Záujem o elektromobily rastie. Ich predaj dosiahol v Nórsku rekordný 54% podiel

Nórsko sa stalo prvou krajinou na svete, v ktorej v minulom roku dosiahol predaj elektromobilov historické maximum. Elektromobily predbehli v predajoch benzínové, naftové a hybridné vozidlá. Podľa údajov sa trhový podiel elektrických automobilov v Nórsku za rok 2020 zvýšil na 54% v porovnaní so 42% v predchádzajúcom roku. Ak k nim pridáme aj hybridné vozidlá, tak podiel elektrifikovaných vozidiel v minulom roku dosiahol podiel 83%.

Celkový predaj nových automobilov v Nórsku vlani predstavoval 141 412 kusov, z toho 76 789 bolo plne elektrických. Naopak, autá s naftovými motormi sa prepadli z maxima 75,7% na celom nórskom trhu v roku 2011 na iba 8,6% v minulom roku.

Podľa spoločnosti OFV (Norwegian Road Federation) sa v predajoch umiestnila na prvom mieste značka Audi so svojím modelom e-tron (9 227 ks). Na druhom mieste sa umiestnila Tesla so svojím Model 3 (7 770 ks), ktorý bol v roku 2019 líder trhu. Tretie miesto obsadil model Volkswagen ID.3 (7 754 ks). 


Aj vaša firma môže byť zodpovedná k životnému prostrediu. Ako na udržateľné podnikanie?


Nórsko sa snaží byť prvou krajinou, ktorá do roku 2025 ukončí predaj automobilov poháňaných benzínom a naftou a využíva pritom celý rad daňových stimulov. Podľa Nórskej asociácie elektrických vozidiel stimuly umožňujú lacnejšiu kúpu väčšiny modelov elektrických vozidiel v porovnaní s benzínovými modelmi. Majitelia elektromobilov si môžu uplatniť rôzne ďalšie stimuly vrátane využívania pruhov pre autobusy, znížených poplatkov za štátne trajekty a spoplatnené cesty. V rámci celej krajiny navyše neustále rastie počet nabíjacích staníc, ktorých je už teraz viac ako 10 000. Aj Spojené kráľovstvo v minulom roku oznámilo svoje plány zakázať predaj nových automobilov poháňaných iba fosílnymi palivami do roku 2030.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
…a nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra, aby vám neunikli žiadne novinky