Veľký ekologický horoskop. Čo predpovedá pre všetky znamenia na rok 2022?

Či už ste romantický rak, odvážny lev alebo citlivé ryby, predpovedi o vašej ekologickej budúcnosti v roku 2022 sa len tak ľahko nevyhnete. Už dlhší čas sa totiž zaoberáte otázkou, ako by ste mohli premeniť váš život na ekologický. Riešite, či sa máte pustiť do zmien vo vašom živote, či vám vaše novoročné predsavzatia vydržia a ako bude vyzerať vaše nové ekologické „ja“. Čo vám predpovedá ekologický horoskop našej redakcie?

Budete chodiť viac peši a na bicykli

Ste typ človeka, ktorý svoje auto používa doslova na všetko? To už v novom roku nebude platiť. Namiesto toho, aby ste do práce alebo do obchodu použili auto, vyskúšate ísť pešo alebo na bicykli. Nielenže tak strávite oveľa viac času vonku a svoje telo udržíte v kondícii, ale túto zmenu pocíti aj vaša peňaženka a zároveň aj planéta ušetrenými emisiami.

Čakajú vás kratšie sprchy

Na to, aby sme určili, či je ekologickejší kúpeľ alebo sprcha, nemusíme byť majstrami matematiky. Stačí porovnať dobu potrebnú na napustenie vane s dobou, ktorú trávime v sprche. Ak si chceme dopriať dobrý horúci kúpeľ vo vani plnej vody, tak na napustenie si počkáme v priemere 15 minút. Okrem toho, po kúpeli sa odporúča ešte osprchovať sa, aby sme zo seba zmyli zvyšky mydla a peny. Takže vyhráva sprcha, ale pozor na jej dĺžku.

Rozumieme, že dlhé sprchovanie je príjemným spôsobom, ako sa cítiť čistý a nabitý energiou po náročnom dni v práci. Avšak dlhé sprchy nemajú nič spoločné s ekologickým prístupom. Podľa odporúčaní je ideálna dĺžka sprchy v priemernom trvaní 3-4 minút. A tu môžeme použiť legendárnu vetu z filmu Jedz, modli sa a miluj: „Všetko, čo je dôležité, bude čisté.“ Ak si netrúfnete odhadnúť, koľko trvajú 3-4 minúty, pusťte si pri sprchovaní vašu obľúbenú pesničku. Keď dohrá, je na čase otočiť kohútik a vypnúť vodu.

Pustíte sa do opráv nedokonalostí vášho domu

Nie vždy máme náladu opravovať drobné nedokonalosti, ktoré sa v našej domácnosti objavili. Povieme si, to neponáhľa, to spravím neskôr a všetci dobre vieme, ako to dopadne. Z „neskôr“ sa častokrát stanú aj dlhé týždne. Napríklad pretekajúca toaleta alebo kvapkajúci kohútik sa veľmi rýchlo prejavia aj na vašom účte za vodu. To nie je ekonomické ani ekologické. Preto si vyhrniete rukávy a pustíte sa do opráv všetkého, čo ste tak dlho odkladali.

Budete nakupovať menej

Odolať nutkaniu nakupovať je ťažké, najmä v čase, kedy všade okolo nás lietajú reklamy na všetky tie veci, ktoré „zaručene potrebujeme“. Rok 2022 vám predpovedá, že budete nakupovať menej. Ale ako sa vám to podarí? Odhlásite sa z odberu newslettra, ktorý ste si vždy prečítali „len tak pre istotu“ a nakoniec ste si aj tak vždy niečo objednali. Prestanete sledovať na sociálnych sieťach značky, ktoré vás opäť privádzajú do pokušenia a pred kúpou čohokoľvek sa vždy spýtate samých seba, či tú vec naozaj potrebujete a ako často ju budete využívať.

Vyskúšate nákup z druhej ruky

Aj v novom roku budú stále existovať veci, ktoré budete musieť nakupovať. Oblečenie, nábytok, hračky, knihy, elektroniku… A jedným zo spôsobov, ako začnete nielen šetriť výdavky, ale aj znižovať množstvo odpadu, je nákup vecí z druhej ruky. V roku 2022 už nebudete tou osobou, ktorá by sa hanbila zájsť do second handu, či bazáru a nakoniec zistíte, že takto zaplatíte iba zlomok ceny za to, čo by stála nová vec a hlavne dáte pre niekoho už nepotrebnej veci šancu na opätovné využitie.

Rovnako ako pri zaobstarávaní nových veci, budete myslieť na prírodu aj pri zbavovaní sa tých starých. Ak ste sa rozhodli vyhodiť vec, o ktorej si myslíte, že už pre nikoho nebude zaujímavá, budete prekvapení, ako veľmi sa mýlite. Skúsite ju ponúknuť napríklad v rôznych fórach alebo skupinách (Darujem/Vymením) na facebooku a uvidíte, že nový domov si nájde veľmi rýchlo.

Navštívite bezobalový obchod

Ak ste ešte stále nezašli do bezobalového obchodu a stále nad tým len premýšľate, tak práve rok 2022 bude časom na zmenu. Bezobalové obchody v sebe nesú krásnu myšlienku. Ponuka produktov je široká, no zároveň sa sústreďuje na tie produkty, ktoré reálne potrebujeme. Cieľom nie je vyvolať potrebu niečo vlastniť, teda kupovať veci, ktoré nepotrebujeme. Cieľom je ponúknuť nám ekologickejšiu alternatívu, naučiť nás nevytvárať odpad a neplytvať.

Naučíte sa kúzliť s prísadami

V obchodoch nájdete nespočetné množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré si dokážu poradiť s akoukoľvek výzvou vo vašej domácnosti. Už dlhšie si však uvedomujete problém, ktorý nastáva, keď sa bližšie pozriete na zloženie jednotlivých prípravkov. V novom roku zistíte, že čistiace prostriedky je možné vyrábať aj k prírode šetrnými postupmi a zároveň s obsahom látok, ktoré dokážu odstrániť vodný kameň, vydezinfikovať, doleštiť a ešte aj zanechať príjemnú vôňu. Prečítate si recepty pre prípravu ekologických a doma vyrobených čistiacich prostriedkov, ktoré nám zaslali naši čitatelia: Prezradili ste nám vaše recepty na výrobu ekologických čistiacich prostriedkov a pustíte sa do výroby vlastných.

Objavíte alternatívy

Na trhu nájdeme čoraz viac ekologických alternatív, ktorými môžeme nahradiť bežné jednorazové produkty. Či už sa rozprávame o nahradení jednorazovej žiletky kvalitným holiacim strojčekom, bežnej kuchynskej hubky lufou, mikroténových sáčikov textilnými, jednorazových bateriek nabíjateľnými, či vatových odličovacích tampónov opakovane použiteľnými… Len z tohto uvedeného zoznamu je zrejmé, aké veľké máme možnosti. Stačí sa popozerať okolo seba, prípadne navštíviť spomínaný bezobalový obchod, v ktorom vám celú ponuku eko alternatív radi predstavia.

Dôležitá je ale postupná výmena. Ak by ste sa rozhodli v jednej chvíli vymeniť všetky bežné produkty, ktoré používate za udržateľné alternatívy a zbavili by ste sa tak aj stále funkčných vecí, vytvárali by ste zbytočný odpad a plytvali zdrojmi, ktoré boli na ich výrobu použité. Preto budete nahrádzať jednorazové položky za udržateľné alternatívy postupne.

Dáte šancu opravárom

Kedysi bolo možné opravovne nájsť na každom kroku. Dať si opraviť obuv, či elektroniku nebol žiadny problém. V dnešnej dobe je však oveľa jednoduchšou cestou niečo vyhodiť a kúpiť si niečo nové s domnienkou, že nám to vydrží dlhšie. Tento systém je však neudržateľný, skládkujeme čoraz viac a našu planétu viac nafúknuť nedokážeme. Takže, ak sa vám v novom roku roztrhnú rifle, zlomí sa vám opätok alebo pokazí mobil, nájdete vo vašom okolí šikovného opravára. Budete určite potešení, ako sa niektoré veci dajú ľahko opraviť a vy sa s nimi nebudete musieť rozlúčiť.

Stanete sa dobrovoľníkom

Chceli by ste v novom roku skúsiť niečo nové a zároveň sa dozvedieť zaujímavé informácie hneď z prvej ruky? Máme pre vás dobrú správu – stanete sa dobrovoľníkom na rôznych podujatiach a akciách, ktoré sa venujú ekologickým témam. Výber konkrétnej oblasti, ktorá vás najviac zaujíma, je na vás. Napríklad, ak všetok svoj voľný čas najradšej trávite v prírode, spojíte sa s organizátormi, ktorí vysádzajú stromy v našich lesoch. Ak sa radi venujete móde, oslovíte organizátorov swap akcií vo vašom meste. Naučíte sa, čo všetko so sebou nesie organizovanie takýchto akcií a zároveň spoznáte nových ľudí, s ktorými vás budú spájať rovnaké záujmy.

Poviete nie rýchlej móde

Sme veľmi radi, že sa pomalej móde (tzv. slow fashion) môžeme venovať aj vďaka spolupráci s celosvetovým hnutím Fashion Revolution. Ak ste doteraz nečítali náš rozhovor s Martinou Kuipers, koordinátorkou Fashion Revolution na Slovensku, tak to v novom roku isto napravíte. Zistíte tak viac o pomalej móde, ale aj o tom, že kvalitná vec bude vždy niečo stáť, ale to neznamená, že je drahá. „Toto by potvrdili aj naše babičky, či dedovia. Ak chceli nový kabát na zimu, tak museli aj pol roka šetriť a potom buď išli krajčírovi, vyberala sa vlna, na mieru sa kabát ušil alebo ho kúpili v obchode, ale rozhodne nie z jednej výplaty,“ hovorí Martina Kuipers.

Porozprávali sme sa aj o tom, že vedieť si opraviť poškodené oblečenie nie je žiadna veda a oblečenie nemusí zákonite končiť v koši. „Oprava oblečenia nie je nič výnimočné, je to niečo, čo sa bežne robilo, ale teraz sme naučení veci vyhadzovať, keď sú poškodené. Normálne však je, si veci opraviť. A tento dotyk s normálnosťou, s tou opraviteľnosťou sme stratili.“

Prestanete plytvať potravinami

Vedeli ste, že vďaka plytvaniu potravinami vyhodí priemerná domácnosť ročne až 500 Eur? Potravinový odpad sa bohužiaľ stal súčasťou nášho každodenného života a jediný, kto to môže zmeniť, sme my. Existuje veľa spôsobov, ktorými dokážeme obmedziť náš potravinový odpad. Napríklad občianske združenie Free Food, ktoré už od roku 2015 bojuje proti plytvaniu potravinami, vytvorilo Desatoro neplytvania, vďaka ktorému môže minimalizovať svoj potravinový odpad ktokoľvek, stačí len ochota niečo zmeniť. A vaša odhodlanosť na zmenu sa v novom roku nebude dať poprieť.

Začnete písať vlastný blog

Motto online magazínu Naše Bio&Eko je „Inšpirujme sa navzájom na ceste za zodpovedným životom.“ Uvedomujete si, že nie je nič užitočnejšie než to, ak pre zodpovedný životný štýl inšpirujete aj ostatných. Preto objavíte našu rubriku Blog a o všetky vaše doterajšie ekologické úspechy sa podelíte aj s ostatnými a pustíte sa do písania.

Budete aktívni

Ako často sa vám stáva, že by ste najradšej celý deň preležali v posteli? Už čoskoro zatočíte s takýmito dňami a vybehnete do prírody! Podľa štúdie, do ktorej sa zapojilo 20 000 ľudí, stačia aspoň 2 hodiny týždenne na to, aby sme sa cítili šťastnejší a zdravší. Navyše, ak si so sebou zoberiete aj vrece na odpadky, pomôžete tak vyčistiť prírodu od prípadného odpadu, ktorý počas prechádzky nájdete.

Uprednostníte slovenské výrobky

Na Slovensku si vieme dopestovať a produkovať všetky základné potraviny, no naučili sme sa naše kvalitné výrobky vyvážať a zahraničné dovážať. Vytvorili sme zvláštny systém, ktorému málo kto rozumie. V novom roku preto dáte prednosť lokálnym výrobcom, či malým farmárom. Budete tak na jednej strane poznať pôvod nakupovaných produktov, podporíte aj rozvoj miestnych hospodárov a na druhej strane pomôžete našej prírode. Znížite totiž množstvo skleníkových plynov, ktoré sa vyprodukujú, keď sa k nám výrobky dovážajú.

Skúsite kompostovanie

Častokrát míňate veľa peňazí na kúpu kvalitného kompostu do vašej záhrady. Pritom stačí jednoduchá vec. Vyčleniť si kúsok priestoru vo svojej záhrade a zriadiť si kompost. Je to skvelý spôsob ako eliminovať množstvo odpadu z domácnosti, ktorý putuje na skládky a zároveň si tak sami vytvoríte ten najprírodnejší kompost, za ktorý sa vám vaša záhrada poďakuje bohatou úrodou.

Možno sa nestanete vegetariánmi, ale…

Pokúsite sa rastlinnú stravu aspoň vyskúšať. Vyberiete si jeden alebo dva dni v týždni, kedy vynecháte mäsité jedlá. Podľa informácií na stránke worldwildlife.org, je spotreba vody na 1 kilogram pšenice asi 750 litrov. Na výrobu 1 kilogramu hovädzieho mäsa sa spotrebuje 10 000 – 15 000 litrov vody. To je obrovský rozdiel, pre ktorý sa oplatí zredukovať spotrebu mäsa.

Budete viac čítať, no menej nakupovať

Neustále kupovanie nových kníh je drahé a nie je ani dobré pre životné prostredie. Prečo sa teda nepoobzerať po iných možnostiach? Túto otázku si kladiete už dlhšie a preto sa vám v novom roku pripletú do cesty nové možnosti, ako si zaujímavé knižky zaobstarať.

  • Zriadite si preukaz do knižnice
  • Budete si požičiavať knihy navzájom medzi priateľmi, kolegami, rodinou
  • Zájdete si do antikvariátu
  • Navštívite SWAP kníh
  • Vyskúšate e-knihy alebo audio knihy

Zaobstaráte si opakovane použiteľnú fľašu na vodu, hrnček na kávu a nákupnú taška

Môže sa to zdať ako maličkosť, o ktorej už každý vie, no nosiť si vlastnú nákupnú tašku, fľašu na vodu a mať po ruke hrnček na kávu so sebou, nie je pre všetkých samozrejmosťou. Nimi totiž dokážeme ušetriť obrovské množstvo jednorazových plastov, ktoré by sme inak vyprodukovali. Takže, ak má byť rok 2022 naozaj zmenou, tieto tri opakovane použiteľné veci budú pre vás „must have“.

Začnete pestovať

Vždy ste túžili aspoň po malej záhradke alebo kútiku na vašom balkóne, kde by ste si vypestovali vlastné bylinky alebo rajčiny, cibuľku či jahody. Už čoskoro to prestanete odkladať a pustíte sa do pestovania. Koniec koncov, vlastnoručne vypestované chutia najlepšie. A navyše, vo vašej novej záhradke použijete kompost z vašej kuchyne.

Toto všetko vás v novom roku čaká. Ale pozor, horoskop pre vás nevytvorila žiadna Sibyla, ale naša redakcia. Preto budete musieť vynaložiť trochu úsilia. My však veríme, že všetko, čo si dokážete predstaviť, dokážete aj spraviť, aj s pomocou našich článkov. Ďakujeme vám za vašu priazeň v roku 2021 a tešíme sa, že sa navzájom inšpirujeme na ceste za zodpovedným životom.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.