Inšpiratívny príbeh muža, ktorý premenil skládku odpadu na les, kam chodia na výlet rodiny s deťmi

Pred 26 rokmi sa dnes už 71-ročný Sehmus Erginoglu rozhodol urobiť niečo s pustatinou, ktorá obklopovala jeho rodné mesto Mardin na juhu Turecka. Svoju lásku k prírode pretavil do budovania odkazu a dedičstva všetkým ľuďom cez stromy, ktoré zasadil.

Vysvetľuje, že má šesť súrodencov, ktorí sú všetci ženatí a majú deti, ktorým môžu odovzdať svoj majetok. Namiesto budovania svojej rodiny chce vidieť šťastných ľudí okolo seba, ktorým môže zanechať svoje dedičstvo. „Tisíce ľudí prichádzajú v lete, aby mohli jesť ovocie priamo zo stromov. Samozrejme, všetci jedného dňa zomrieme. Ale dovtedy chcem byť šťastný, robiť šťastnými ostatných a zanechať za sebou niečo trvalé,“ prezradil pre magazín Middle East Eye.


Muž z Indie vysadil počas 40 rokov les väčší ako je plocha Central Parku


Svoju cestu začal v roku 1995 odpratávaním odpadu z pustatiny, ktorá sa rokmi stala obľúbeným miestom pre čierne skládky. Preto, aby mali novovysadené stromy šancu sa uchytiť, musel v prvom rade vyriešiť zavlažovanie a zabezpečiť dostatok vody pre zalievanie sadeníc. Pre tento účel vytvoril do dnešného dňa asi 50 zdrojov vody z prírodných prameňov nachádzajúcich sa v blízkom okolí.

Erginoglu pracoval ako vodič nákladného vozidla, precestoval celé Turecko, ale aj krajiny ako Irak, Saudská Arábia a ďalšie štáty Blízkeho východu. Ušetrené peniaze použil na nákup sadeníc a následnú starostlivosť o ne. Budovaniu svojho dedičstva tak venoval nielen všetok svoj voľný čas.

Dnes je na tomto mieste malý les, ktorý má okolo 11 000 stromov a ďalšie tisíce sú vysadené v okolitých oblastiach a v rôznych častiach jeho mesta. Sám odhaduje, že celkový počet stromov, ktoré zasadil, môže byť aj viac ako 30 000. Do svojho plánu výsadby zakomponoval aj ovocné stromy, ktorými chcel potešiť deti a dopriať im pocit čerstvého ovocia, ktoré si môžu samé odtrhnúť priamo zo stromu. „Nezarábam na tom žiadne peniaze, no napĺňa ma obrovským pocitom šťastia, keď stromy prinesú ovocie a prídu sem ľudia. Len tak sedia pod stromami, jedia ovocie a sú šťastní.“


Odborníci sa zhodli na 10 pravidlách pre správnu výsadbu stromov


Aj keď hovorí, že radšej dáva prednosť spoločnosti stromov pred spoločnosťou ľudí, Erginoglu si užíva skutočnosť, že prináša radosť ostatným. Rokmi nezištnej práce sa z odpadkami posiatej pustatiny stal malý les, kde rodiny môžu piknikovať a jesť ovocie, ktoré pestuje. Sám naďalej nepoľavuje zo svojho poslania, venuje sa výsadbe a mladé stromčeky zalieva každý deň.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
…a nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra, aby vám neunikli žiadne novinky