6 jednoduchých spôsobov ako môžeme pomôcť chrániť našu prírodu

Žiť udržateľným spôsobom znamená zodpovedne využívať prírodné zdroje pri plnení našich každodenných potrieb. Občas sa nám môže zdať, že sme ako jednotlivci príliš malí na to, aby sme niečo dokázali zmeniť alebo ovplyvniť, ale pokiaľ ide o naše každodenné rozhodnutia, tie máme pevne vo svojich rukách. Práve tie drobné kroky, ktoré v našich životoch spravíme, rozhodujú o tom, či náš život bude udržateľný.

Vyhnite sa jednorazovým plastom

Používaním vlastnej fľaše na vodu, či vlastných pohárikov na kávu dokážeme ušetriť veľké množstvo plastového odpadu a zároveň ušetriť naše peniaze. V dnešnej dobe už viaceré kaviarne ponúkajú zľavy pre svojich zákazníkov, ktorí si prinesú vlastný pohárik na kávu. Okrem šetrenia prírodných zdrojov, ktoré sú nevyhnutné pre výrobu jednorazových kelímkov, tak zároveň šetríme aj naše peniaze.

Používajte vlastné nákupné tašky

Nosiť si vlastné tašky do obchodov už nie je ničím výnimočným, no stále sa nájdu zákazníci, ktorí berú nákup tašky ako samozrejmosť. Skúsme zmeniť tento trend, ktorý sme si rokmi pestovali. Ak si zakúpite napríklad nové rifle či tričko, potrebujete ich dať do nákupnej tašky? Pohodlne ich odnesiete aj v rukách a doma sa vám razom prestanú hromadiť ďalšie a ďalšie nákupné tašky.

Plaťte účty elektronicky

Ak máte pocit, že sa v poslednej dobe stáva všetko elektronické, tak vám dáme za pravdu. Je to však správny spôsob, ktorým dokážeme ušetriť tony papierového odpadu. Nechajte si zasielať účty za elektrinu alebo telefón elektronicky a úhradu vykonajte prostredníctvom internet bankingu. Skvelý spôsob, akým sa vám doma prestanú hromadiť fyzické papierové účty, ktoré aj tak časom skončia v odpade.

Reduce, Reuse, Recycle

Určite ste sa už stretli s označením 3P, ktorý v sebe skrýva slová Reduce, Reuse, Recycle. Redukovať, Znovu použiť a Recyklovať sú dôležitou súčasťou trvalo udržateľného života, pretože pomáhajú obmedziť množstvo odpadu a vieme ich uplatniť v hocktorom smere nášho života. Či už sa rozprávame o redukovaní nákupov či odpadu, opätovnom používaní napríklad dóz z potravín, v ktorých môžeme uskladniť suché potraviny ako napríklad cestoviny, či recyklovať staré predmety, ktoré by inak skončili na skládke.

Vzdelávajte sa

Žijeme v dobe, kedy nám stačí vynaložiť minimálnu námahu a informácie na akúkoľvek tému si dokážeme vyhľadať online, dôležité je však venovať pozornosť iba overeným informáciám. Zúčastniť sa tiež môžeme rôznych workshopov či prednášok organizovaných odborníkmi z konkrétnej oblasti. Aj na stránkach nášho online magazínu nájdete množstvo tipov pre udržateľný a ekologicky zodpovedný život, či zaujímavé rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi. Ak by ste práve naopak radi inšpirovali vy ostatných, môžete s nami spolutvoriť obsah nášho magazínu prostredníctvom vlastného blogu.

Staňte sa dobrovoľníkom

Chcete skúsiť niečo nové a zároveň sa dozvedieť zaujímavé informácie hneď z prvej ruky? Staňte sa dobrovoľníkom na rôznych podujatiach a akciách, ktoré sa venujú ekologickým témam. Výber konkrétnej oblasti, ktorá vás najviac zaujíma, je na vás. Napríklad, ak všetok svoj voľný čas najradšej trávite v prírode, spojte sa s organizátormi, ktorí vysádzajú stromy v našich lesoch. Ak sa radi venujete móde, odporúčame vám osloviť organizátorov swap akcií vo vašom meste. Naučíte sa, čo všetko so sebou nesie organizovanie takýchto akcií a zároveň budete spoznáte nových ľudí, s ktorými vás budú spájať rovnaké záujmy.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.