Máme za sebou ešte len prvý mesiac v tomto roku a už sa prepisovali teplotné rekordy. Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA), ktorý vykonáva pravidelné meranie od roku 1880, vo svojej správe informoval o novom teplotnom rekorde.
Podľa zistených meraní priemerná celosvetová teplota v tohtoročnom januári bola o 1,14 stupňa Celzia vyššia, ako je priemerná januárová teplota za celé 20. storočie. Doterajší rekord držal január 2016. Až o päť stupňov vyššie teploty oproti normálu zaznamenali v niektorých oblastiach Ruska, Kanady a Škandinávie. Historicky najvyšší januárový rekord padol v americkom Bostone, kde zaznamenali 23°C. Vo švédskom meste Örebro namerali 10,3 stupňa Celzia, najviac od roku 1858.
Podľa správy sa výrazne teplý január odrazil aj na stave a hrúbke arktického morského ľadu. V Arktíde zaznamenali úbytok hrúbky ľadu 5,3 percenta, v Antarktíde je stav až o takmer desať percent pod priemerom z rokov 1981 až 2010.
Až desať najteplejších januárov v 140 ročnej histórii merania nájdeme medzi rokmi 2002 až 2020. Tento fakt bohužiaľ potvrdzuje varovanie vedcov o globálnom otepľovaní a rizikách vyplývajúcich zo zvýšených priemerných teplôt.
Aj február začal prepisom teplotných rekordov
Antarktída zaznamenala po prvýkrát v histórii teplotu nad 20 stupňov Celzia. Teplotu 20,75°C zaznamenali brazílski vedci 9. februára na ostrove Seymour, jednom zo 16 hlavných ostrovov na Antarktickom polostrove. Bol tak prekonaný rekord 19,8°C z januára 1982 zaznamenaný na ostrove Signy. Nameraná teplota čaká ešte na potvrdenie Svetovej meteorologickej stanice.
This week, a Brazilian researcher in Antarctica recorded a temperature of 69°F (20.75°C) — if confirmed, it is the hottest temperature ever measured on the continent.
— Eric Holthaus (@EricHolthaus) February 13, 2020
The previous record was *just last week*: 65°F (18.3°C)
We are in a climate emergency.https://t.co/sgsh4txFRg
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko.