Nová kampaň vyzýva vodičov Londýna: vypínajte motory svojich áut, aby ste zachránili životy

Koncom februára bola zahájená nová reklamná kampaň v Londýne, ktorá povzbudzuje vodičov, aby pri každom zastavení vypínali motory svojich áut a pomohli tak znížiť znečistenie ovzdušia.

Kampaň „Engine Off, Every Stop“ si kladie za cieľ osloviť viac ako 8 miliónov ľudí v celom hlavnom meste a je súčasťou projektu Idling Action London, v rámci ktorého sa spojilo 30 miestnych samospráv Londýna a spoločnosť The City of London Corporation, aby potlačili toxický vzduch v meste.

Sadiq Khan, starosta Londýna, uviedol: „Motor na voľnobeh je úplne zbytočný a ohrozuje zdravie kohokoľvek v jeho blízkosti. Znečistenie ovzdušia nie je iba problémom v centre Londýna a som preto rád, že sa mestské časti Londýna pripojili k tejto výzve na podporu kampane „Engine Off, Every Stop“.

V rámci kampane boli umiestnené plagáty a billboardy na miestach okolo ciest a na čerpacích staniciach po celom hlavnom meste. Vodiči sú tiež oslovovaní pomocou reklám v rádiách, videí a sociálnych médií v snahe zmeniť ich správanie.

Takéto množstvo znečistenia dokáže vyprodukovať motor na voľnobeh za jednu minútu
Foto: so súhlasom Idling Action London

Štvortýždňová kampaň vyobrazuje znečistenie ovzdušia ako „neviditeľného zabijaka“ a nebezpečnú každodennú realitu pre mnohých Londýnčanov. Plagáty zobrazujú viacero situácií, v ktorých sú neviditeľné toxické výpary vypúšťané vozidlom, ktorého motor beží takpovediac na voľnobeh.

Vozidlá bežiace na voľnobeh vypúšťajú znečisťujúce látky vrátane oxidu dusičitého a pevných častíc, ktoré súvisia s astmou, srdcovými chorobami, chronickými bronchitídami a rakovinou. Osobitne zraniteľní sú ľudia s dýchacími chorobami, starší ľudia, tehotné ženy a deti. Podľa reportu, ktorý si nechala vypracovať radnica mesta Londýn, každý rok predčasne zomrie viac ako 4 000 Londýnčanov na dlhodobé vystavenie znečistenému ovzdušiu.

Obsah: Astma, pľúcne a srdcové ochorenia / Foto: so súhlasom Idling Action London

Predseda výboru pre environmentálne služby spoločnosti City of London, Keith Bottomley uviedol: „Táto kampaň predstavuje pre vodičov Londýna veľmi jasnú výzvu na akciu zameranú na ochranu verejného zdravia. Znečistenie ovzdušia predstavuje najväčšie environmentálne riziko pre verejné zdravie. Vo Veľkej Británii každoročne predčasne zomrie až 36 000 ľudí a vypnutie motora je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako znížiť toto číslo.“

V rámci kampane tím projektu Idling Action London organizuje aj webináre pre obyvateľov mesta. Môžu sa tak dozvedieť viac o miere znečistenia ovzdušia v meste, o tom, ako sa autá bežiace na voľnobeh podieľajú na jeho znečistení a o možných riešeniach.

https://www.facebook.com/idlingaction/photos/a.348225346520406/361032241906383

Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
…a nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra, aby vám neunikli žiadne novinky