5 jednoduchých tipov, ako si užiť dovolenku a byť pritom ekologický

Predtým, než sa vydáme na dovolenku, či už napríklad do obľúbeného Chorvátska alebo Talianska, skúsme sa zamyslieť nad spôsobmi, ako byť aj na dovolenke ekologickí. Aj taká cesta autom vie potrápiť našu prírodu. V aute pritom trávime často krát aj 8 až 12 hodín. Máme teda pred sebou dlhú cestu, počas ktorej sa dá vyprodukovať nespočetné množstvo odpadu. Prinášame niekoľko tipov, ako môžeme byť aj na dovolenke ekologickí.

Správny výber nádob a fliaš

Bez ohľadu na to, kam sme sa vybrali, všetci potrebujeme uhasiť smäd a doplniť energiu jedlom. Nemusíme kupovať celú prepravku balených vôd. Stačí nám jedna naša fľaša, ktorú si po ceste doplníme na odpočívadle. V Európe máme predsa kvalitné vody z vodovodu, netreba kupovať tie balené. Ak si už aj balenú vodu kúpite, tak dôležité je, nespraviť z nej jednorazovú. Plast je zlý kamarát, iba ak ho využijeme raz a odhodíme. Nie je na tom nič zlé, mať na vodu plastovú fľašu.

Plážové vybavenie

Nafukovacie lehátka, plastové hračky a lopty, jednorazové kelímky, príbory… naozaj ich potrebujete? Vyskúšajte ich nahradiť ekologickými variantmi. Hovoríte si, s akými hračkami sa teda deti budú hrať? Skúste drevené hračky. Pamätáte si, keď sme boli malí my? Drevených hračiek sme mali viac ako plastových a boli zábavnejšie. Prečítajte si náš článok Prečo sú drevené hračky lepšie ako plastové.

Drinky, koktaily, zmrzliny

V reštauráciách, kaviarňach či baroch stále pretrváva myšlienka, že do správneho drinku patrí slamka, najlepšie dve, nech vyzerá dobre. Vyskúšajte drink bez slamky a uvidíte, že to ide aj bez nej. Kvalitnú a modernú reštauráciu či bar, ktorým záleží na životnom prostredí, spoznáte aj tak, že vám síce spravia koktail so slamkou, ale nie s plastovou, ale s jej ekologickou kamarátkou. Ak hovoríme o zmrzline, uprednostňujete zmrzlinu v kornútku alebo v plastovom kelímku s plastovou lyžičkou? U nás je voľba jasná.

All-inclusive

Ste typ človeka, ktorý uprednostňuje hotely so stravou all-inclusive? Všimli ste si, ako sa v takýchto rezortoch plytvá jedlom, ktoré potom skončí v koši? Skúste objavovať čaro miestnej kuchyne. Spoznajte tradičné jedlá krajiny a zážitok z dovolenky bude o to silnejší.

Turistické atrakcie

Nepodporujte biznis so zvieratami. Zábavným parkom, ktoré bohatnú na nezmyselných predstaveniach so zvieratami, sa oblúkom vyhnite. Poník, ktorý priviazaný celý deň krúži dokola, opička, ktorá sa s vami „rada“ odfotí, či delfín, ktorý si s vami rád zapláva, si to naozaj neužívajú. Počas výcviku sú zvieratá týrané a často cvičiteľmi omamované, aby dosiahli ich poslušnosť. Vydajte sa radšej do prírody a spoznávajte čaro scenérie novej krajiny a s rešpektom pozorujte zvieratá v ich prirodzenom domove.

A ešte jeden tip, ktorý je asi pre výchovu novej generácie najdôležitejší. Využite spoločne strávený čas pri cestovaní na rozhovor s vašimi deťmi. Rozhovorov o prírode, o potrebe jej ochrany, o triedení odpadu, o ohľaduplnom prístupe k svojmu okoliu nie je nikdy dosť a aj cesta vám tak rýchlejšie ubehne.

Užite si dovolenku, relaxujte, objavujte, len nezabúdajte na svoje okolie, aby pre neho nebola vaša prítomnosť veľkou záťažou. Byť ekologický aj na dovolenke, nie je žiadna veda.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.