Ktoré sú najobľúbenejšie ekologické darčeky? Rozhodli naši čitatelia

Inspiráciu pre vytvorenie rebríčka najžiadanejších eko a zero waste darčekov na Vianoce, ste nám dali vy, naši čitatelia. Každý chce dať svojim blízkym darček, ktorý ich poteší a po pár použitiach neskončí odložený v skrini. V našej ankete ste nám posielali tipy na ekologické darčeky, ktoré by vás pod stromčekom potešili a zároveň aj tipy na eko vychytávky, ktoré už používate a ktoré by ste odporučili každému, kto hľadá praktické darčeky pre svojich blízkych.

Kovový holiaci strojček

Ako predísť zbytočnému plastovému odpadu v kúpeľni? Jedným z tipov je návrat ku klasickým kovovým holiacim strojčekom. Kvalitný holiaci strojček z kovu nám vďaka správnej starostlivosti a možnosti vymieňať žiletky za nové, vydrží dlhý čas. Takýmto jednoduchým a zároveň praktickým darčekom určite potešíme nejedného muža, ale aj dámu.

Kniha Domácnosť bez odpadu od Bea Johnson

V knihe Domácnosť bez odpadu Bea Johnson hovorí o tom, ako sa naučila tvoriť menej odpadu a zjednodušila si život. Ak chcete niekoho inšpirovať na zero waste cestu, tak táto kniha je jednoznačne „must have“. Autorka na základe vlastných skúseností ponúka praktické tipy, triky a tajomstvá. Vďaka tejto knihe sa naučíte vyrobiť si množstvo bežných vecí do domácnosti. Naučíte sa napríklad ako si doma vyrobiť horčicu, ako baliť deťom do školy obed bez použitia plastu alebo ako si užívať dovolenku bez pocitu viny z nadmernej spotreby.

Domáci kompostér

O komposte v záhrade ste už určite počuli. Je to skvelá vec, ktorou môžeme zemi vrátiť to, čo nám dala a poskytnúť jej tak potrebné živiny pre ďalšiu úrodu. Väčšina ľudí má však kompostovanie spojené iba so záhradou. Vedeli ste, že kompostovať sa dá aj v byte? Vďaka domácemu kompostéru už organický odpad nemusí končiť v sídliskových kontajneroch. O zvyšky ovocia, či zeleniny, vylúhované čaje, škrupiny od vajíčok, ale aj rolky z toaletného papiera, či kuchynských utierok sa postarajú špeciálne kalifornské dážďovky a to všetko v krásnom dizajnovom prevedení.

Ekologické odličovacie tampóny

Ako si poradiť s originálnym darčekom pre priateľku? Staňte sa eko hrdinom v jej očiach a darujte jej niečo, čo jednoznačne ocení. Biobavlnené odličovacie tampóny sú aktuálnou zero waste alternatívou k jednorazovým vatovým tampónom. Ich výhodou je, že ich môžeme prať a opakovane ich tak používať. Pomáhajú nám znižovať množstvo odpadu, nie sú chemicky upravované a sú priateľské k našej pokožke.

Voskové obrúsky

O voskových obrúskoch ste sa na našej stránke už určite dočítali. Pre nás títo eko pomocníci predstavujú základ zero waste domácnosti. Dokážeme nimi nahradiť klasické kuchynské obrúsky, či potravinové fólie. Sú vhodné pre zabalenie desiatej, udržiavajú zeleninu či ovocie dlhšie čerstvé a môžeme nimi prekryť aj jogurt, kefír, či akékoľvek iné potraviny. Takýto jednoduchý a štýlový darček sa hodí do každej domácnosti.

Ekologické slamky

Kovové, bambusové, či sklené. Ružové, či modré. Hlavne nie jednorazové! Plastová slamka sa rozkladá 200 rokov, no v skutočnosti sa nikdy nerozloží úplne. Rozloží sa len na úplne malé mikroplasty, ktoré tu s nami ostávajú. Ak chcete obdarovať priateľov, ktorí si bez slamky nevedia vychutnať svoj obľúbený nápoj, alebo párty priateľov, ktorých dvere bytu sú každý víkend otvorené, darujte im kvalitné znovu použiteľné slamky. Pri najbližšej párty sa tak budú môcť pochváliť týmto ekologickým darčekom, ktorý dostali od vás.

Fľaša na vodu

Fľaša na vodu sa pomaly ale isto stáva pevnou súčasťou ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí a ktorí nechcú podporovať produkciu odpadu nekončiacim nakupovaním stále nových a nových balených nápojov. Aj takou jednoduchou vecou, akou sa fľaša na vodu môže zdať, určite potešíte každého. Hodí sa do práce, pri športe a na túre. Pre mňa je základom hoc aj pri obyčajnej špacírke po meste.

Drevené zubné kefky

Na záver sa vráťme späť do kúpeľne. Vo všeobecnosti sa odporúča vymeniť zubnú kefku za novú každé tri mesiace. Ak si predstavíme koľko plastového odpadu v podobe použitých zubných kefiek za celý život vytvoríme, uvedomíme si, že sa to dá aj inak. Ekologicky prijateľnú alternatívu ku klasický plastovým zubným kefkám, predstavujú napríklad kefky vyrobené z dreva. A práve drevené zubné kefky sa stali najviac odporúčanou eko vychytávkou ako darček pod vianočný stromček. Takže už nie ponožky! Tohtoročným hitom ekologických a zero waste Vianoc sa stali drevené zubné kefky.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky.