Na kedysi odpadkami preplnenú pláž sa po vyčistení vrátil ohrozený druh korytnačiek

Pláž Versova, ktorá sa nachádza v druhom najobývanejšom meste v meste v Indii, v Bombaji, by sme pred 3 rokmi len ťažko nazvali piesočnou. Bola plná odpadkov, no úsilie právnického aktivistu Afroza Shaha, ju zmenilo na nepoznanie.

Dobrovoľníci, ktorí pracovali pod vedením mladého právnika a ochrancu životného prostredia Afroza Shaha, zozbierali ohromujúcich 5,3 milióna kilogramov rozkladajúcich sa odpadkov a plastov z 2,5 km dlhej pláže po dobu 21 mesiacov.

Zdroj: Free Press Journal

33-ročný Shah začal s čistením pláže ešte v roku 2015 so svojím susedom. Postupom času sa k nemu pripojilo viac ako 1 000 dobrovoľníkov vrátane miestnych obyvateľov Versovy, obyvateľov okolitých slumov, politikov, celebrít Bollywoodu a školákov.

Dobrovoľníci tiež vyčistili 52 verejných toaliet na pláži a vysadili 50 kokosových paliem. Shah hovorí, že má v pláne vysadiť až 5 000 kokosových stromov a oblasť premeniť na „kokosovú lagúnu, akou bývala.“ Cez víkendy sa pravidelne konajú očistné stretnutia, ktoré Shah nazýva „rande s oceánom“.

Príroda sa im poďakovala

Organizácia Spojených národov označila toto úsilie za „najväčší projekt čistenia pláží na svete“. Ale najväčšie uznanie a poďakovanie všetkým zapojeným dobrovoľníkom udelila príroda, keď sa do tejto oblasti vrátil nový život.

Pláž Versova sa stala nielen obľúbenou mestskou plážou pre miestnych obyvateľov a turistov. Takmer po dvadsiatich rokoch tu opäť našiel svoj domov ohrozený druh korytnačiek. Konkrétne ide o korytnačky olivové, ktoré sú známe tým, že sa pohybujú tisícky kilometrov v otvorenom oceáne, aby našli vhodné pláže, kde vykopú plytké jamy a uložia desiatky vajec. V tomto prípade sa odhadom vyliahlo približne 80 malých korytnačiek.


Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.