Do najväčšej súkromnej výsadby stromov na Slovensku sa zapojil rekordný počet ľudí

Zatiaľ najväčšia dvojdňová výsadba stromov s názvom Každý strom sa počíta sa konala 26. a 27. septembra priamo pod Vysokými Tatrami v obci Mengusovce. Výsadbu zorganizovalo občianske združenie Pure Slovakia v spolupráci s PS Mengusovce. V poradí išlo už o štvrté podujatie výsadby stromov pod taktovkou OZ Pure Slovakia. „Financie na uskutočnenie veľkej výsadby sme získali z grantov a vlastného predaja merchu, pričom stále symbolicky platí: 1 zakúpený produkt Pure Slovakia = 1 vysadený strom,“ upresnil tím Pure Slovakia.

Akcie sa zúčastnil rekordný počet dobrovoľníkov, pre ktorých bolo pripravených 8000 sadeníc. Dobrovoľníkom sa za jeden víkend podarilo vrátiť prírode cez 5000 stromov zmiešaného lesa. Sadil sa smrek, buk, borovica a javor. Išlo teda o druhy stromov, ktoré sa na danom území nachádzali prirodzene, vďaka čomu zostal zachovaný prirodzený biotop lesa a na na miestach, kde sa príroda neobnovila sama, pomohli dobrovoľníci.

Organizátori nám prezradili aj novinky, ktorými bola táto výsadba iná ako predošlé. „Akcia bola spojená aj s prezentáciou rôznych slovenských produktov, ktoré boli dostupné pre každého dobrovoľníka zadarmo od našich skvelých sponzorov. Okrem toho sme výsadbu posunuli na vyššiu úroveň, pretože každému dobrovoľníkovi dodávali energiu chalani z Oucafe, čerstvo pomletou kávou. Okrem toho si dobrovoľníci mohli pochutnať na streetfoode priamo v lese – od mladého ambiciózneho chalana – Mikistreetfood a náladu oživila Ľudová hudba zo Štôle. Práve takýmito novinkami sa snažíme výsadbu stromov posúvať na vyššiu úroveň, aby sa takáto činnosť stala atraktívnou pre širšiu verejnosť.“

https://www.facebook.com/pureslovakia/photos/a.3738121666220928/3738097052890056/?type=3&theater

Výsadba má aj vzdelávací rozmer

Celá výsadba prebieha pod dohľadom profesionálnych lesníkov z miestnych urbárov. Dobrovoľník sa okrem užitočne stráveného dňa v prírode naučí aj niečo o ochrane životného prostredia a taktiež sa dozvie ako správne stromy vysádzať aby úspešnosť prijatia mladých sadeníc bola čo najvyššia.

„Veríme, že práve takýmito akciami sa vytvára určitá osveta, ktorá upozorňuje kompetentných ľudí na nešetrné hospodárenie v lesoch. Pure Slovakia spolupracuje s lesníkmi, ktorí majú prírodu na prvom mieste a ide im predovšetkým o ochranu lesných porastov“, doplnili organizátori.

16 000 vysadených stromov za 4 výsadby

Vďaka veľkej podpore ľudí sa OZ Pure Slovakia podarilo za 4 výsadby vysadiť v slovenskej prírode už 16 000 stromov. Aktuálne prebieha zbierka financií na jarnú výsadbu, ktorá bude taktiež dvojdňová a bude sa konať pri Poprade v obci Hozelec, kde bude pripravených opäť 8000 stromov. Aj pre nasledujúce výsadby pripravujú organizátori ďalšie novinky, ktoré budú postupne uverejňovať na Facebooku, Instagrame, či na pripravovanej webovej stránke.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko