Ako stavať rýchlo, ľahko a ekologicky? Máme pre vás tip na ekologický stavebný materiál

Aj vy sa chystáte stavať, ale neviete aký stavebný materiál zvoliť? Chcete, aby výstavba prebehla čo najrýchlejšie, uvažujete aj nad alternatívou stavať svojpomocne, ale máte strach, aby ste niečo nepokazili, a tým neutrpela kvalita vášho domu? Chcete len to najlepšie pre seba a svoju rodinu, no zároveň máte  rozpočet, do ktorého sa musíte zmestiť? Tiež by ste chceli byť zodpovední, pretože životné prostredie a otázka ekológie či udržateľnosti vám nie je cudzia… to všetko sú otázky, s ktorými sa stretáva každý, kto sa rozhodne postaviť si vlastný dom a zabezpečiť bývanie, ktoré bude vyhovovať predstavám celej rodiny. Je to však mnoho kritérií a často sa stáva, že v konfrontácii s realitou, začnete postupne zľavovať z nárokov a uprednostníte len jeden z nich. Máme však pre vás skvelý tip, ktorý vyhovie všetkým spomínaným požiadavkám.

Náš partner spoločnosť Leier má vo svojom portfóliu aj stavebný systém Durisol, ktorý spĺňa atribúty rýchlej výstavby a dokáže ušetriť peniaze, dodatočné práce a v neposlednom rade aj energiu. Okrem toho sa jedná o prírodný produkt na báze dreva, obnoviteľného zdroja, ktorého výroba aj logistika zohľadňujú dopad na životné prostredie. Pritom životnosť materiálu Durisol je minimálne taká, ako tradičných materiálov. Znie to až príliš dobre? Aj to tak je, pretože nad vývojom tohto materiálu a tiež neustálym zdokonaľovaním výrobného procesu strávila spoločnosť Leier mnoho rokov. Inovácie však doviedla do dokonalosti a vytvorila materiál, ktorý spĺňa všetky požiadavky kvalitnej, nízkoenergetickej aj pasívnej stavby. Nás stavebný systém Durisol zaujal a veríme, že zaujme aj vás a prinesieme vám ďalší zaujímavý tip na ekovychytávku.

Ekologická výroba

Durisol je prírodný a 100% recyklovateľný materiál. Jeho hlavnou surovinou je odkornená drevná štiepka, ktorá sa na iné účely už nedá technologicky využiť. Celá výroba je bezodpadová a prebieha bez procesu horenia pri minimálnej spotrebe energií. Drevná štiepka sa vo veľkorozmernej miešačke zmieša s cementom a vodou, a následne sa  zušľachtí mineralizačnými prísadami. Takto pripravená zmes sa v stroji, ktorý sa nazýva finišer, vleje do foriem, v ktorých nadobudne požadovaný tvar, zhutní a vytvorí sa tvarovka. Čerstvá tvarovka sa 24 hodín stabilizuje, potom sa premiestni na medziskládku, kde „zreje“ ďalších 6-8 dní. Potom sa tvarovky ofrézujú na požadovaný rozmer, skompletujú a pripravujú na expedovanie.       

Durisol tvarovka s minerálnou vlnou

Efektívna a rýchla výstavba

Tvarovky majú nízku hmotnosť, vďaka čomu sa s nimi jednoducho manipuluje. Celý systém funguje na princípe stavebnice, pričom nie je potrebné použitie ťažkých stavebných mechanizmov. Stavbu tak zvládnete aj svojpomocne, len s pomocou pár šikovných rúk. Tvarovky pre obvodové steny majú vloženú tepelnú izoláciu, ktorou môže byť grafitový polystyrén alebo minerálna vlna, takže dodatočné zatepľovanie odpadá. Na stavbe sa prvý rad tvaroviek ukladá do maltového lôžka, následne sa „nasucho“ alebo na nízkoexpanznú montážnu penu vytvárajú jednotlivé rady obvodových a vnútorných stien. Nakoľko tvorí Durisol z 90 % drevná štiepka, tvarovky sa veľmi ľahko opracujú, pília, režú, frézujú i vŕtajú. Pri montáži „nasucho“ sa vylievajú betónom každé 4 rady tvaroviek, pri montáži na nízkoexpanznú penu každých 6 radov. Po zabetónovaní sa vytvorí veľmi pevná a odolná konštrukcia. Steny Durisol sa štandardne omietajú, resp. sa môžu obkladať rôznym materiálom, napr. drevom, obkladovými tehlovými pásikmi, cementotrieskovými doskami… V ponuke je viac rozmerov tvaroviek pre obvodové steny i akustické tvarovky na vnútorné steny so zvýšenou zvukovou izoláciou.

Tvarovky Durisol

Zdravé a ekonomické bývanie

Pri nápočtoch stavebného materiálu sa môže zdať prvotná cena Durisolu vyššia, ale po zohľadnení tepelnotechnických parametrov a výhod (štíhle steny znamenajú m2 úžitkovej plochy naviac), zarátaní všetkých pracovných postupov, ktoré pri každej stavbe treba absolvovať, je porovnateľná, ba dokonca nižšia ako pri použití bežných stavebných materiálov. Šetríte na samotnej práci, ktorá zvyčajne tvorí tú najväčšiu časť rozpočtu. Okrem toho vám Durisol zaručí aj úsporu nákladov pri vykurovaní, v lete nie je potrebná klimatizácia. Vďaka betónovému jadru majú steny vynikajúce tepelno-akumulačné vlastnosti, čo vám doma zabezpečí príjemnú tepelnú pohodu. Durisol má výbornú difúziu vodných pár, to znamená, že steny „dýchajú“, takže nedochádza ku zrážaniu vodných pár na vnútornej strane stien, ani k vzniku nepríjemných plesní. Stavebný systém tak vytvára predpoklady pre dokonalé zdravé bývanie.

Stavba z Durisolu

Ak vás tento inovatívny stavebný materiál zaujal a chcete vedieť viac, pokojne kontaktujte odborníka, produktového manažéra spoločnosti Leier, ktorý vám poradí, pomôže s plánovaním či pripraví nápočet podľa vášho projektu.

Kontakt:
Leier Baustoffe SK s.r.o.
Pribylinská 3
831 04 Bratislava
Tel: 02/44 888 846
www.leier.sk
leier@leier.sk


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.