7 jednoduchých DIY návodov pre vašu domácnosť: Vyrobte si odličovacie tampóny alebo TAWASHI špongiu

Udržateľnosť je základom všetkého v ekologickej domácnosti. Hľadáte spôsoby, ako pri svojich tvorivých chvíľkach myslieť ekologickejšie? Či už chcete ušetriť peniaze alebo jednoducho radi vyrábate, tieto návody vám pomôžu žiť ekologickejšie tým, že znížia celkový odpad a dajú druhú šancu starým veciam. Zozbierali sme pre vás 7 projektov, ktoré vám pomôžu vytvoriť niečo nové – zo starého. Či už je to v kuchyni alebo v kúpeľni, každý malý ekologický krok, ktorý urobíte, sa počíta!

Opätovne použiteľné obaly na potraviny

Potravinové obaly, ktoré si doma jednoducho ušijete zo zvyšných látok sú skvelou alternatívou k jednorazovým plastovým vreckám a pri správnej údržbe vydržia až niekoľko rokov. Keď sa zamyslíte, spotreba plastových vreciek na Slovensku je enormná. Každý kus zeleniny, ovocia či pečiva balíme jednotlivo, každý druh zvlášť a samozrejme – do plastu. Opätovne použiteľné obaly sú preto určite správna cesta!

Tip od nás: Noste ich vždy so sebou (v aute, v kabelke, v ruksaku…), aby ste boli vždy pripravení na každý neočakávaný výlet do obchodu s potravinami.

Tawashi špongia

Počuli ste už o nej? Tieto hubky na umývanie riadu sú dokonalým riešením, ako dať kusom látok alebo dokonca páru starých ponožiek druhý život. Nielenže sú jednoduché na výrobu, ale touto špongiu môžete umývať znova a znova! Tu je návod ako na to.

Opätovne použiteľný kryt na misky

Zbavte sa bolesti hlavy, ktorá prichádza s vyberaním plastového obalu a vrchnáku, ktorý na neho bude pasovať. Urobte si doma opakovane použiteľné kryty na svoje misky. Sú ideálne na odpočívanie a kysnutie cesta, prikrytie cestovín alebo šalátov na piknik alebo odloženie uvareného jedla do chladničky. Najlepšie na tom je, že sú prispôsobiteľné. Potrvá vám to len pár minút.

Obaly z včelieho vosku

Ako alternatíva k plastovému obalu, ktorý sa ťažko recykluje a je škodlivý pre životné prostredie, si vytvorte vlastné opakovane použiteľné obaly na potraviny z včelieho vosku. Sú vhodné nielen na zeleninu, ale napríklad aj pečivo alebo do nich môžete zabaliť desiatu. Budete potrebovať: Kúsky bavlnenej látky, nožnice, hobliny z včelieho vosku, pergamenový papier, žehličku… Podrobný návod si pozrite vo videu.

Cestovné súpravy

Na vaše výlety do prírody sa vám zíde sada cestovných príborov. S trochou šikovnosti si vytvoríte vlastný obal, ktorý si so sebou vezmete na svoje budúce cesty, aby ste nahradili jednorazové plastové príbory. Zabaľte si do neho bežné príbory, paličky, alebo kovovú slamku. Stačia vám kúsky látky a bežné potreby na šitie. Vyrobiť si môžete aj cestovnú súpravu toaletných potrieb. Tentokrát siahnite po hrubšej tkanine, aby absorbovala prebytočnú vlhkosť. Hodiť sa vám bude napríklad starý froté uterák alebo župan.

Vreckovky

Výmena jednorazových papierových vreckoviek za opakovane použiteľné je jednoduchý spôsob, ako pridať do svojej domácnosti udržateľnú a prispôsobiteľnú alternatívu. Strávte popoludnie šitím vreckoviek a počúvaním svojho obľúbeného podcastu. Tak isto sa môžete rozlúčiť aj s papierovými utierkami a vyrobiť si vlastné látkové utierky s nulovým odpadom. Už nikdy nebudete musieť kupovať tieto výrobky, čo znamená, že ušetríte stromy aj peniaze.

Odličovacie tampóny

Urobte si vlastné bavlnené tampóny. Používanie jednorazových tampónov má environmentálne nevýhody, pretože na ich výrobu je napríklad potrebné veľké množstvo vody. Ušite si vlastné odličovacie tampóny, ktoré môžete použiť aj na čistenie pokožky alebo ako detské obrúsky. Budete potrebovať mäkkú bavlnenú tkaninu, 100% bavlnenú niť, nožnice, špendlíky, prípadne šijací stroj. Ale zvládnete to ušiť aj v rukách, len to bude o niečo dlhšie trvať (to platí pre všetky návody). A ich výhoda? Po znečistení ich jednoducho operiete, prípadne vyžehlíte a sú pripravené na opätovné použitie.

Výroba vlastných produktov je skvelý spôsob, ako doma spotrebovať menej plastov. Pamätajte si, že aj keď recyklujete, neznamená to, že sa všetko skutočne recykluje. Recyklácia by preto mala byť poslednou možnosťou a namiesto toho by sme sa mali zamerať na znižovanie množstva odpadu. Na internete sa nachádza nespočetne veľa návodov ku všetkým nápadom, ktoré sme vám priniesli. Ak niečo z týchto tipov vyskúšate, nezabudnite sa nám pochváliť a fotky svojich výrobkov nám pošlite do redakcie.

Titulný obrázok: zdroj freepik.com