Zdravé bio vajcia a humánny chov. Vitajte na farme na Záhorí

Farma BOS-POR Agro, ktorá patrí pod spoločnosť SANAGRO, dodala za uplynulý rok na trh takmer trištvrte milióna vajec z ekologického chovu sliepok vo voľnom výbehu. 

V porovnaní s vajcami z klietkového chovu sú tie bio zdravšie a obsahujú až trikrát viac vitamínu D, keďže sliepky sú vo voľnom výbehu vystavované slnečnému žiareniu. Okrem toho obsahujú aj trikrát viac omega-3 mastných kyselín a dvojnásobok vitamínu E, na čo poukázala aj štúdia univerzity v Pensylvánii. Zároveň je chov sliepok vo voľných výbehoch s dostatočným priestorom na pohyb humánny.

Práve takýto chov už presne rok funguje na Záhorí, odkiaľ mesačne putuje Slovákom cez 60-tisíc zdravých bio vajec. Ekofarma Bos-Por Agro, ktorá patrí spoločnosti SANAGRO, chová v dedinke Húšky (Borský Svätý Jur) pri Malackách takmer dve tisícky sliepok. Všetky vajcia, ktoré sa na farme vyprodukujú, putujú do slovenských maloobchodov, predovšetkým zákazníkom na západnom Slovensku.

Život v klietke je pre sliepky nehumánny

Záujem o bio vajcia z voľného výbehu neustále rastie. Mnohí z nás si totiž uvedomujú zdravotné benefity, ktoré tieto vajcia prinášajú. Za rozhodnutím kúpiť si bio vajcia však nestojí len zdravší spôsob stravovania, ale aj humánnosť chovu. Sliepky z bio chovov majú totiž svoj vlastný voľný výbeh. Živia sa potravou, ktorú nájdu v pôde a aj obilninami a rastlinami z fariem v ekologickom režime, ktoré pri pestovaní nepoužívajú pesticídy.

Takéto farmy podliehajú prísnym kontrolám. Platí pre nich veľmi prísny meter na dodržiavanie pravidiel pri pestovaní plodín a chove zvierat, ktorý sa pravidelne sprísňuje. Je to preto, aby sa zachovala najvyššia kvalita. Sliepky chované na bio farmách sa môžu voľne pohybovať na širokých zatrávnených plochách.

Vajcia z klietkového chovu na Slovensku skončia

Už o pár rokov sa Slovákom zúži výber vajec na pultoch maloobchodov. Od roku 2025 by mal totiž na Slovensku platiť zákaz predaja vajec z klietkového chovu. Táto novinka vychádza z nariadenia Európskej únie, na ktoré reagovali viaceré zahraničné obchodné reťazce na Slovensku.

Tie sa zaviazali, že od roku 2025 už nebudú predávať vajcia z klietkových chovov, kde žijú nosnice v stiesnených podmienkach. Treba podotknúť, že aktuálne až tri štvrtiny slovenských vajec pochádzajú z klietkového chovu.

Na Slovensku by ste producentov bio vajec spočítali na prstoch jednej ruky. Takýto chov je finančne náročný a dopyt, aj keď postupne rastie, stále nie je dostatočne vysoký. SANAGRO má totiž záujem chov sliepok na svojej ekofarme na Záhorí v budúcnosti ešte rozšíriť.

O firme SANAGRO

  • Podporuje zamestnanosť v regióne, v ktorom hospodári
  • Zvieratá kŕmi krmivom bez použitia geneticky modifikovaných organizmov (GMO)
  • Na Liptove vyrába poctivé mliečne výrobky z kravského i ovčieho mlieka
  • Na najväčšej slovenskej ekofarme na Záhorí produkuje bio vajcia
  • Okrem plodín určených na veľkovýrobu pestuje viaceré druhy domácej zeleniny – cibuľu, zemiaky, kapustu, červenú a cukrovú repu a tiež liečivé rastliny