Na Slovensko prichádza ekologický variant pokladničných bločkov. Klasickým papierovým tak čoskoro môže odzvoniť

Všimli ste si niekedy, aké množstvo papierových bločkov končí v koši? Predávajúci je zo zákona povinný dať nám doklad o zakúpení akéhokoľvek tovaru. A ako najčastejšie takéto doklady končia? Za nás môžeme povedať, že väčšina z nich putuje priamo do koša.

Nie všetky papierové bločky ale patria do modrého kontajnera na papier. Niektoré sú totiž vyrobené zo špeciálneho termopapiera, ktorý nie je vhodný na recykláciu ani na kompostovanie. Takéto bločky teda patria do zmesového odpadu. Termopapier totiž obsahuje plnidlá, ktoré zabraňujú rozkladaniu a celý rad nebezpečných látok.

Pre prípadnú reklamáciu je dôležité odkladať si doklad o zakúpení tovaru. Preto si všeobecne odkladáme bločky len od drahších produktov. Bločky od bežného tovaru končia automaticky v koši.

Čo by ste povedali na možnosť zasielania dokladov o nákupe na váš e-mail?

Od 1. júla nadobudne platnosť nový schválený zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice eKasa. Tá prinesie v tomto smere pozitívne zmeny.


Zavedenie tohto zákona do praxe znamená, že všetky podnikateľské subjekty budú musieť používať eKasu. Tento nový zákon prichádza s pojmom tzv. elektronických bločkov. Podnikateľ môže doklad o zakúpení zaslať zákazníkovi v elektronickej podobe napríklad na jeho e-mailovú adresu. Treba však o to požiadať ešte pred vytlačením dokladu.

Rozhodnutie o tom, či budeme z obchodu odchádzať s bločkami v ruke a tvoriť tak nezmyselný odpad alebo si necháme doklad o kúpe zasielať na náš e-mail, je teda na nás. Ako sa rozhodnete?

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.