Čo je to Swap a ako zistiť kde prebieha? Moderný spôsob výmeny nielen oblečenia si získa aj vás

Vlastníte kúsky, ktoré ste dlhšie alebo takmer vôbec nenosili a neviete čo s nimi? Jednoducho ich vymeňte. Počuli ste už o SWAP podujatiach? Veríme, že áno, pretože sa konajú už pomerne pravidelne vo viacerých mestách po Slovensku. Ak sa teda aj u vás nájdu kúsky, ktoré už nevyužijete a ich kvalita je hodná ďalšieho nosenia, veríme, že poslúžia niekomu inému viac ako vám.

Čo si predstaviť pod pojmom SWAP a ako prebieha?

Swap v preklade z angličtiny znamená výmena. Ide podujatie, kde môžeme priniesť nevyužité a (takmer) nepoužívané oblečenie. Ide o kvalitné oblečenie, ktoré dokáže poslúžiť inému majiteľovi. Oblečenie, ktoré by ste sa nebáli podarovať najlepšej kamarátke, sa tým pádom skvelo zužitkuje. Môžete priniesť detské, pánske a dámske oblečenie, ale aj doplnky, kabelky alebo obuv. Za „odmenu“ si sami môžete vybrať niečo, čím by ste sa potešili. Okrem mestských SWAP podujatí dokážete veci vymeniť aj v rôznych Facebookových skupinách či iných fórach na internete.     

Prečo je SWAP výhodný?

V prvom rade šetríme našu planétu a podporujeme cirkulárnu ekonomiku. Oblečením, pre ktoré už v našom živote nenachádzame uplatnenie, potešíme niekoho iného. Šetríme ovzdušie a prírodné zdroje, ktoré boli potrebné na jeho výrobu. Ak sa rozhodnete navštíviť SWAP podujatie, za výmenu vašich kúskov si môžete za odmenu vybrať pekný a kvalitný kúsok (ak sami chcete, nie je to povinnosť). A čo je krásny bonus navyše na SWAP podujatiach? Vždy tu nájdeme aj dobrú náladu, stretneme ľudí, ktorí zmýšľajú rovnako ako my a nadviažeme nové kontakty.

Zmyslom je cirkulácia, nie kvantita

Vyberajte s nadhľadom a uvážte, či daný kúsok naozaj potrebujete a nebude zbytočne stáť v skrini. Cieľom tohto veľkého projektu, ktorý vo svete funguje už niekoľko rokov, je obmedziť zbytočný odpad a cirkulovať málo používané oblečenie, ktoré môže využiť niekto iný. Nedajte sa preto zlákať myšlienkou „Všetko potrebujem“. Nepotrebujete!

Ako sa o SWAP-e dozviete?

Ideálne je hľadať bližšie informácie na sociálnych sieťach podľa miesta, do ktorého máte najbližšie. Ak sa situácia upokojí a my sa vrátime do normálnu, čakajú nás SWAP podujatia v rôznych mestách. Spomeňme napríklad SWAP organizovaný v Baterkárni v Trnave, SWAP v KC Dunaj v Bratislave, SWAP Košice alebo SWAP v Banskej Bystrici.

Čo všetko, okrem oblečenia, môžeme ešte vymeniť?

Čo je zaujímavé je to, že SWAP-ovať môžeme nielen oblečenie, ale aj rastliny, knihy či hračky. Vďaka širokým možnostiam, ktoré SWAP podujatia ponúkajú, sa teda môžeme dostať k tým najrozličnejším veciam zadarmo, ktoré by sme inak museli kupovať a ktoré by končili v tom lepšom prípade nevyužité na najspodnejšej poličke a v tom horšom prípade na skládke. Mrknite náš článok, v ktorom sme vám predstavili skupiny na Facebooku, do ktorých sa oplatí pridať sa. Veríme, že v ňom nájdete skvelé tipy aj na SWAP skupiny.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním darcovskej SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
…a nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky