Z nápadu manželov na ekologické topánky sa stala celosvetová značka udržateľnej obuvi Wildling Shoes

Víziu vytvoriť vlastnú značku minimalistických topánok rozvinuli Anna a Ran s narodením ich detí. Všetky tri deti sa narodili a prvé roky svojho života prežili v Izraeli, kde vlastne ani topánky nosiť nemuseli. Keď sa celá rodina presťahovala do Nemecka, Anninej domoviny, zistili, že ich deti topánky síce potrebujú, ale žiadne im nepadnú tak, ako by si ako rodičia želali. A tak v roku 2015 odštartovali Anna a Ran crowdfundingovú kampaň len s pomocou niekoľkých svojich spolupracovníkov. Teraz má spoločnosť Wildling viac ako 200 zamestnancov a silnú podporu svojich zákazníkov po celom svete, ktorých oslovil najmä jej záujem o minimalizmus a pohodlie v kombinácii s pozitívnym vplyvom na životné prostredie a udržateľnosť.

Neuveriteľných 98 percent detí sa rodí so zdravými nohami, ale iba 20 percent si ich zachová až do dospelosti. Svaly na chodidle môžu totiž rásť silno iba vtedy, pokiaľ má noha pre svoj rast dostatočný priestor. Bohužiaľ tomu tak nie je v bežných topánkach. Priestor pre prsty sa obvykle zužuje presne v mieste, kde sa noha naopak rozširuje a potrebuje dostatok priestoru. Navyše, tvrdá a pevná podrážka a tvrdá vložka zabraňujú svalom na nohách cvičiť, čo potrebujú pre svoje zosilnenie. Bežné topánky, ktoré zle padnú, tak vo výsledku deformujú prsty a svaly sa v nich nedokážu posilniť natoľko, aby stačili tiež dospelému človeku. Wildling Shoes však priniesol zmenu.

Anna a Ran – zakladatelia značky Wildling Shoes / foto: Sara Pabst, Wildling Shoes

Wildling Shoes sú „tak malé, ako je to možné a tak veľké, ako je to len nutné“

Minimalistické topánky Wildling Shoes, ktorým sa často hovorí aj barefoot sú inšpirované ohybnými topánkami japonských bojovníkov. Majú veľmi tenú a ohybnú podrážku a sú extrémne ľahké. Základnou myšlienkou je, že nohy nepotrebujú žiadnu podporu zvonku, naopak, musia si samé svoju podporu vytvoriť. V tomto smere idú Wildling Shoes nohám doslova z cesty, ako to len ide. Ran rád hovorí, že ich topánky sú „tak malé, ako je to možné a tak veľké, ako je to len nutné.“

Aké topánky a materiály Wildling Shoes ponúka?

Wildling Shoes nerozlišujú topánky na pánske a dámske, alebo chlapčenské a dievčenské. Jediné, čím sa topánky kategorizujú, je veľkosť. Pre úplne najmenších, teda začínajúcich chodcov ponúka rad Cubs, pre deti od veľkosti 23 do veľkosti 35 má divoký rad Wildling a od veľkosti 36 rad Rewild pre všetkých dospelých. Veľký dôraz je kladený na udržateľnosť materiálov a dodržiavanie spoločensky spravodlivých podmienok výroby a obchodu. Horná časť obuvi je ušitá z prírodných vlákien (certifikovaná bavlna, konope, ľan), ktoré sú farbené prírodnými farbivami. Wildling Shoes sú nielen funkčné, ale aj trendy, minulý rok vyhrali cenu Nemeckého Designu 2020.

foto: Barbora Yurkovic, Natália Horinková, Martina Gomolčáková / Wildling Shoes

Minimalistická obuv s pozitívnym vplyvom

Okrem toho, že Wildling vyrába unikátne a kvalitné topánky, je tiež príkladom udržateľnosti, férovej módy a nového štýlu práce. Tieto zásady nájdeme ako v stratégii a celkovej vízii spoločnosti, tak aj vo všetkých komunikačných aj rozhodovacích procesoch. Tieto hodnoty sprevádzajú Wildling od začiatku, či už ide o využívanie udržateľných materiálov od zodpovedných výrobcov, spoluprácu s výrobcami v Portugalsku, ktorí sa správajú férovo k svojim zamestnancom, či vytváranie flexibilných a príjemných pracovných podmienok pre svoj nemecký tím, ktorému platí férové mzdy. Okrem toho sa neustále snažia pracovať na svojom dodávateľskom reťazci, aby maximálne zodpovedal podmienkam udržateľnosti prírody.

V súčasnej dobe je prioritou vytvoriť profesionálne podmienky pre prácu z domu, nové štýly práce, rovnako ako transparentný odmeňovací plán pre zamestnancov či podmienky pre firemné dobrovoľníctvo. Spoločnosť sa tiež zameriava na projekty, ktoré vedú k znižovaniu uhlíkovej stopy a dopadov na krajinu a podporuje malé nadácie, rovnako ako sa aktívne zúčastňuje dní klimatických štrajkov Global Strike Days (napríklad 19. 3. na Svetový deň opatrení v oblasti klímy spoločnosť zatvára svoj Wildling obchod a každoročne sa zapája do protestov v uliciach, ktoré ale tento rok neboli možné).

foto: Nora Tabel / Wildling Shoes

Nové spôsoby práce: sloboda, nezávislosť a flexibilita

Anna a Ran našli inspiráciu u Yvon Chouinard, zakladateľa firmy Patagonia, ktorý spísal hodnoty svojej spoločnosti v knihe Let My People Go Surfing (Nechajte mojich ľudí surfovať). Zistil totiž, že zamestnanci sú viac motivovaní, keď im ponecháte slobodu, aby si sami vybrali, v ktorú časť dňa chcú pracovať a ako si chcú vytvoriť pracovnú rutinu. A keď potom prídu efektívne vlny, tak idú surfovať. Preto väčšina zo všetkých 160 zamestnancov spoločnosti Wildling pracuje len na čiastočný úväzok, a to aj na strategických postoch. Veľa z nich sú matky či otcovia s malými deťmi.

“V živote je len niekoľko vecí, ktoré sú pre mňa tak dôležité, ako moja sloboda. Mohla som konať samostatne a zamerať sa na témy, ktoré ma zaujímajú – to vidím ako veľkú výsadu. Tento pocit slobody, rovnako ako možnosť zapojiť sa do oblastí, kde sami môžete najviac prispieť, je niečo, čo sa dostalo do DNA spoločnosti Wildling, a niečo, čo by som rada umožnila všetkým kolegom,“ hovorí Anna Yona.

foto: Nora Tabel / Wildling Shoes

1 % pre planétu

Anna a Ran vytvárali Wildling Shoes od samého začiatku na pevných základoch jasných hodnôt. „Rok 2020 nám pomohol pochopiť jednu vec: Iba to, že minimalizujeme svoj negatívny vplyv na planétu nám už nestačí. Je toľko ďalšieho, čo môže a malo by byť vykonané a my za sebou chceme zanechať pozitívnu stopu! Tieto postoje stáli za vznikom tímu, ktorý sme pomenovali Positive Impact Team. Ten chce podporou menších aj väčších projektov tieto hodnoty zviditeľniť. Účasť na hnutí 1 % pre planétu je jedným z mnohých krokov k tomuto cieľu.  A najlepšie na tom je, že za týmto cieľom nejdeme sami.“

Kde je možné topánky zakúpiť či objednať?

Topánky Wildling si momentálne môžeme zakúpiť iba online, až to situácia opäť dovolí, tak sa určite Wildling tím vydá na zaujímavé akcie a veľtrhy, kde si budeme môcť topánky kúpiť, či vyskúšať. Pokiaľ si topánky objednáme od nás zo Slovenska, tak nám ich doručí prepravca DHL Express počas 3 – 5 pracovných dní. Poštovné z Nemecka stojí 8,90 eur, ale v prípade objednávky nad 200 eur máme poštovné zadarmo. Balík je možné sledovať po celú dobu prepravy.

Vo Wildling myslia aj na možnosť vrátenia tovaru. Po prihlásení sa do objednávky nám príde emailom vygenerovaná etiketa so všetkými potrebnými údajmi, ktorú stačí nalepiť na balík, ohlásiť kuriéra DHL Express a dohodnúť si termín vyzdvihnutia. Nie je teda ani potrebná žiadna cesta na poštu. Wildling ponúka prvé vrátenie zadarmo, ďalšie prípadné vrátenie si už zákazník hradí sám. Na vrátenie máme 20 dní. Pokiaľ si nie ste istí výberom správnej veľkosti, tak Wildling ponúka vynikajúcu pomôcku v podobe fitkitu, ktorý si môžeme vytlačiť a všetko pred prvou objednávkou poriadne premerať.

Tak, ako je spoločnosť Wildling transparentná v procese výroby, tak rovnako otvorený smer volí aj v komunikácii so svojimi zákazníkmi. V medzinárodnej komunite priateľov a fanúšikov spoločnosti Wildling nájdeme množstvo noviniek, recenzií a rád z celého sveta. 

foto: Nora Tabel / Wildling Shoes

Autor titulnej fotografie: Martina Gomolčáková