V Taliansku sa ako v prvej krajine na svete bude vyučovať predmet o zmene klímy

Talianska vláda oznámila, že od budúceho roka sa Taliansko stane prvou krajinou na svete, ktorá zavedie povinný predmet o zmene klímy a trvalo udržateľnom rozvoji vo všetkých verejných školách.

Taliansky minister školstva Lorenzo Fioramonti je aktívnym propagátorom ochrany životného prostredia. Kritiku z radov opozície si vyslúžil po tom, ako v septembri podporoval študentov v účasti na klimatických protestoch namiesto chodenia do školy.

Uvedomelosť a vzdelanie na prvom mieste

Predmet súvisiaci so zmenou klímy sa dostane do učebných osnov vo všetkých verejných talianskych školách budúci školský rok. Vyučovať by sa mal jedenkrát do týždňa, celkovo mu vyčlenili 33 vyučovacích hodín na rok, od 1. do 13.teho ročníka, teda od 6 do 19 rokov, uviedol Fioramonti v rozhovore pre Telegraph.

Učebné osnovy budú vychádzať zo 17 cieľov trvalo udržateľného rozvoja OSN vrátane toho, ako žiť udržateľnejší život, ako bojovať proti znečisteniu oceánov a ako riešiť chudobu a sociálnu nespravodlivosť.

Fioramonti sa usiluje o postavenie životného prostredia a trvalo udržateľného spôsobu života do centra všetkého, čo sa na školách učí. Matematika, fyzika, či zemepis budú klásť dôraz na ochranu životného prostredia. Ministerstvo školstva tak musí vypracovať nové učebné osnovy.

Učiť sa, učiť sa, učiť sa

Ministerstvo sa pripojilo ku „kriku“ študentov z celého sveta, ktorí žiadajú aby sme počúvali vedu pre záchranu našej planéty. Na budove preto visí nápis „istruzione, no estinzione!“ v preklade „vzdelanie, nie vyhynutie„. Kľúčom k zdravej planéte je viesť vzdelaný a uvedomelý život, správať sa s rešpektom, zaujímať sa a do svojho každodenného života vnášať zodpovedný prístup.

facebook.com/lorenzofioramonti

Fioramonti, bývalý profesor ekonómie, tiež vyzval na nové dane z leteniek, plastov a sladkých potravín. Napriek tomu, že opozícia nové daňové zaťaženie odmietla, vláda tento týždeň predložila parlamentu návrh rozpočtu na budúci rok, ktorý dane z plastov a sladkých nápojov zahŕňa.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky.