Svetový čistiaci deň sa blíži. Pridať sa môže každý!

Svetový čistiaci deň je jednou z najväčších aktivít našej doby, ktorá spája 157 krajín po celom svete s cieľom vyčistiť našu Zem. Začal sa ako jednoduchý nápad. Skupina ľudí, znechutená množstvom odpadu v ich okolí, sa v roku 2008 rozhodla konať. O 11 rokov neskôr sa táto jednoduchá myšlienka stala globálnym hnutím s miliónmi dobrovoľníkov.

Let’s Do It World (LDIW) je globálna organizácia združujúca 157 krajín, pričom Svetový čistiaci deň (angl. World Cleanup Day) je najväčšou udalosťou organizovanou LDIW.  Cieľom tejto akcie je vyčistiť si krajinu a planétu, ktorá je domovom nás všetkých bez ohľadu na odlišnosť názorov, preto je zásadné udržať akciu apolitickú. Zapojiť sa môže ktokoľvek, ale bez zmienky politickej strany.

Každá krajina má hlavného koordinátora alebo skupinu lídrov, ktorí pracujú ako dobrovoľníci, aby spájali ľudí vo svojej krajine. Na Slovensku sa Svetový čistiaci deň organizuje pod záštitou občianskeho združenia Upracme Slovensko. V roku 2018 sa za necelý mesiac príprav podarilo zapojiť 24 miest a obcí a v nich zaktivizovať 550 dobrovoľníkov. V apríli bolo organizované národné čistenie v rámci Dňa Zeme a spolu s ďalšími čisteniami organizovanými aj mimo iniciatívy združenia Upracme Slovensko sa celkovo zapojilo až 5 000 ľudí, ktorí vyzbierali spolu okolo 80 ton odpadu.


Svetový čistiaci deň sa bude konať 21. septembra

Do iniciatívy “World Cleanup Day” sa 21. septembra zapojí 150 krajín sveta. Cieľom koordinátorov v jednotlivých krajinách je zapojiť 5 % ich populácie: „Predstav si 300 miliónov ľudí, ktorí zbierajú odpad a zanechávajú za sebou čistú prírodu a mestá. Teraz si predstav ten skvelý pocit, keď priložíš ruku k dielu aj ty.“

Pridať sa môže prakticky ktokoľvek a to viacerými spôsobmi. Stačí prísť na ohlásené podujatie, pridať sa k upratovaniu vo svojom okolí, alebo jednoducho stačí ísť na prechádzku okolo domu do prírody a pozbierať odpadky.

Bližšie informácie o projekt môžete sledovať na Facebook stránke Upracme Slovensko alebo na webstránke upracmeslovensko.sk.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so vašimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránkeNašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.