Plastové fľaše a plechovky neprestávame kupovať! Dopyt po balených nápojoch vzrástol o niekoľko percent

Na slovenský trh sa ročne dostane až 1 milarda jednorazových obalov. Z tohto neuveriteľného čísla len 60 % vrátime do žltých kontajnerov. Kde teda končí až 400 miliónov takýchto obalov? Zostávajú už len možnosti ako regulované skládky, spaľovne, ale bohužiaľ aj možnosť, že takýto odpad skončí voľne pohodený v prírode. Navyše, podľa najnovších prieskumov, plastových fliaš a plechoviek stále pribúda.

Z aktuálnej analýzy realizovanej spoločnosťou Nielsen vyplýva, že v období posledných 12 mesiacov (máj 2018 – apríl 2019) dosiahli maloobchodné tržby v segmente nealko nápojov hodnotu takmer 375 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o 19 miliónov eur (+ 5 %). Nielen tržby, ale aj spotreba zaznamenala medziročný rast a to o 3 %. V sledovanom období Slováci nakúpili 812 miliónov litrov nealko nápojov. Ak toto číslo premeníme na počet 1,5 litrových fliaš, tak sa dostaneme na množstvo 540 miliónov 1,5 litrových fliaš, čo je o 14 miliónov fliaš viac ako rok pred sledovaným obdobím.


Rastu kraľujú energetické nápoje

V poslednom roku zaznamenali najdynamickejší vývoj energetické nápoje. Ich spotreba aj tržby boli o 13 % vyššie ako pred rokom a v poslednom roku sa ich vypilo takmer 20 miliónov litrov v hodnote 39 miliónov eur. Energetické nápoje sa najčastejšie predávajú vo veľkosti 250 ml, ak porovnáme medziročný rast, tak v sledovanom období sa spotrebovalo o 9 miliónov plechoviek týchto nápojov viac ako pred rokom.

Od roku 2022 budú PET fľaše a plechovky na Slovensku zálohované a veríme, že aj vďaka tomuto opatreniu, nebude zvyšujúca sa konzumácia balených nápojov hrozbou pre naše životné prostredie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.