Veľké jarné prípravy: Ako ekologicky upratať domácnosť, čo vysadiť do záhradky a kam s vecami, ktoré už nepotrebujete?

Narcisy kvitnú, vtáčiky štebotajú a dni sa predlžujú. To môže znamenať len jedno: máme tu jar. Opäť nastal čas vykročiť do novej sezóny. Prvé náznaky jari nás vždy potešia a pripomenú nové začiatky. Či už plánujete prerobiť záhradu, vyzdobiť dom alebo niečo vyčistiť, mali by ste najskôr zvážiť vplyv vášho projektu na životné prostredie. To znamená skúmať ekologické metódy a možnosti.

Vždy to ide aj lepšie

Bez ohľadu na to, do čoho sa idete pustiť, s najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať materiály. Ak natierate farbou, rozhodnite sa pre netoxickú, ktorá neobsahuje škodlivé emisie. Ak renovujete, zamerajte sa na využitie udržateľných alebo recyklovaných materiálov. Stavebníctvo má obrovský vplyv na životné prostredie a cesta k udržateľnosti zníži uhlíkovú stopu vášho domova. Akonáhle ste svoj domov zrenovovali, darujte svoje nepotrebné spotrebiče, recyklujte staré materiály a predajte alebo darujte veci, ktoré by inak vyšli nazmar. S najväčšou pravdepodobnosťou si čoskoro naplánujete aj jarné upratovanie.

Upratovať áno, ale ekologicky

Jarné upratovanie je aj o privítaní zobúdzajúcej sa prírody, takže nie je vôbec vhodné, aby sme pri ňom používali toxíny. Nielenže poškodzujú životné prostredie, ale vdychujete ich zakaždým, keď ich použijete. Zbavte sa túto jar škodlivých chemikálií, aby bol váš domov čistejší, ekologickejší a bezpečnejší pre vás a vašu rodinu. Vytvorte si vlastné čistiace prostriedky. Použite čerstvé citróny, biely ocot, sódu bikarbónu, éterické oleje, olivový olej a kávovú usadeninu.

  • Posledná spomenutá predstavuje jednoduchý spôsob, ako vyčistiť vašu chladničku od zápachu.
  • Jedlá sóda, ocot a voda tvoria skvelú zmes na čistenie rúry.
  • Chcete, aby sa vaše drevo lesklo? Rozhodnite sa radšej pre olivový olej a citrónovú šťavu, ako by ste mali použiť sprej na nábytok naplnený chemikáliami.
  • Na upratovanie použite oblečenie určené na vyradenie, staré plachty či uteráky a vyhnite sa papierovým utierkam na jedno použitie. Opotrebované ponožky môžu byť skvelými „rukavicami“.
  • Na čistenie malých rohov sa dá použiť aj vyradená zubná kefka a starý uterák poslúži ako náhradný návlek na mop. Ak ste dostatočne kreatívni, možnosti sú nekonečné!

Tip navyše: Ak potrebujete prírodný dezinfekčný prostriedok, prečo si nevyrobiť vlastný? Potrebujete dve šálky vody, 10-20 kvapiek oleja z čajovníka, dve polievkové lyžice bieleho octu a pol lyžičky tekutého saponátu na riad (samozrejme ekologického), potom pretrepte a použite.

zdroj: freepik.com

Pavučiny v šatníku?

Keďže zmena ročných období so sebou prináša aj zmenu počasia, je načase vyhodiť kostlivcov zo svojho šatníka. Presne teraz je ten najlepší čas, rozhodnúť sa, čo sa si ponecháte a čo nie. Ak ste si niečo neobliekli šesť až deväť mesiacov, už si to pravdepodobne ani neoblečiete. Nechcený textil však nevyhadzujte len tak do koša, pretože skončí na skládke. Myslite prakticky a darujte, predajte alebo upcyklujte akékoľvek nepotrebné veci. Nezabudnite na príslovie: váš odpad, iného poklad! Nielen oblečenie, ale aj nechcené spotrebiče, náradie a iné, mierne opotrebované predmety, môžete darovať napríklad miestnej charite. Nevyhadzujte veci len tak, bez rozmyslu, ak je niečo potrebné opraviť či upraviť, na internete nájdete množstvo návodov ako na to. Nezabudnite ani na miestnych majstrov vo vašom okolí, ktorí vám s tým môžu tiež pomôcť.

Tip z redakcie: Zapojte sa do Eko výzvy a darujte svoje oblečenie sekáču, výmenou za body na ďalší nákup.

Ach, to šetrenie

Pri svojom jarnom upratovaní nezabúdajte ani na energiu. Nenechávajte zbytočne pustený kohútik. S vodou, s ktorou ste poumývali podlahu, polejte ešte záhradu. Nebude to problém, ak ste použili prírodné čistiace prostriedky. Skontrolujte tiež, či tesnia všetky kohútiky a potrubia, aby ste zabránili plytvaniu a vysokým účtom za vodu. Okrem toho maximálne využite slnečné lúče a sušte svoje oblečenie na čerstvom vzduchu namiesto sušičky. Ak máte byt s balkónom, môžete bielizeň sušiť na stojane. Prirodzene schnúce oblečenie znižuje vašu uhlíkovú stopu, a tiež šetrí peniaze za energiu. Nechajte si sušičku na daždivé dni a urobíte malý-veľký krok, aby ste pomohli životnému prostrediu. Nielen počas jari, ale celý rok platí, že umývačku riadu a práčku spúšťajte len vtedy, keď máte plnú náplň. Môžete tiež nainštalovať toaletu alebo sprchovú hlavicu s nízkym prietokom.

Prečítajte si tiež:
Koľko pracieho prostriedku potrebujete na jedno pranie a prečo jeho plytvanie spôsobuje špinavé oblečenie?

Náš tip: Usporiadajte si svoj domov vytvorením vlastných úložných boxov. Namiesto toho, aby ste sa vybrali do obchodu kúpiť krabice a košíky na uskladnenie, vyrobte si vlastné z kartónových krabíc, plechoviek, plastových nádob, ktoré už doma máte.

Potešenie zmyslov: záhradka

Trávenie času v prírode znižuje stres a obohatí vás o vzácnu dávku vitamínu D. Jednou z najlepších vecí na jari sú preto určite rozkvitnuté kvety (Nehovorte to alergikom). Prinesú do vášho domova živé farby a veselú náladu. Záhradkárstvo je vo svojej podstate zelené, ale existujú zásady, ktoré môžete dodržiavať pre zvýšenie udržateľnosti. Začnite tým, že čo najlepšie využijete naše “pôvodné” rastliny: fialky, prvosienky, sedmokrásky… Tieto sú najvhodnejšie pre slovenské podnebie, vyžadujú menej zalievania a údržby a ocenia ich aj včely. Tie, žiaľ, v dôsledku klimatických zmien, používania pesticídov a straty biotopov postupne ubúdajú. Jarné upratovanie vo vašej záhrade zahŕňa aj zbavenie sa všetkých zimných zvyškov, buriny a odumretých rastlín. Môžete si tiež vytvoriť, pomocou prírodných materiálov (listy, mach a kúsky dreva), svoj vlastný domček pre hmyz.

Tráva nestačí: Ak vám vyhovuje záhrada s prevažne trávnatou plochou, pre životné prostredie a voľne žijúce zvieratá to je veľmi málo. Udržiavanie trávnika má tiež negatívny vplyv na životné prostredie. Všetko to polievanie, hnojenie, kosenie a ničenie škodcov si vyberá svoju daň. Zasaďte viac kvetov a kríkov, nechajte trávu rásť a koste menej. Ušetrí vám to elektrickú energiu alebo benzín a zníži emisie uhlíka.

Prečítajte si tiež náš rozhovor:
Patricia Pavlovská: V permakultúrnej záhrade sa nič nestráca, pretvára sa na nový, užitočný produkt

zdroj: freepik.com

Kompostujte, rozmnožujte

Ďalším spôsobov ako znížiť svoju uhlíkovú stopu v záhrade, je kompostovanie. Kompostovanie môže pridať živiny do pôdy a zabrániť tomu, aby bioodpad skončil na skládke. Ak nemáte záhradu alebo má vaša záhrada obmedzený priestor, môžete skúsiť vermikompostér, ktorý funguje podobným spôsobom, len v menšom meradle. Zbierajte tiež semienka a odrezky z vlastnej záhrady. Môžete si ich vymieňať s priateľmi či rodinou a nemusíte míňať peniaze na nákup nových rastlín. Aj keď záhradu nemáte, stále môžete preniesť prírodu do svojho bytu. Namiesto vyhadzovania starých plechoviek alebo zaváraninových pohárov ich použite ako kvetináče na bylinky. Bude sa im dariť na vašej parapete a nezaberú veľa miesta. Prípadne si namiesto toho vyberte izbové rastliny, aby ste prečistili vzduch vo svojom interiéri. Rastliny zvýšia hladinu kyslíka a zlepšia vašu celkovú náladu a koncentráciu.

Nezabudnite na toto: Na začiatok vyskúšajte izbové rastliny, ktoré je takmer nemožné “zabiť”. Patrí sem napríklad aloe, lopatkovec, sansevieria, fikus, dracena alebo monstera. Potom, ak chcete, môžete pridať aj orchidey či antúrie.

Prípravy na jar nemusia byť ani nepríjemné, ani “za trest”. Urobte si z nich zábavu napríklad takto:

  • Pustite svoje obľúbené skladby.
  • Vytvorte súťaž medzi členmi vašej domácnosti.
  • Stanovte si cieľ a vymyslite zábavnú odmenu za splnenú úlohu.
  • Premeňte svoje upratovanie na párty (to necháme na vašej fantázii).

Pamätajte si, že ochrana Zeme sa začína doma. S každým rozhodnutím, ktoré urobíte, ovplyvníte budúcnosť planéty.