúre, minimalizme a klimatických zmenách sa oplatí pridať sa?


Školská alebo mestská knižnica

Nie je potrebné vlastniť každú knižku a zapĺňať tak náš dom odloženými a jedenkrát prečítanými knihami. Stačí zájsť do mestskej alebo školskej knižnice a knižku si jednoducho požičať. Toto je azda najviac zero waste prístup, ktorý ku knihám môžeme zvoliť. Rovnako tak je veľa titulov a odbornej literatúry dostupných elektronicky a pre napísanie domácej úlohy alebo referátu perfektne poslúžia.

A na záver bod, ktorý sa niektorým školákom nebude páčiť

Pošlime naše deti do školy peši, na bicykli alebo hromadnou dopravou. Ak to situácia a bezpečnosť dovolí, nemusíme ich každý deň voziť z a do školy. Príroda sa nám našou zmenšenou uhlíkovou stopou poďakuje.

Súvisiaci článok: Praktické príklady ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a pomôcť tak našej planéte

Ak už čokoľvek kupujeme, premýšľajme o danej veci ako o budúcom odpade. Pred kúpou akejkoľvek veci popozerajme doma, čo máme k dispozícii a nebojme sa, či nehanbime sa osloviť našich priateľov. Ak sa rozhodneme pre kúpu, investujme do kvalitnejších vecí, ktoré vydržia dlhšie a poslúžia aj mladším súrodencom.