V Ríme môžeme za lístky na MHD zaplatiť plastovými fľašami

Rím už dlhodobo bojuje s nekontrolovateľným množstvom odpadu po celom meste a preto miestni predstavitelia hľadajú spôsoby, ako tento odpad eliminovať. Najnovšie môžeme v 3 staniciach metra natrafiť na automaty, v ktorých vymeníme plastové fľaše za kredit na cestovný lístok.

„Experimentálny projekt“ bol predstavený minulú stredu v Ríme, čím sa mesto stalo „prvým veľkým európskym hlavným mestom“ s takýmto systémom, uviedla primátorka mesta Virginia Raggi.

Automaty sú umiestnené v troch staniciach metra, ktoré umožňujú cestujúcim „získať“ lístky na verejnú dopravu recykláciou ich starých plastových fliaš. Urobiť tak môžete na stanici Cipro na trati A, Piramide na trati B a San Giovanni na trati C.


Cestujúci dostanú za každú recyklovanú plastovú fľašu body v hodnote 5 eurocentov. Body sa cestujúcim prenesú na ich cestovné karty prostredníctvom aplikácie My Cicero a TabNet. Na jeden lístok v hodnote 1,50 EUR je tak potrebné recyklovať 30 plastových fliaš.

Automaty sú zavedené na 12-mesačnú skúšobnú dobu. Niektorí pasažieri však namietajú, že stroje nefungujú správne. Je však potrebné recyklovať nepokrčené plastové fľaše, inak automat nedokáže fľaše správne načítať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.