fbpx
Skip to content
Ekoreštart

Ekoreštart

Novinky, rozhovory a inšpirácie

„Inšpirujme sa navzájom
na ceste za zodpovedným životom.“
  • Domov
  • Inšpirácie
  • Slovensko
  • Svet
  • Rozhovor
  • Video&Podcasty
  • Bio&Eko vychytávky
  • Blog
  • Podnikanie
Inšpirácie

Aký papier a drevo používame, rozhoduje o tom, či podporujeme odlesňovanie

23. marca 202223. júna 2022 - by Lucia 1.2K

Všetci dobre vieme, že lesy plnia významnú úlohu v boji s klimatickými zmenami. Pomáhajú zadržiavať vodu v krajine, spomaľujú otepľovanie krajiny v čase najväčších horúčav a sú miestom, kde si radi chodíme oddýchnuť. Napriek tomu lesy patria k najviac ohrozeným ekosystémom našej planéty. Podľa Správy o stave lesov (FAO, 2020) svet od roku 1990 stratil 420 miliónov hektárov lesa, pričom takmer polovica svetových lesov zmizla vplyvom činnosti človeka.

Stačí si pritom všímať jedno dôležité označenie, ktoré sa nachádza na papieri a dreve, ktorý používame. Konkrétne ide o označenie o certifikáte FSC. Čo si pod touto značkou predstaviť, ako ju spoznáme a či nájdeme FSC aj na Slovensku nájdete nižšie.

Čo je FSC?

Značka FSC (Forest Stewardship Council) zaručuje, že na výrobu produktov bolo použité drevo, ktoré nebolo vyťažené nelegálne, a ktoré pochádza zo zodpovedne obhospodarovaných lesov. Hospodárenie v lesoch podľa princípov FSC musí byť trvalo udržateľné nielen z hľadiska environmentálneho, ale aj ekonomického a sociálneho.

V lesoch nesmie dochádzať k nadmernej ťažbe, vzácne lesy, ako napr. pralesy musia byť chránené, nesmie dochádzať k znehodnoteniu vzácnych území, ale ani vody, pôdy či iných environmentálnych hodnôt. Rovnako nesmie v lesoch s FSC certifikátom dochádzať k zneužívaniu práv pracovníkov, ohrozeniu ich zdravia a bezpečnosti.

Ako spoznať výrobky zo zodpovedne obhospodarovaných lesov?

Hľadajte na výrobkoch z dreva a papiera logo FSC. Na trhu sú už desaťtisíce druhov výrobkov, napr. domáci a záhradný nábytok, násady na náradie, dosky, schody, parkety, podlahy, hračky, kancelársky či hygienický papier, obaly na nápoje a potraviny a mnoho ďalších. Aj niektoré slovenské vydavateľstvá začínajú tlačiť knihy na FSC papieri.

Ak nakupujeme výrobky s logom FSC, máme záruku, že nákupom neprispievame k devastácii lesov či pralesov ani nepodporujeme nezákonnú ťažbu dreva. Môžeme sa pritom stretnúť s troma typmi loga, ktoré je dobré vedieť rozoznať.

FSC 100%
Nájdeme ho na výrobkoch vyrobených výhradne z dreva a papiera z udržateľne obhospodarovaných lesov podľa pravidiel FSC.

FSC 100%

FSC MIX
Takto označené výrobky obsahujú drevo z FSC certifikovaných lesov a/alebo z recyklovaného dreva a/alebo z tzv. kontrolovaného dreva. To je drevo, ktoré ešte nemá FSC certifikát, no spĺňa jeho štandardy –  bolo vyťažené legálne, pri ťažbe sa dbalo na práva obyvateľov aj lesníkov a ochranu ekologicky cenných lesov. 



FSC RECYCLED
Logo označuje výrobky výhradne z recyklovaného dreva alebo papiera.

Aké sú princípy FSC a ako prebieha certifikácia?

Pri certifikácii posudzujú audítori hospodárenie na konkrétnom lesnom majetku, pričom overujú zhodu s medzinárodne platnými kritériami FSC prispôsobenými na miestne podmienky. Certifikát má platnosť päť rokov a aj počas nich prebieha každý rok „dohľadový audit“. Po piatich rokoch sa hodnotenie opakuje a rozhoduje sa o predĺžení certifikátu. Hospodárenie podľa FSC stojí na 10 medzinárodných princípoch a 70 upresňujúcich kritériách, ktoré pripravila medzinárodná organizácia FSC.

Medzi kľúčové princípy patrí:

  • rešpektovanie národných a medzinárodných zákonov a dohovorov,
  • zohľadňovanie a zvyšovanie dlhodobého sociálneho a ekonomického štandardu zamestnancov a miestnych obyvateľov,
  • zachovanie ekologických princípov ako ochrana biodiverzity,
  • nepoškodzovanie vody, pôdy a vzácnych ekosystémov,
  • ochrana lesov s vysokou hodnotou, čo sú v SR napr. pralesy alebo vzácne tisové lesy, ktoré sa z nášho územia strácajú,
  • životaschopný hospodársky plán a stály monitoring hospodárskych cieľov, ako aj environmentálnych dopadov a stavu lesa.

FSC na Slovensku

Na Slovensku má certifikát FSC asi 10 % lesov. Súčasná vláda sa zaviazala v štátnych lesoch podporovať certifikáciu FSC. Za posledné štyri roky sa rozloha certifikovaných lesov u nás zdvojnásobila, v roku 2022 predstavovala 328-tisíc ha.

Podiel FSC lesov na Slovensku môže zvýšiť dopyt firiem a zákazníkov. Preto je dôležité pridať sa k zodpovedným firmám a spotrebiteľom. Hľadajme pri nákupe spotrebného tovaru do domácnosti či firmy výrobky s logom FSC. Na Slovensku je dnes platných 17 certifikátov pre lesných hopodárov a 204 certifikátov spracovateľského reťazca.


Článok sme vám priniesli vďaka spolupráci s organizáciou WWF Slovensko, ktorá zameriava svoje aktivity na podporu efektívnej starostlivosti o chránené územia, povodia riek a dlhodobo udržateľné využívanie prírodných zdrojov, zabezpečuje odbornú činnosť a prispieva k popularizácii a k vzdelávaniu v oblasti ochrany prírody.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.

Zdieľať článok

Prečítajte si tiež

Otvára sa tretí ročník ceny Atlas za zásluhy v ochrane prírody

3. februára 20233. februára 2023

Historicky prvý klimatický zákon na Slovensku je v medzirezortnom pripomienkovom konaní

1. februára 20231. februára 2023

Chcete začať s cvičením? Zistili sme za vás, ktoré športy sú tie najekologickejšie a zároveň najlepšie pre telo i myseľ

30. januára 202329. januára 2023

Navigácia v článku

Predchádzajúci článok Praktické príklady ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a pomôcť tak našej planéte
Novší článok Smeruje EÚ k uhlíkovej neutralite? Najnovšie údaje Eurostatu prezradili viac

Najčítanejšie

  • Inšpirácie
    Slovenské módne značky, ktoré dokazujú, že slow fashion vieme nakúpiť aj lokálne
  • Inšpirácie
    Papier na pečenie, kozmetika, žuvačky, vlhčené obrúsky, kuchynská soľ… Kde všade nájdeme plasty?
  • Inšpirácie , Top témy
    Nadrozmerný odpad nepatrí ku kontajnerom ani na ulicu. Za porušenie predpisov hrozí pokuta!
  • Inšpirácie
    Chcete začať s cvičením? Zistili sme za vás, ktoré športy sú tie najekologickejšie a zároveň najlepšie pre telo i myseľ
  • Inšpirácie
    Biodiverzita lesa a klimatická zmena. Akú úlohu v lese zohrávajú popadané kmene či konáre?

HLAVNÍ PARTNERI

PARTNERI

top témy

Nadrozmerný odpad nepatrí ku kontajnerom ani na ulicu. Za porušenie predpisov hrozí pokuta!

11. januára 20231. februára 2023

Veľká udržateľná výzva: Vyberte si s nami jedno predsavzatie na každý mesiac a urobme spolu rok 2023 viac ekologickým!

2. januára 20231. februára 2023

Ako môžete byť v zime ekologickí? Spísali sme pre vás naše triky

12. decembra 20221. februára 2023

Online magazín Naše Bio&Eko sa mení na EkoReštart.sk. Čakajú nás skvelé novinky

4. decembra 202228. decembra 2022

Bio&Eko vychytávky

Ktorý SodaStream je pre vás ten pravý? Takto si nájdete ten svoj

24. júna 20226. decembra 2022

Jedna batéria pre všetky zariadenia prináša ekologickú revolúciu do záhrady, ktorá poteší

1. apríla 20226. decembra 2022

Podporujeme

rastieme spoločne

192 000+ zobrazení stránky mesačne.
Viac ako 76 000 z vás každý mesiac na stránke. ĎAKUJEME, že nás sledujete.

O nás I Napíšte nám I Na stiahnutie

Sledujte nás

Facebook
Instagram
RSS

Instagram

Ministerstvo životného prostredia SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania dlho očakávaný klimatický zákon 🌱

Cieľom je prijať taký zákon o klíme, ktorý privedie Slovensko do éry uhlíkovej neutrality. V návrhu zákona je zakotvený vznik Rady pre klimatickú zodpovednosť aj inštitútu klimatickej žaloby. To znamená, že občania budú mať možnosť podať žalobu na orgán verejnej správy za nedostatočné plnenie svojich záväzkov.

Príkladom inštitútu klimatickej žaloby môže byť súdny spor, ktorý sa odohrával v Holandsku. Marjan Minnesma využila túto možnosť na získanie úspešného rozsudku proti holandskej vláde. V decembri 2019 holandský najvyšší súd rozhodol, že vláda má zákonnú povinnosť chrániť svojich občanov pred klimatickými zmenami. Celý príbeh Marjan si prečítate v našom článku o Držiteľoch ceny Goldman Environmental 2022.

#ekologia #klimatickyzakon #ochranaklimy #priroda
ekorestart.sk
ekorestart.sk
•
Follow
Ministerstvo životného prostredia SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania dlho očakávaný klimatický zákon 🌱 Cieľom je prijať taký zákon o klíme, ktorý privedie Slovensko do éry uhlíkovej neutrality. V návrhu zákona je zakotvený vznik Rady pre klimatickú zodpovednosť aj inštitútu klimatickej žaloby. To znamená, že občania budú mať možnosť podať žalobu na orgán verejnej správy za nedostatočné plnenie svojich záväzkov. Príkladom inštitútu klimatickej žaloby môže byť súdny spor, ktorý sa odohrával v Holandsku. Marjan Minnesma využila túto možnosť na získanie úspešného rozsudku proti holandskej vláde. V decembri 2019 holandský najvyšší súd rozhodol, že vláda má zákonnú povinnosť chrániť svojich občanov pred klimatickými zmenami. Celý príbeh Marjan si prečítate v našom článku o Držiteľoch ceny Goldman Environmental 2022. #ekologia #klimatickyzakon #ochranaklimy #priroda
2 dni ago
View on Instagram |
1/6
Aby sa váš tréning zmenil na ekologický, nepotrebujete urobiť radikálne zmeny. Stačí trocha vynaliezavosti a vedomé pochopenie toho, kedy a ako konáte šetrne k životnému prostrediu 🌱

Predtým, ako sa pustíte do cvičenia, mrknite náš najnovší článok (link v profile). Veríme, že v ňom nájdete užitočné tipy 💚
#ekologia #cvicenie #cvicime #beh #fitness #zivotneprostredie #priroda
ekorestart.sk
ekorestart.sk
•
Follow
Aby sa váš tréning zmenil na ekologický, nepotrebujete urobiť radikálne zmeny. Stačí trocha vynaliezavosti a vedomé pochopenie toho, kedy a ako konáte šetrne k životnému prostrediu 🌱 Predtým, ako sa pustíte do cvičenia, mrknite náš najnovší článok (link v profile). Veríme, že v ňom nájdete užitočné tipy 💚 #ekologia #cvicenie #cvicime #beh #fitness #zivotneprostredie #priroda
4 dni ago
View on Instagram |
2/6
Ako udržať nulový odpad pri zvieratkách je otázka, ktorá zaiste potrápi aj tých najskúsenejších v oblasti zero waste 🐶🐱

Treba však mať na pamäti, že zero waste nie je o tom, nemať žiaden odpad (aj keď v preklade znamená „Zero“ číslo nula), ale jeho cieľom je výrazné zníženie odpadu, ktorý produkujeme. Stačí sa riadiť známym postupom „Predchádzať vzniku odpadu, Opätovne používať, Kompostovať a Recyklovať“. Link na celý článok nájdete v našom profile 🌱
#ekologia #zerowaste #zerowasteslovakia #zerowasteslovensko #menejodpadu #domacimilacik #odpad #zvierata #reuse #reduce #recycle #francuzskybuldocek
ekorestart.sk
ekorestart.sk
•
Follow
Ako udržať nulový odpad pri zvieratkách je otázka, ktorá zaiste potrápi aj tých najskúsenejších v oblasti zero waste 🐶🐱 Treba však mať na pamäti, že zero waste nie je o tom, nemať žiaden odpad (aj keď v preklade znamená „Zero“ číslo nula), ale jeho cieľom je výrazné zníženie odpadu, ktorý produkujeme. Stačí sa riadiť známym postupom „Predchádzať vzniku odpadu, Opätovne používať, Kompostovať a Recyklovať“. Link na celý článok nájdete v našom profile 🌱 #ekologia #zerowaste #zerowasteslovakia #zerowasteslovensko #menejodpadu #domacimilacik #odpad #zvierata #reuse #reduce #recycle #francuzskybuldocek
1 týždeň ago
View on Instagram |
3/6
Plánujete osobný Eko Reštart? Nechajte sa inšpirovať našou čitateľkou Zuzkou, ktorá nám poslala jej príbeh cesty za minimalizmom, recykláciou, tvorivou upcykláciou, samozásobiteľstvom aj dobrovoľnou skromnosťou (link v profile) 💚

Ak aj vy chcete inšpirovať ostatných vaším Eko Reštart príbehom, potešíme sa. Viac informácií nájdete v našom magazíne 🌱

#ekologia #minimalizmus #recyklacia #upcyklacia #minimalism #pestovanie #permakultura #blog #ekoblog #blogger
ekorestart.sk
ekorestart.sk
•
Follow
Plánujete osobný Eko Reštart? Nechajte sa inšpirovať našou čitateľkou Zuzkou, ktorá nám poslala jej príbeh cesty za minimalizmom, recykláciou, tvorivou upcykláciou, samozásobiteľstvom aj dobrovoľnou skromnosťou (link v profile) 💚 Ak aj vy chcete inšpirovať ostatných vaším Eko Reštart príbehom, potešíme sa. Viac informácií nájdete v našom magazíne 🌱 #ekologia #minimalizmus #recyklacia #upcyklacia #minimalism #pestovanie #permakultura #blog #ekoblog #blogger
1 týždeň ago
View on Instagram |
4/6
Sú papierové účtenky prežitok moderného sveta? Čo s nimi zvyknete robiť po nákupe? Odkladáte si ich alebo rovno vyhodíte? ✍️ 

Niekoľko zaujímavých údajov k papierovým bločkom: 
👉 V roku 2020 sme na celom svete použili odhadom 400 000 metrických ton papierového dokladu o nákupe.
👉 Z 11 miliárd účteniek vytlačených v Spojenom kráľovstve sa každý rok takmer 9,9 miliardy vyhodí. To je približne 53 000 stromov, ktoré idú priamo do koša.
👉 Pre zaujímavosť maloobchodný sektor v USA minul v roku 2019 viac ako 312 miliónov dolárov na papierové účtenky.
👉 Ani výroba papierových bločkov nie je jednoduchá. Len v Spojených štátoch sa každý rok pri ich výrobe minie okrem iného aj približne 950 miliónov litrov ropy a takmer 4 miliardy litrov vody.

Viac zaujímavostí k téme papierové účtenky nájdete v našom najnovšom článku (link v profile) 🌱

#ekologia #ochranaprirody #papier #prirodnezdroje #uhlikovastopa #carbonfootprint #nowaste #bezodpadu #zerowaste #zerowasteslovakia
ekorestart.sk
ekorestart.sk
•
Follow
Sú papierové účtenky prežitok moderného sveta? Čo s nimi zvyknete robiť po nákupe? Odkladáte si ich alebo rovno vyhodíte? ✍️ Niekoľko zaujímavých údajov k papierovým bločkom: 👉 V roku 2020 sme na celom svete použili odhadom 400 000 metrických ton papierového dokladu o nákupe. 👉 Z 11 miliárd účteniek vytlačených v Spojenom kráľovstve sa každý rok takmer 9,9 miliardy vyhodí. To je približne 53 000 stromov, ktoré idú priamo do koša. 👉 Pre zaujímavosť maloobchodný sektor v USA minul v roku 2019 viac ako 312 miliónov dolárov na papierové účtenky. 👉 Ani výroba papierových bločkov nie je jednoduchá. Len v Spojených štátoch sa každý rok pri ich výrobe minie okrem iného aj približne 950 miliónov litrov ropy a takmer 4 miliardy litrov vody. Viac zaujímavostí k téme papierové účtenky nájdete v našom najnovšom článku (link v profile) 🌱 #ekologia #ochranaprirody #papier #prirodnezdroje #uhlikovastopa #carbonfootprint #nowaste #bezodpadu #zerowaste #zerowasteslovakia
2 týždne ago
View on Instagram |
5/6
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky schválilo projekty na triedenie zberu komunálnych odpadov v 57 obciach a mestách Slovenska, ktoré žiadali o nenávratný finančný príspevok. 

"Projekty sú zamerané predovšetkým na budovanie nových, alebo zvyšovanie kapacít existujúcich zberných dvorov, veľkokapacitných kontajnerov na odpady, zberových vozidiel a iných strojov na zvoz a nakladanie s odpadmi, či zariadení na mechanickú úpravu vybraných vytriedených zložiek komunálnych odpadov."

Zaujíma vás, či získala vaša obec alebo mesto finančný príspevok? Mrknite najnovší článok, v ktorom nájdete zoznam všetkých podporených miest a obcí (link v našom profile) 🌱
#ekologia #ochranaprirody #odpad #triedenie #triedenieodpadu #slovensko #recyklacia #cirkularnaekonomika
ekorestart.sk
ekorestart.sk
•
Follow
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky schválilo projekty na triedenie zberu komunálnych odpadov v 57 obciach a mestách Slovenska, ktoré žiadali o nenávratný finančný príspevok. "Projekty sú zamerané predovšetkým na budovanie nových, alebo zvyšovanie kapacít existujúcich zberných dvorov, veľkokapacitných kontajnerov na odpady, zberových vozidiel a iných strojov na zvoz a nakladanie s odpadmi, či zariadení na mechanickú úpravu vybraných vytriedených zložiek komunálnych odpadov." Zaujíma vás, či získala vaša obec alebo mesto finančný príspevok? Mrknite najnovší článok, v ktorom nájdete zoznam všetkých podporených miest a obcí (link v našom profile) 🌱 #ekologia #ochranaprirody #odpad #triedenie #triedenieodpadu #slovensko #recyklacia #cirkularnaekonomika
2 týždne ago
View on Instagram |
6/6
Otvoriť Instagram

Newsletter

Copyright © 2019-2022 / Online magazín EkoReštart.sk