Zistite, ako sa v priebehu rokov menila teplota vo vašom meste

Globálne otepľovanie je problémom, o ktorom sa už dlho rozpráva, no až v poslednom období sa začínajú vykonávať opatrenia, aby sa jeho proces spomalil. Prečo? Pretože katastrofické scenáre, ktoré poznáme z filmov, sa ľahko môžu stať realitou.

S globálnym otepľovaním súvisia rôzne zmeny počasia, ktoré sme v našom podnebí v minulosti nezaznamenávali. Ide predovšetkým o prudké, nárazové vetry, krupobitia, lokálne búrky s veľkým úhrnom zrážok, dlhodobé suchá, či prudké výkyvy teplôt.

Kedy sme naposledy zažili pravú jar alebo jeseň? Zvykli sme si na 2 ročné obdobia. Zo zimných búnd skáčeme rovno do krátkych rukávov a plavky vymieňame za zimné bundy. A čo sneh? Snehové nádielky už dávno nie sú také bohaté, na aké sme boli zvyknutí v minulosti. Obávam sa, že sneh, ako ho poznáme aj u nás v nížinách, čoskoro vymizne a na to, aby si naše deti mohli postaviť snehuliakov, budeme musieť cestovať oveľa severnejšie.

Toto všetko má na svedomí globálne otepľovanie, kedy teplota na Zemi stúpa a menia sa aj podmienky života na nej.


Našli sme užitočnú stránku, na ktorej si môžeme pozrieť, ako veľmi sa zmenila teplota v našich mestách v priebehu niekoľkých rokov a tiež prognózu vývoja teplôt pre konkrétne mesto.

My sme sa pozreli na Trnavu a zadali sme rok 1986. Kým v tomto roku sme mali 3 dni, kedy teplota dosahovala 32 °C, tak v roku 2017 ich už bolo 7. Pri súčasnom tempe vývoja môžeme v roku 2060 očakávať 9 až 24 tropických dní s teplotou nad 32 °C.

www.nytimes.com – How much hotter is your hometown than where you were born?


Podľa viacerých zdrojov je globálne otepľovanie už v tomto štádiu nezastaviteľné, čo je však dôležité, je spomaliť jeho priebeh, aby sme neustále nemuseli riešiť jeho následky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.