Podľa Svetovej meteorologickej organizácie bol tohtoročný júl zrejme najteplejším mesiacom v histórii merania teplôt

Aj keď sa to možno nezdá a na Slovensku sme tohtoročný júl nevnímali za až tak horúci, podľa meteorologických meraní bol práve tento mesiac celosvetovo najteplejším v histórii merania.

Najnovšie údaje Svetovej meteorologickej organizácie ukazujú, že júl 2019 môže byť najteplejším mesiacom v histórii meria teplôt a vystriedal by tak doteraz najteplejší mesiac júl 2016. V Belgicku, Nemecku, Luxembursku, Holandsku a Spojenom kráľovstve došlo 25. júla k novým národným teplotným záznamom. Paríž zaznamenal najteplejší deň v histórii s teplotou 42,6 ° C o 16:32.

„Vždy sme prežívali horúce letá. Toto však nie je leto našej mládeže. Toto nie je leto vášho starého otca,“ uviedol generálny tajomník OSN António Guterres. Zároveň varoval, že ak všetky národy nepodniknú okamžité kroky na riešenie klimatických zmien, extrémne poveternostné udalosti, ktoré sa teraz dejú „sú iba špičkou ľadovca“.

Generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie Petteri Taalas uviedol, že „júl prepísal históriu klímy s desiatkami nových teplotných záznamov na miestnej, národnej a globálnej úrovni.“

„Mimoriadne horúčavy sprevádzalo dramatické topenie ľadu v Grónsku, v Arktíde a na európskych ľadovcoch. Už druhý mesiac po sebe zúrili v Arktíde bezprecedentné požiare, ktoré ničili kedysi nedotknuté lesy, ktoré predtým absorbovali oxid uhličitý a namiesto toho ich premenili na ohnivé zdroje skleníkových plynov. Toto nie je sci-fi. Je to realita zmeny klímy. Deje sa to teraz a bez naliehavých opatrení v oblasti zmeny klímy sa prejavy v budúcnosti ešte zhoršia ,“ uviedol Taalas.


Emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie, sa musia do roku 2030 znížiť o 45 percent a do roku 2050 potrebujeme uhlíkovú neutralitu. Guterres tiež uviedol, že si to bude vyžadovať rýchle a hlboké zmeny „v spôsobe podnikania, výroby energie, budovania miest a zásobovania sveta“.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.