TOP 5 EKO vychytávok do kuchyne. Inšpirujte sa tipmi priamo od našich čitateľov

Ak hľadáte tipy, ako malými krokmi premeniť vašu kuchyňu na ekologickú, nechajte sa inšpirovať rebríčkom zostaveným takmer dvoma stovkami domácností a zistite, že žiť ekologicky nie je vôbec náročné.

V našej ankete sme sa pýtali na TOP 5 EKO vychytávok, ktoré našim čitateľom uľahčujú život v kuchyni. Vo veľkom počte nám prezradili, ako vyzerá ich ekologická kuchyňa a ktorými konkrétnymi eko vychytávkami nahradili bežné prostriedky.

1. Lufa na umývanie riadu

Lufu môžeme s pokojným svedomím označiť za šikovného ekologického pomocníka, ktorého vypestovala sama príroda, ide totiž o rastlinu. Na prvý dotyk lufa pôsobí drsne, ale pri kontakte s vodou okamžite zmäkne a je pripravená na čistenie domácnosti. Dokáže tak nahradiť tradičné hubky, handričky či drôtenky na umývanie riadu, má dlhú životnosť a po skončení svojej úlohy v domácnosti nezaťaží prírodu a my neprodukujeme žiadny zbytočný odpad.

2. Ľanové vrecko na pečivo

Mikroténové sáčky na pečivo sú už dávno out, zaťažujú životné prostredie a navyše v nich pečivo dlho nevydrží. Naopak, ľanové vrecúška či utierky poznali už naše staré mamy a nedali na ne dopustiť. Vďaka prirodzeným vlastnostiam ľanu ako je priedušnosť, antibakteriálnosť, či odolnosť voči plesniam, si ľanové vrecká našli opäť miesto v našich domácnostiach. Predstavujú ekologickú, praktickú a zdravú alternatívu pre uskladnenie pečiva a skvelé je, že ich môžeme prať a udržiavať ich tak v skvelom stave po celé roky.

3. Sklenené dózy, poháre, fľaše na uskladnenie potravín

Obchádzate doma nevyužité dózy od káv alebo poháre od zaváranín? Práve sklenené fľaše, poháre a dózy sa v našom rebríčku umiestnili na treťom mieste a nie náhodne. Ak tieto obaly už splnili svoj hlavný účel, nemusia zákonite skončiť v kontajneri na sklo. Skvele poslúžia na skladovanie korenín, obilnín, strukovín, cestovín, múk či cereálií. Sú jednoducho univerzálnym pomocníkom pre skladovanie suchých potravín. Prázdne sklenené dózy si môžete so sebou zobrať aj do bezobalových obchodov a razom máte vyriešený problém do čoho „nasypať“ svoj nákup.


Zapojte sa do súťaže na našom instagrame @nasebioeko,
hráme o balíček plný EKO vychytávok do kuchyne!

4. Obrúsky so včelím voskom

Ekologickú alternatívu ku klasickým papierovým servítkam či potravinovým fóliám predstavujú obrúsky so včelím voskom. Ak ste o nich ešte nepočuli, tak väčšina z nich je vyrábaná zo 100% bavlny a ich povrch tvorí včelí vosk. Sú vhodné pre zabalenie desiatej, udržiavajú zeleninu či ovocie dlhšie čerstvé a môžeme nimi prekryť aj jogurt, kefír, či chlebové cesto, keď kysne. Nemusíme sa obávať ani ich zašpinenia, pretože sa vďaka voskovému povrchu jednoducho čistia. Pri správnej starostlivosti nám vydržia viac ako rok a skvelé je aj to, že sa dajú jednoducho prevoskovať, čím predĺžime ich životnosť.

5. Látkové kuchynské utierky

Jednorazové papierové utierky nám uľahčili život, čokoľvek potrebujeme utrieť, umyť alebo doleštiť, odtrhneme jeden-dva kúsky a problém je vyriešený. Trúfnete si odhadnúť, koľko kotúčov jednorazových utierok miniete vo svojej domácnosti za mesiac alebo za rok? Skúste toto množstvo obmedziť používaním látkových utierok. Takýchto pomocníkov si ľahko vytvoríte využitím starých uterákov alebo aj oblečenia. Dôležité je nevyhadzovať veci, ak sa skončí účel ich prvotného využitia.

Aké ďalšie eko vychytávky sa najčastejšie objavili v našej ankete?
Domáci kompostér, ekologický čistiaci prostriedok, kompostovateľné handričky, drevená kefa na riad, bambusová utierka, bezkapsulový kávovar, sieťky na zeleninu a ovocie, domáci jogurtovač, domáci výrobník sódy.

Už teraz pripravujeme novú anketu, do ktorej sa môžete zapojiť aj vy. Ak vás zaujíma ako premeniť aj váš domov na ekologický, sledujte náš BIO&EKO magazín – dajte like na našu Facebook stránku NašeBIO&EKO, na náš Instagram @nasebioeko alebo si nechajte zasielať články priamo na váš e-mail.