V centre Bratislavy vzniknú nové lúčne plochy. Pomôžu k obnove ekosystému aj k zníženiu miery prehrievania vzduchu

V článku V Leviciach vzniknú biodiverzitné lúky sme si predstavili zámer mesta Levice na vybudovanie tzv. biodiverzitných lúk. V rámci samotnej zmeny k prístupu kosenia, sa celkové plochy v meste budú deliť na časti, ktoré sa budú kosiť intenzívne, až po poloprírodné a prírodné lúky s frekvenciou kosenia 1 až 2-krát do roka. Mesto si vytipovalo celkovo 12 takýchto lokalít.

Zdá sa, že po vzore Levíc, sa aj Bratislavská mestská časť Ružinov rozhodla pre zmeny v úprave a kosení zelene. Na svojej oficiálnej facebook stránke vyhlásila anketu, v ktorej sa obyvatelia hlasovaním vyjadrili k zriadeniu týchto lúk.


80 percent zo zapojených vyjadrilo súhlas s vyčlenením časti plôch, ktoré budú mať iný režim úpravy. Lúčne plochy tak vzniknú v 7 lokalitách – v parku Ostredky, na križovatke Sputnikovej a Drieňovej, na Ružinovskej, Gagarinovej,  Tomášikovej, Metodovej ulici a pri budove miestneho úradu na Mierovej ulici.

Plochy budú označené takýmito tabuľkami a kosiť sa budú len raz na jar a raz na jeseň. 


V mestskej časti Ružinov sa starajú o takmer 160 hektárov zelenej plochy, čo je viac ako 220 futbalových štadiónov s veľkosťou podľa pravidiel FIFA.

Budovanie lúčnych plôch je dôležitým bodom pre obnovu a zachovanie biodiverzity v mestách. Takéto plochy s neskosenou trávou zachytia viac zrážkovej vody, v lete sa menej prehrievajú a pomáhajú k ochladzovaniu ovzdušia.

Foto a zdroj: www.ruzinov.sk

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.