V Bratislave sa uskutoční už tretí ročník festivalu udržateľnosti POMALO

Už vo štvrtok 17. a v piatok 18. októbra sa v bratislavskej Starej tržnici bude po tretí raz konať Festival udržateľnosti POMALO. Organizátori pre veľký záujem o tému udržateľnosti a ekológie rozšírili program na dva dni.

Počas festivalu sa širokej verejnosti predstaví množstvo odborníkov a známych osobností, ktoré budú rozprávať a diskutovať na rôzne témy. Okrem toho sa návštevníci môžu zoznámiť s lokálnymi propagátormi slow fashion, zero waste, etickej módy, udržateľného dizajnu, fair trade, eko, bio aj vegan.

Vypočuť si budeme môcť zaujímavú prednášku Alexandry Kolárik o plytvaní jedlom: “Rúbeme stromy a plytváme vodou na to, aby sme tretinu jedla vyhodili do koša”.
Odhaduje sa, že od roku 1974 sa plytvanie potravinami celosvetovo zvýšilo až o polovicu. Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo skončí ako odpad viac ako tretina celosvetovo vyprodukovaných potravín určených pre ľudskú výživu. To predstavuje približne 1,3 miliardy ton za rok, a to napriek tomu, že 870 miliónov ľudí na svete hladuje

O zero waste biznise príde porozprávať riaditeľ obchodnej časti Jiří Sedlák z Bezobalu: “Zero waste zákazník obetuje trochu svojho pohodlia za to, aby prevzal zodpovednosť za svoje spotrebné správanie.
Bezobalový predaj sa od štandardného maloobchodu líši predovšetkým v náročnosti prevádzky. Prezentácia tovaru je pre štandardný maloobchod omnoho ľahšia, pretože stačí vyložiť tovar do regálov, prípadne len odtrhnúť veko krabice a tú následne umiestniť do regálu. Pre bezobalový predaj to znamená pomerne veľa dopĺňania rôznych násypníkov, vedierok, barelov, fliaš a ďalších predajných nádob. Zároveň je s tým spojené ich umývanie a častejšie upratovanie predajne.

Prílišná komplikovanosť, nedostatok času, nedostupné súčiastky či nástroje a tiež chýbajúce informácie a návody k oprave, to sú dôvody, prečo si ľudia nezvyknú opraviť veci a radšej si kúpia nové. O opraviteľnosti vecí porozpráva Daniela Laluhová z organizácie Repairably, ktorá bude tiež hosťom tretieho ročníka Festivalu udržateľnosti POMALO.

Ak vás zaujala malá ochutnávka tém, ktoré si pre vás organizátori pripravili, príďte na festival udržateľnosti POMALO do bratislavskej Starej tržnice.

Kedy?
17. – 18. 10. 2019
Štv: 14:00 – 20:00 hod.
Pia: 14:00 – 20:00 hod.

Kde?
Stará tržnica, Námestie SNP 25

Vstupenky v predpredaji:
4€ na oba dni: bit.ly/VstupenkyPomalo3
Vstup na mieste:
3€ na jeden den / 5€ na oba dni
Deti do 12 rokov majú vstup na podujatie zadarmo.

Program a bližšie informácie o evente nájdete TU.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky.