Ako sa vyhnúť zbytočnému plastu? Máme jeden rýchly tip aj pre šoférov

Keď máme špinavé čelné sklo, úplne intuitívne zapneme ostrekovače. Svet je hneď krajší, cesta bezpečnejšia, jazda autom príjemnejšia a životné prostredie? Trpí. Obaly vrátane tých na dôležitú kvapalinu do ostrekovačov, tvoria len na Slovensku pol milióna ton odpadu ročne. Odpadu, ktorý nám prináša oveľa viac starostí ako radosti.

Kto platí za obal?

Pri niektorých druhoch tovaru je obal na nezaplatenie. No pri kvapaline do ostrekovačov by sme hygienické a iné funkcie obalu asi naozaj hľadali márne. V tomto prípade ide čisto len o pohodlie a marketing. Obal predáva a niekto ho zaplatiť musí. Našťastie, my to už byť nemusíme. Ekotrend je jasný. Ideálne je, si na čerpacej stanici popri tankovaní doplniť do svojho auta aj kvapalinu do ostrekovačov a to priamo zo stojana, bez bandasky a zbytočného plastu. Šetrenie peňazí tak nikdy nebolo pohodlnejšie a priateľskejšie k prírode.

Zbohom, bandaska

Keby len pätnásť percent čerpacích staníc v Európe malo aj „pištole“ na výdaj kvapaliny do ostrekovačov, tak ako ich má sieť čerpačiek Oliva, vyprodukovalo by sa o 500 ton menej plastového odpadu ročne. Ako to funguje? Popri tankovaní benzínu či nafty využijeme čas a natankujeme si aj kvapalinu do ostrekovačov. V chladných mesiacoch zimnú kvapalinu, ktorá odolá mrazom do -30°C, v teplejších mesiacoch letnú, ktorá vďaka čistiacim zložkám efektívne odstráni škvrny od hmyzu. Z pištole si natankujeme do nádržky auta presne toľko, koľko potrebujeme, a presne toľko aj zaplatíme. Už nikdy nám v kufri nebude zavadzať poloprázdna bandaska, už nikdy sa nám jej obsah nevyleje do kufra, už nikdy nebudeme musieť riešiť, kde prázdny obal vyhodiť a čo sa s odpadovým plastom ďalej stane… Už ani cent za obaly, pomôžeme prírode aj svojej peňaženke.

Zdroj: cerpackyoliva.sk

25-krát zelená

Zodpovedných čerpacích staníc pribúda. Aj u nás. No vedeli ste, že priekopníkom tankovania kvapalín do ostrekovačov je na našom území slovenská sieť malých čerpacích staníc? Od roku 2012 je ich dovedna už 25, pričom tie najnovšie čerpačky Oliva vyrástli v Nitre, Prešove a vo Vranove nad Topľou. Malá zelená čerpačka zaberá zámerne len minimum miesta, je obklopená zeleňou a ponúka naozaj len to, čo na jazdu potrebujeme: kvalitné palivá, kvapalinu do ostrekovačov, pomoc pri tankovaní a platení kartou alebo hotovosťou od usmiateho personálu, ktorý sa stará len o čistotu a hygienu čerpacej stanice a vaše pohodlie pri tankovaní.

Zdroj: cerpackyoliva.sk