Používate svoje auto správne? Na štyroch kolesách to ide aj šetrnejšie

Pomaly každá slovenská domácnosť vlastní minimálne jedno auto. Počas uplynulých rokov sa stalo dennou rutinou a často neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Neustále pribúdanie áut na cestách má však negatívny dopad na naše zdravie a životné prostredie.

Podľa prieskumov Európskeho parlamentu sa osobné autá zaraďujú medzi najväčších producentov CO2. Na celkových emisiách vytvorených v doprave sa podieľajú až so 60,7 percentami. Okrem toho sa spaľovaním nafty a benzínu vytvára aj oxid dusičitý, oxid uhoľnatý, uhľovodíky, benzén a formaldehyd. Čo má teda urobiť vodič, ktorému nie sú ľahostajné tieto informácie a záleží mu na životnom prostredí? Skúste aplikovať nasledovné:

1. Nebuďte sami

Štatistiky ukazujú, že v Európe cestuje v jednom aute v priemere 1,7 pasažiera. Predtým ako sa vyberiete na cestu, ponúknite voľné miesto v aute iným cestovateľom. Tak isto to môže fungovať aj naopak. Zistite si, či niekto zo školy alebo z práce nechodí z vášho okolia autom a ponúknite sa, že mu prispejete na benzín, ak vás zvezie spolu s vami. Zdieľanou jazdou potešíte planétu, cesta vám ubehne rýchlejšie a veselšie a znížite tým svoje náklady. Nebojte sa vziať aj neznámych ľudí. Na sociálnych sieťach je množstvo skupín, kde sa ponúkajú/hľadajú odvozy aj na väčšie vzdialenosti. Odkedy existujú aplikácie ako  napríklad BlaBlaCar už nemusíte byť ten premrznutý zarastený podivín s kartónom pri ceste.

Zdroj: freepik.com

2. Starajte sa o neho

Technické záležitosti prenecháme na odborníkov, ale určite budú súhlasiť s tým, že ak sa o svoje auto dobre staráte, môžete ušetriť peniaze aj životné prostredie. Dbajte na pravidelný servis, kontrolu a výmenu oleja, aby motor fungoval správne a zbytočne nenavyšoval emisie CO2. Správne natlakovanie pneumatík vám ušetrí spotrebu paliva a samozrejme zníži aj ich opotrebovanie. Zabudnite tiež na zahrievanie motora pred jazdou. Pri nových autách je už nepotrebné a absolútne neekologické. Spotrebujete len viac paliva a navyše v uzavretých miestnostiach (garáž) to môže byť aj nebezpečné. Takisto auto alebo jeho sedadlá zbytočne nevyhrievajte, radšej sa teplejšie oblečte. V lete naopak, ak sa dá, parkujte v tieni, auto najprv vyvetrajte, aby ste z neho vypustili horúci vzduch a až potom nastúpte, ušetríte na klimatizácii. Správne fungujúca klimatizácia si tiež zaslúži pravidelný servis.

3. Čistota pol úspechu

Zamyslite sa nad tým, čo všetko práve teraz prenášate vo svojom aute. Urobte si tam poriadok a vyhoďte všetko nepotrebné z interiéru aj z kufra. Zbavte sa nosičov, prívesov, ktoré auto len zbytočne spomaľujú. Náklad naviac (nehovoríme teraz o počte pasažierov) zvyšuje tiež spotrebu paliva. Poriadok udržiavajte nielen vo svojom aute, ale aj na čerpačkách. Pri súčasných cenách benzínu, to asi nemusíme prízvukovať, ale dbajte aj na to, aby ste pri plnení nádrže benzín nerozlievali. Jeho odparovanie spôsobuje veľké environmentálne problémy. Benzínové výpary sú toxické pre náš organizmus a v našej atmosfére vytvárajú ozón. Riziko sa zvyšuje najmä počas horúcich letných mesiacov.

4. Ako jazdiť?

Ak je to možné, na kratšie trasy použite bicykel alebo choďte pešo. Viacerým sa táto rada možno nebude páčiť, ale je to najlepší spôsob ako znížiť znečistenie ovzdušia. Na dlhšie vzdialenosti autom si cestu vopred starostlivo naplánujte, aby ste nezablúdili, alebo nezostali trčať v zápche. Samozrejmosťou je dodržiavanie rýchlostných limitov, je to nielen ekologickejšie, ale aj bezpečné. Zrýchľujte postupne a udržujte si stabilnú rýchlosť. Nešliapte prudko na brzdy, ale predvídajte a včas zložte nohu z plynu. Spotrebu paliva vám ušetrí aj správne zaradený prevodový stupeň. Agresívne šoférovanie s častým brzdením aj zrýchlením, naopak zvyšuje spotrebu a zaťažuje životné prostredie.

Toto všetko sú možno len maličkosti, ale začína sa presne takto – v malom a od seba. Nemusíte si hneď kupovať moderné či “zelené” auto, stačí správne využívať to, čo máte k dispozícií. A ak raz budete naozaj kupovať nové, všimnite si množstvo emisií, ktoré vypúšťa. Na internete sú kalkulačky, ktoré vám to vypočítajú a pomôžu vám vo výbere.


Súvisiace články


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.