Koľko pracieho prostriedku potrebujete na jedno pranie a prečo jeho plytvanie spôsobuje špinavé oblečenie?

Predstavte si, že dávate bielizeň do práčky, keď tu zrazu uvidíte niečo veľmi špinavé. “Fíha, radšej prihodím viac prášku, aby sa to dobre vypralo” pomyslíte si. Ale pravda je niekde inde. Používanie príliš veľkého množstva pracieho prostriedku môže spôsobiť, že vaše oblečenie bude ešte špinavšie. Irónia, no nie? Dáva to však zmysel. Prečítajte si, ako je to možné.

Prečo je menej viac

Prací prostriedok má zbaviť špiny a to je pravdepodobne dôvod, prečo mnohí preháňajú s jeho množstvom. Keď ho však použijete príliš veľa, nie všetko sa do konca prania stihne vypláchnuť a na oblečení ostanú zvyšky prášku. Nadbytok pracieho prostriedku vedie tiež k príliš veľkému peneniu, ktoré zabraňuje treniu. Toto trenie je veľmi dôležité, pretože pomáha odstraňovať nečistoty a škvrny z látky. Ak je vo vode príliš veľa pracieho prostriedku, medzi oblečením vzniká menšie trenie. Nadmerná pena tiež zachytáva  nečistoty a opätovne ich ukladá na vaše šaty. Na konci prania vám zostane kôš plný bielizne, ktorá môže byť ešte špinavšia, ako keď ste ju prvýkrát vložili do práčky.

Koľko potrebujete

Pochopiť správne dávkovanie pracieho prostriedku je niekedy zložité. Koniec koncov, existujú rôzne odporúčania na dávkovanie pre prášky, tekutiny, kapsuly a tablety, pre rôzne úrovne tvrdosti vody, znečistenia a podobne. Koľko prášku by ste teda mali skutočne použiť? Možno to bude pre vás šok, ale len 1 až 2 polievkové lyžice.

Pre tekuté pracie prostriedky je odporúčaná dávka len 35 ml, pretože sú oveľa koncentrovanejšie ako prášok. Dve polievkové lyžice sú naozaj viac než dostatočné, na efektívne vyčistenie aj väčších náplní (nad 8 kg). Na priemernú záťaž okolo troch kíl potrebujete ešte menej. Mala by vám stačiť jedna polievková lyžica. Niektoré prostriedky na svojich obaloch odporúčajú viac ako dve polievkové lyžice, ale nenechajte sa zmiasť (chcú predsa predávať), naozaj nie je dôvod ich poslúchnuť.

Ak toho dáte veľa

Viac pracieho prostriedku spôsobí viac škody ako úžitku. Príliš veľa peny (vrátane tej na dvierkach), slizký bubon, zatuchnutý zápach v práčke a biele zvyšky nerozpusteného prášku na oblečení sú znakmi toho, že ste prostriedku použili viac ako ste mali. Často sa môže stať, že sa prášok zachytí v záhyboch oblečenia, uterákov alebo bielizne. Ak sú vaše šaty príliš tvrdé, necítite sa v nich príjemne alebo vás pri ich nosení svrbí pokožka, dôvodom je častokrát opäť príliš veľa pracieho prostriedku. Okrem toho nadmerné používanie pracieho prostriedku môže spôsobiť aj vyblednutie farieb na vašom oblečení. Iba v prípade, že sa nachádzate v oblasti, ktorá je známa obzvlášť tvrdou vodou, možno budete musieť použiť trochu viac pracieho prostriedku.

Ako prať ekologicky

Nie je dôležité len množstvo pracieho prostriedku, ktorý používate, ale aj jeho typ. Ak používate bežný prací prášok z obchodu, často obsahuje agresívne chemikálie a toxíny, ako je formaldehyd, fosfáty, vône alebo bielidlá. Veľa z nich sa predáva v plastových obaloch, ktoré sa len zriedka recyklujú. Ak vezmeme do úvahy, že priemerná slovenská rodina perie aj každý deň, je to naozaj veľa odpadu, ktorý potom putuje na skládky. Najlepšie riešenie je používať biologicky odbúrateľný prací prášok. Ekologické alternatívy obsahujú aj bezpečnejšie prísady, čo oceníte najmä pri malých deťoch, a tiež ak máte citlivú pokožku. Chemické látky v bežných pracích práškoch môžu podráždiť aj váš dýchací systém, pretože vône z nich vdychujete (napríklad aj počas spánku z obliečok). Je lepšie byť v bezpečí, ako potom ľutovať. Bez ohľadu na to, akými výrobkami ste doma zásobení, používajte prístup „menej je viac“. Pomôže vám to znížiť množstvo kupovaného pracieho prostriedku, čo je výhoda pre vašu peňaženku, aj pre životné prostredie.

zdroj: freepik.com

Eko tipy na záver

  • Aviváž je prežitok doby plný chémie. Ak chcete, aby vaše prádlo voňalo, môžete použiť prírodné esenciálne oleje.
  • Pri silne znečistenom prádle nepridávajte do prania viac prášku, oblečenie namočte a vydrhnite špeciálnym mydlom na škvrny.
  • Uistite sa, že sa váš prací prostriedok účinne rozpúšťa aj v studenej vode.  Ak tomu tak nie je, skúste tekutý prací prostriedok, ktorý si môžete “načapovať” v zero waste obchode.
  • Kapsuly na pranie sú možno pohodlné, ale neumožňujú vám kontrolovať dávkovanie. Ak ich už používate, zapínajte len úplne plnú práčku (to platí samozrejme aj inokedy).
  • Zaobstarajte si odmerku na pracie prostriedky. Ak nebude priamo v prášku zadarmo, využite naberačky, ktoré sa vám povaľujú po dome (napríklad z proteínových nápojov, nepoužívaná naberačka na zmrzlinu a pod.)
  • Vyskúšajte mydlové orechy ako alternatívu k pracieho prostriedku. Sú 100% prírodné, nákladovo efektívne, opakovane použiteľné a bez plastových obalov.
  • Ak sa nechcete vzdať klasického prášku, kupujte ho vo veľkom kartónovom obale alebo používajte koncentrované, eko pracie prostriedky.

Najjednoduchším zeleným riešením je však nosiť oblečenie o niečo dlhšie a menej prať. A na záver ešte malé zhrnutie: Keď už periete, robte to s chladnejšou vodou, krátkymi cyklami a vždy s plnou náplňou.

Titulný obrázok: freepik.com