Podmorský svet stráca svoju krásu. Takto mu môžeme pomôcť

Exotické ostrovy, luxusné rezorty, atraktívne reštaurácie plné morských dobrôt a čas strávený na krásnych plážach s bielym pieskom. To je vysnívaná dovolenka väčšiny z nás, na ktorú si šetríme niekoľko rokov. Avšak, kým sa nám podarí dostať sa na náš vysnívaný ostrov, jeho krásy môžu dovtedy pominúť.

V časopise Science výskumníci informovali o svojich zisteniach ohľadom stavu podmorského sveta. Ich najnovšie správy nie sú potešujúce, ale vzhľadom na náš spôsob života, postoj k životnému prostrediu a nekontrolovateľnému rybolovu, sa nemáme čomu čudovať.

Výskumníci analyzovali niekoľko rôznych druhov údajov. No aj pre tých ekologicky zmýšľajúcich vedcov boli výsledky nepríjemným prekvapením. Predpokladajú, že pri súčasnom vývoji stavu podmorského sveta, môžu byť morské ryby od roku 2048 minulosťou.


Hlavných príčin, kvôli ktorým budú svetové oceány bez rýb, je niekoľko. Predovšetkým ide o stratu rozmanitosti druhov rýb, straty biotopov, nekontrolovateľný rybolov, znečistenie morí a klimatické zmeny.

Cieľom štúdie Borisa Worma, PhD. z Univerzity v Dalhousie v Halifaxe v Novom Škótsku, ktorú vypracoval s kolegami z USA, Švédska a Panamy, bolo pochopiť, čo strata druhov rýb z oceánov môže znamenať pre svet. Treba si uvedomiť, že všetko, čo žije v oceáne, je dôležité. Rozmanitosť oceánskeho života je kľúčom k jeho prežitiu. Oblasti oceánu s najrôznejšími druhmi života sú najzdravšie. Súčasný stav vyťažovania podmorského sveta znamená, že morské prostredie nebude schopné udržať náš spôsob života.

Vedci tak vyzývajú k trvalo udržateľnému riadeniu rybného hospodárstva, kontrole znečistenia, údržbe biotopov a vytváraniu ďalších morských rezervácií.

Na ochranu podmorského sveta sa nemôžeme pozerať ako na náklad, ale ako na investíciu. Na investíciu do budúcnosti, aby aj ďalšie generácie mohli spoznať krásy podmorského sveta, poznali rozmanitosť druhov morských živočíchov a aby aj naďalej bojovali za ich ochranu.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.