Hromadia sa vám doma čistiace prostriedky? Vyčistiť domácnosť od vodného kameňa môžete aj bez chémie

Upratovanie je jedna z činností, ktorú mnohí z vás nemajú práve v láske. A pokiaľ ide o odolné škvrny a vodný kameň, možno pocítite silné nutkanie použiť chemické prípravky a začať miešať ingrediencie, v snahe vytvoriť dokonalý čistiaci prostriedok. To však môže viesť k podráždeniu dýchacích ciest, očí, k respiračným problémom alebo popáleniu pokožky. Preto skôr, než premeníte svoju domácnosť na chemické laboratórium, vyskúšajte to ekologicky. Najlepšie je, že pravdepodobne už doma máte všetko, čo potrebujete…

Čo je vlastne vodný kameň?

Môže sa vám zdať ako skutočné prekliatie pri upratovaní – na pohľad je nepekný, ťažko sa odstraňuje a dostane sa takmer všade, vrátane kohútikov, varných kanvíc a umývadiel (najmä ak žijete v oblasti s tvrdou vodou). Vodný kameň alebo uhličitan vápenatý, pozostáva hlavne z vápnika a horčíka. Dažďová voda presakuje cez sedimentárne horniny, ktoré sú prítomné v určitých oblastiach. Zhromažďuje v sebe uhličitany vápenaté a horečnaté a tento vysoký obsah minerálov vedie k tvrdej vode. Vodný kameň je teda kriedový zvyšok, ktorý vzniká pri odparovaní tvrdej vody. Čím dlhšie ho necháte hromadiť, tým ťažšie ho odstránite.

Pre organizmus človeka je však neškodný. Je úplne bezpečné piť tvrdú vodu priamo z vodovodu. Prirodzene sa vyskytujúce minerály, ako je vápnik a horčík, ktoré spôsobujú vodný kameň, sú dokonca nevyhnutné pre naše zdravie.

Boj, ktorý vyhráte

Tvrdá voda má však aj negatívne dopady. Vysušuje pokožku tela a vodný kameň časom tvrdne a môže spôsobiť veľké škody na armatúrach, toaletách, potrubí a dokonca aj domácich spotrebičoch, ak ich čistenie nie je súčasťou vašej pravidelnej rutiny. Vodný kameň okolo vodovodných kohútikov nielenže vyzerá zle, ale môže sa dokonca vytvoriť aj vo vodovodnom potrubí a upchať ho. Ak plánujete vyčistiť kúpeľňu, alebo kuchyňu od vodného kameňa, buďte si istí, že existuje veľa spôsobov, ako sa ho zbaviť. Je to len o poznaní správnych metód a nástrojov, aby ste predišli poškodeniu vášho zariadenia. Boj s vodným kameňom je notoricky známy, najmä v niektorých častiach krajiny, kde je tvrdšia voda bežnejšia. Nevzdávajte sa! Ukážeme vám nielen, ako vyčistiť vodný kameň, ale aj ako mu predchádzať, aby bolo vaše upratovanie oveľa jednoduchšie. Začíname:

zdroj: freepik.com

Ako na vodovodné batérie

Komerčné čistiace prostriedky častokrát používajú nebezpečné látky, ako je kyselina chlorovodíková alebo kyselina sulfamidová, ktoré sú toxické pre vodné organizmy, nepríjemné pri vdýchnutí a môžu poškodiť aj zariadenia vašej kúpeľne. Rozhodne to nie sú chemikálie, ktoré chcete mať doma. Vyskúšajte radšej biely ocot (pozor, nie ten klasický na varenie). Kyselina citrónová v citróne alebo kyselina octová v octe sú vašou najlepšou zbraňou, ktorá zabezpečí kúpeľňu bez vodného kameňa, bez potreby abrazívnych chemikálií. Ocot je ideálny na ošetrenie vodného kameňa na kohútikoch a okolo nich, pretože sa dostane do všetkých zákutí. Nalejte ho do rozprašovacej fľaše a poriadne nastriekajte na kohútiky, aby bola pokrytá celá ich plocha. Pred umytím nechajte aspoň 30 minút pôsobiť. Nakoniec vyleštite suchou handričkou.

Ak máte väčšie usadeniny vodného kameňa namočte handričku alebo papierovú utierku do citrónovej šťavy. Previažte cez kohútiky a nechajte odležať asi hodinu. Po hodine odstráňte handričku a kohútiky vysušte a vyleštite. Ak vodný kameň stále úplne nezmizne, rozrežte citrón na polovicu a naskrutkujte ho na spodok kohútika, kým nedrží pevne na mieste. Nechajte pôsobiť ďalšiu hodinu a potom opláchnite a vydrhnite zvyšný vodný kameň. Nepoužívajte drôtenku, pretože by mohla poškriabať povrchy.

Krásne lesknúca sa batéria, priehľadné sklo, ktoré by si náhodný návštevník mohol aj nevšimnúť a naraziť doň. Asi tak nejako vyzerala vaša kúpelňa. A teraz? Teraz si kladiete otázku ako mám odstrániť vodný kameň zo skla? Vodný kameň zo skla odstránite rovnako octom, sódou bikarbónou alebo s pomocou citrónovej šťavy.

Trik na sprchovú hlavicu

Sprchová hlavica je ďalším miestom, kde sa usadzuje vodný kameň. Je to preto, že voda sa často nachádza v jej malých otvoroch aj po vypnutí sprchy. Nielenže to zle vyzerá, ale vaša sprchová hlavica je aj menej výkonná. Niekedy to spôsobuje dokonca až zvýšenie tlaku v potrubí. Sprchovú hlavicu môžete odvápniť tiež pomocou citróna. Jeho dužinou poriadne ponatierajte hlavicu a nechajte hodinu pôsobiť, potom vydrhnite otvory vyradenou zubnou kefkou. Vyskúšať môžete aj malý trik. Naplňte malé nepriepustné vrecko octom a pripevnite ho okolo sprchovej hlavice pomocou šnúrky alebo gumičky. Nechajte pôsobiť cez noc a ráno utrite. Mosadzné sprchové hlavice nenechávajte v octe dlhšie ako 30 minút. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov odporúčame takto odvápniť vašu sprchovú hlavicu aspoň raz za mesiac. Vodný kameň sa môže vytvárať aj na stenách sprchy. Poradíte si s ním tiež octom, najlepšie v rozprašovači. Zmiešajte jeden diel citrónovej šťavy alebo octu so štyrmi dielmi vody. Nalejte roztok do rozprašovacej fľaše a nastriekajte na dlaždice. Nechajte pôsobiť hodinu a vyleštite, kým nie sú úplne čisté.

Toaleta s vodným kameňom

Zamyslite sa nad tým, koľkokrát denne splachujete. Je to obrovské množstvo vody! Aj keď sa toaleta nepoužíva často, ak žijete v oblasti s tvrdou vodou, v jej spodnej časti sa môžu hromadiť minerály a vytvárať vodný kameň. Odstránite ho takto: Do WC nalejte neriedený ocot a nechajte niekoľko hodín pôsobiť, potom toaletu dôkladne vydrhnite a spláchnite. Možno ste počuli o triku s kolou. Najmä v zahraničí sa táto hnedá tekutina často používa na odstránenie vodného kameňa z WC. Ak to chcete vyskúšať, jednoducho nalejte do záchoda liter koly (nie zero), nechajte pôsobiť aspoň hodinu a potom vydrhnite. Kola obsahuje kyselinu fosforečnú, ktorá dokáže odstrániť nielen hrdzu, ale aj vodný kameň. Obsahuje však vysoký obsah cukru, čo znamená, že budete musieť vyčistiť všetky povrchy, aj druhýkrát, aby nezostali lepkavé. Pomôcť s čistotou toalety si môžete aj doma vyrobenými WC bombami s obsahom sódy bikarbóny. Tá v spojení s octom spôsobí šumivú reakciu, ktorá dokáže rozložiť takmer čokoľvek, vrátane vodného kameňa.

Káva a čaj bez vločiek

Vyčistiť kanvicu a kávovar je tiež pomerne jednoduché a nemusíte ani tu investovať do agresívnych chemikálií alebo tráviť hodiny drhnutím. Postupom času sa aj vo vašej kanvici môže usadzovať vodný kameň a brániť jej v správnej činnosti a môžete skončiť s vločkami tvrdej vody vo vašom teplom nápoji. Na odstránenie vodného kameňa použite opäť ocot. Naplňte kanvicu rovnakým dielom vody a octu a nechajte aspoň hodinu pôsobiť. Prevarte, octovú vodu vylejte ju a prevarte čistú vodu, aby vaša kanvica zostala bez zápachu. Tento spôsob možno použiť aj na odvápnenie kávovarov. Pridajte ocot do nádržky na vodu, potom doplňte vodou a spustite proces prípravy kávy s týmto roztokom (samozrejme bez kávy). Opakujte to potom dvakrát s čistou vodou na opláchnutie. Pozor, niektoré značky kávovarov majú svoje vlastné značkové odstraňovače vodného kameňa, preto si najprv prečítajte pokyny v návode. Ak nepoužijete vhodný produkt a postup, môžete stratiť platnosť záruky.

Osloboďte spotrebiče

Ak žijete v oblasti s tvrdou vodou, vodný kameň sa môže tvoriť aj na vašej žehličke – v jej nádržke, aj v prieduchoch pary. Vaša žehlička funguje tak, že sa zahreje na dostatočne vysokú teplotu, aby premenila vodu na paru a ak ju pokrýva vodný kameň, bráni jej pracovať efektívne. Môže to viesť napríklad aj k usadzovaniu nečistôt na oblečení, alebo k jeho zničeniu. V prvom rade si preštudujte manuál. Väčšina žehličiek má zabudované funkcie „proti vodnému kameňu“ alebo čistiace funkcie, preto je vždy najlepšie postupovať podľa pokynov výrobcu, aby ste nestratili platnosť záruky. Ak sa to nepodarí, naplňte nádržku na vodu asi do tretiny polovicou bieleho octu a polovicou vody, zapnite ju na parný režim a žehlite starý uterák, kým nebude nádrž prázdna. Opakujte s čistou vodou, aby ste sa zbavili akýchkoľvek stôp octu.

Vodný kameň vo vašej práčke možno neuvidíte, ale to neznamená, že tam nie je. Na jeho odstránenie vyskúšajte jedlú sódu a biely ocot. Do bubna nasypte 1 šálku jedlej sódy a zapnite prací cyklus pri najvyššej možnej teplote. Utrite bubon a potom opakujte s bielym octom.

Ak váš riad nevychádza z umývačky úplne čistý, môže to znamenať zablokovanie ostrekovacích ramien vodným kameňom. Odvápnite vašu umývačku pomocou octu. Nalejte biely ocot do spodnej časti stroja a spustite najteplejší možný umývací cyklus. Okrem odstránenia vodného kameňa pomôže ocot osviežiť váš spotrebič. Po dokončení spustite cyklus na oplachovanie.

zdroj: freepik.com

Kde ho nevidieť

To, že vodný kameň nevidíte alebo ho nemôžete dosiahnuť, neznamená, že sa nedá vyčistiť. Rovnako ako pri odstraňovaní upchatého odtoku, aj na túto prácu si budete musieť vyhradiť čas – čo znamená zakázať vstupu do kúpeľne. Ak sa chcete zbaviť vodného kameňa vo vašom potrubí bez čistiacich prostriedkov z obchodu, alternatívou je použitie roztoku octu a sódy bikarbóny. Zmiešajte osem litrov bieleho octu s jednou šálkou sódy bikarbóny na jeden odtok – môžete to aplikovať aj na umývadlo, aj na vaňu. Pred použitím roztoku sa uistite, že sú potrubia čo najčistejšie. Najprv nasypte sódu bikarbónu, potom pomaly nalejte ocot a nechajte postáť 3-4 hodiny. Na odstránenie väčšej mastnoty, alebo zvyškov mydla, vlejte do odtoku na záver vriacu vodu.

Zopár rád na záver

  • Snažte sa vyčistiť a vysušiť oblasti náchylné na vodný kameň po každom použití, aby ste predišli usadzovaniu vodného kameňa. Po použití utrite vodovodné batérie, sprchové hlavice a pracovné plochy úplne dosucha, aby sa voda nemohla usadiť a odparovať sa.
  • Aby sa nezhoršil stav vašej toalety, majte v jej blízkosti škatuľku s kyselinou citrónovou. Nasypte z nej do WC za lyžicu, každý večer predtým, ako pôjdete spať.
  • Do práčky môžete ako zmäkčovač vody sem-tam pridať ocot. Poslúži aj ako účinná aviváž. Nemusíte sa vôbec báť zápachu. Vaše prádlo bude mäkučké a práčka spokojná.
  • Ak to s prevenciou vodného kameňa myslíte vážne, možno by ste mali zvážiť investíciu do zmäkčovača vody. Je to určite lepšie riešenie ako používať balenú vodu v plastoch.
  • Ak doma práve nemáte sódu bikarbónu, môžete použiť aj zubnú pastu. Jej abrazívny charakter vám tiež môže poslúžiť v boju proti vodnému kameňu.
  • Citrónová šťava je zvyčajne pri čistení obľúbenejšia ako ocot (pretože zanechá príjemnú vôňu). Silnejšia je limetková šťava, ktorú môžete použiť na naozaj nepoddajné usadeniny.

A ak milujete lesknúcu sa žiarivú kúpeľňu, určite si obľúbite super zbraň na čistenie: Zmiešajte 2 diely sódy bikarbóny s 1 dielom bieleho octu, aby ste vytvorili pastu a naneste na miesta so škvrnami. Nechajte 10 minút pôsobiť a potom dôkladne vydrhnite.

Príjemné a najmä účinné čistenie!